BSN – czym jest i dlaczego powinieneś/naś go mieć, jeśli chcesz pracować w Holandii?

BSN – czym jest i dlaczego powinieneś/naś go mieć, jeśli chcesz pracować w Holandii?

BSN – czym jest i dlaczego powinieneś/naś go mieć, jeśli chcesz pracować w Holandii? 1000 1000 ReadySteadyGo

W Holandii, jak w każdym innym kraju, praca wiąże się z koniecznością spełnienia obowiązków administracyjnych i podatkowych. Jednym z nich jest wyrobienie numeru BSN. Jeśli wyjeżdżasz do pracy do Holandii, przeczytaj kompendium wiedzy o BSN i dowiedz się wszystkiego o tym numerze!

Co to jest numer BSN/SOFI?

Jeśli intersowałeś/łaś się już tym, jak wygląda życie w Holandii i czy warto wyjechać tam do pracy, z pewnością wiesz, że jednym z podstawowych obowiązków każdego Pracownika jest wyrobienie numeru BSN. BSN to skrót od Burger Service Nummer, co w języku niderlandzkim oznacza dosłownie numer obsługi obywatela.

Co do zasady, możliwość wyrobienia numeru BSN mają obywatele Holandii oraz osoby, które chcą mieszkać w tym kraju dłużej niż cztery miesiące. Jednak w praktyce często o jego wyrobienie wnioskują również Pracownicy tymczasowi, którzy, podobnie jak Ty, wyjeżdżają do Holandii jedynie na kilka tygodni, np. do pracy sezonowej lub których interesuje jedynie praca na wakacje za granicą.

BSN a SOFI

Poprzednikiem BSN, wciąż używanym w Niderlandach, ale stopniowo zanikającym w praktyce urzędowej, jest SOFI, a właściwie Sofinummer. O ten numer mogą się starać osoby, które chcą przebywać w Holandii krócej niż cztery miesiące. Służy on jednak jedynie do celów rozliczeń podatkowych. BSN ma znacznie szersze zastosowanie, ponieważ używa się go również w kontaktach z urzędami administracji publicznej, a jako Pracownik agencji pracy, podajesz go także swojemu pracodawcy jak osobisty numer identyfikacyjny.

Początkowo każdy region w Holandii miał przydzieloną pulę numerów SOFI. Jednak w regionach o dużej gęstości zaludnienia, czyli np. w dużych miastach, gdzie ludności było więcej niż dostępnych numerów SOFI, zdarzało się, że ten sam numer był przydzielany kilku osobom. To z kolei generowało problemy z prawidłowym rozliczeniem z urzędem skarbowym.

Obecnie powoli odchodzi się od wyrabiania numeru SOFI, ponieważ BSN jest numerem znacznie bardziej funkcjonalnym. Można go wykorzystywać w szerszym zakresie, dlatego posiadanie obu numerów, zarówno BSN, jak i SOFI, stało się bezcelowe.

Jak wygląda BSN?

Podobnie jak w przypadku innych numerów, również BSN jest ciągiem cyfr i znaków, nadawanych indywidualnie każdej osobie. W urzędzie otrzymasz dokument wielkości kartki A4, który jest oficjalnym potwierdzeniem nadania BSN. Pamiętaj, aby dobrze go pilnować! Najlepiej skserować ten dokument i przechowywać go wraz z innymi ważnymi dokumentami w miejscu, w którym nie ulegnie zniszczeniu.

Gdzie przydaje się BSN?

Mając już BSN, możesz posługiwać się nim nie tylko w kontaktach z urzędem skarbowym lub pracodawcą, ale również w wielu innych sytuacjach. Przydaje się on:

  • w załatwieniu formalności w niemal każdym urzędzie administracji rządowej w Holandii,
  • u lekarza,
  • w firmie ubezpieczeniowej,
  • w szkole,
  • do celów ewidencyjnych dla zasiłku opiekuńczego lub mieszkaniowego,
  • w przypadku chęci uzyskania świadczenia zdrowotnego,
  • w celu zapobiegania oszustwom tożsamości.

Jak wyrabia się BSN?

Sam proces wyrobienia BSN jest bardzo prosty. Numer ten wydawany jest na wniosek przez holenderski urząd gminy.

Holenderski adres

Aby otrzymać BSN, musisz posiadać holenderski adres, pod którym się zatrzymujesz – ten zapewni Ci agencja READY STEADY GO. To jedna z korzyści, jakie oferują agencje pracy za granicą. Nie musisz martwić się o znalezienie zakwaterowania, a tym samym adresu, który możesz podać w urzędzie gminy.

Dowód tożsamości

Do wyrobienia BSN potrzebny jest również ważny i niezniszczony dokument tożsamości. Jak pisaliśmy już w artykule Co zabrać na wyjazd do pracy za granicą, w Holandii musisz mieć co najmniej jeden dokument potwierdzający Twoją tożsamość. Może to być dowód osobisty lub paszport, jednak najlepiej zabrać ze sobą oba (jeśli jeden z nich zgubisz lub ulegnie on zniszczeniu, będziesz mógł/mogła posługiwać się drugim).

Pamiętaj jednak, że dokument, który chcesz przedstawić w urzędzie, musi być ważny i niezniszczony. Urzędnik zeskanuje ten dokument, dlatego jeśli w ważnych miejscach, jak znaki wodne lub Twoje dane osobowe, będą, np. rysy, urząd może odmówić wydania numeru BSN.

Szukasz pracy bez wykształcenia i znajomości języka?

A może chcesz poznać realia pracy w Holandii
bezpośrednio od pracowników?

Dołącz do naszej grupy na FB!

Wyrobienie numeru BSN z pomocą agencji pracy tymczasowej

Wyjeżdżając do pracy do Holandii z naszą agencją, możesz liczyć na pomoc w wyrobieniu numeru BSN. Jeśli masz niezbędny adres oraz dowód osobisty lub paszport, Pracownik agencji umówi Cię na spotkanie w urzędzie gminy. Dla wygody opiekunów i Pracowników, spotkania są umawiane w stałe dni tygodnia, najczęściej poniedziałek i piątek.

Informację o wyznaczonym terminie i godzinie wyjazdu otrzymasz przez aplikację agencyjną – znajdziesz ją w miejscu, w którym pojawia się grafik pracy. Przygotuj niezbędne dokumenty i staw się na miejscu zbiórki o wyznaczonej godzinie. Do urzędu zawiezie Cię kierowca z agencji. Nie martw się, że będziesz sam/a – będą Ci towarzyszyć opiekun z naszej agencji oraz inni Pracownicy, którzy podobnie jak Ty, muszą wyrobić numer BSN.

Cały proces w urzędzie również nie sprawia trudności. W tłumaczeniu dokumentów i ich przekazaniu urzędnikowi pomoże Ci opiekun lub kierowca. O ile urzędnik nie napotka żadnych problemów przy skanowaniu dokumentu lub innych kłopotów, cała procedura wyrabiania BSN potrwa około godziny lub niewiele dłużej, jeśli w danym terminie o numer wnioskuje wielu Pracowników z naszej agencji.

Na koniec kierowca odwiezie Cię z powrotem na miejsce, z którego wyjeżdżałeś/łaś. Proste, prawda?

Co zrobić, jeśli zgubisz BSN?

Dokument, który otrzymasz w urzędzie jest bardzo ważny, ponieważ na jego podstawie pracodawca będzie dokonywał rozliczenia Twojej wypłaty. Zatem jeśli go zgubisz, będziesz musiał/a uzyskać jego duplikat, a w tym celu należy ponownie udać się do urzędu.

W takiej sytuacji poinformuj o tym swojego opiekuna, który umówi dla Ciebie wizytę w urzędzie. Tym razem jednak za wydanie dokumenty z potwierdzeniem nadania BSN będziesz musiał/a zapłacić około 20 euro.

Twój numer BSN z pewnością znajduje się również na pasku wypłaty, czyli tzw. salaris, oraz na jaaropgaafie, czyli holenderskiej karcie podatkowej, wydawanej przez pracodawcę po zakończonym roku podatkowym. Jeden z tych dokumentów możesz przedstawić kolejnemu pracodawcy jako potwierdzenie swojego numeru BSN.

Ile czasu ma agencja na wyrobienie BSN?

Numer BSN wyrabiany jest przez agencję maksymalnie do 3 miesięcy po Twoim przyjeździe. O dokładnej dacie i godzinie jego wyrobienia zostaniesz poinformowany przez aplikację agencyjną.

Twój indywidualny numer identyfikacyjny

Posiadanie BSN wiele ułatwia, dlatego warto postarać się o jego uzyskanie w holenderskim urzędzie gminy. Możesz to jednak zrobić dopiero po przyjeździe na miejsce, a pomoże Ci w tym nasza agencja.

Jeden komentarz
  • שירותי ליווי באילת לביתך/מלון 5 sierpnia 2022 at 06:40

    Good post. I certainly appreciate this website. Stick with it!