Zamknij oczy i pomyśl o Holandii. Co widzisz? Z pewnością w Twojej głowie pojawiły się kolorowe obrazy związane z tulipanami, wiatrakami i rowerami. Warto wiedzieć, że Holandia to kraj pełen ciekawostek i niezwykłych osobliwości. Zapewne z wielu z nich nie zdajesz sobie sprawy. Chociaż w Internecie wiele jest ciekawostek o Holandii, to sądzimy, że nasze zestawienie będzie… inne niż wszystkie.
Zobacz, czego jeszcze nie wiesz o Niderlandach i czym zaskoczy Cię poniższy tekst.
Holandia zajmuje trzecie miejsce na świecie w eksporcie produktów rolnych
Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że powierzchnia Holandii zajmuje zaledwie… 0,008% powierzchni całego świata! Ten imponujący wynik, to efekt wysoko rozwiniętego sektora rolnictwa, który bazuje na silnym zmechanizowaniu i nowoczesnych rozwiązaniach. Wydajne maszyny i skomputeryzowane szklarnie w połączeniu ze sprzyjającymi warunkami do produkcji rolnej, to sekret tak imponującej produkcji rolnej. Co jeszcze? Warto dodać, że nie bez znaczenia są wieloletnie tradycje Holendrów związane z dobrą organizacją produkcji w tym sektorze.
To kraj obfitujący nie tylko w tulipany, ale również w… bardzo dobre oferty pracy
Niedawne szacunki wykazały, że w Holandii w ciągu ostatniego roku wzrosły aż o połowę braki kadrowe. Mało tego, drugi kwartał 2022 roku pokazał, że rąk do pracy brakowało w aż 92 grupach zawodowych! Chociaż Holandia to kraj, który od dawna oferuje bardzo atrakcyjne zarobki w stosunku do kosztów życia – to rząd tego kraju ogłosił, że od 1 stycznia 2023 roku ustawowa płaca minimalna wzrośnie o 10 procent. Nic dziwnego, że Holandia to kraj, który staje się coraz popularniejszym kierunkiem wśród Polaków pragnących wyjechać w celu zarobkowym.
A może chcesz poznać realia pracy w Holandii
bezpośrednio od pracowników?
W Holandii żyje już ponad 220 tysięcy Polaków!
Potwierdzają to dane demograficzne pochodzące z 2022 roku. Według danych, które możemy odnaleźć w serwisie opendata, wynika że Polaków mieszkających w Niderlandach jest już 220 980. Kolejną ciekawostką jest fakt, że naszych rodaków w Holandii jest więcej niż Belgów i Antyli, czyli dawnej holenderskiej kolonii. Obecnie zajmujemy szóste miejsce, uwzględniając wszystkie grupy imigranckie. Co ważne, tendencja jest wzrostowa i wszystko wskazuje na to, że statystyki te znacząco wzrosną w 2023 roku. O tym, że Polacy coraz częściej decydują się na wyjazd do pracy do krajów kwitnących tulipanów, pisaliśmy w tym artykule.
Breda. Prawdopodobnie najbardziej polskie miasto w Holandii
Pisaliśmy już o tym, że nasze zestawienie będzie wyjątkowe i z pewnością nasze zestawienie Cię zaskoczy. Jeśli jeszcze nie słyszałeś bądź słyszałaś o Bredzie, to koniecznie musisz ją odwiedzić, będąc w Holandii. W Bredzie znajdziesz bowiem liczne polskie ślady. To tutaj w 1944 roku I Dywizja Pancerna pod dowództwem Generała Stanisława Maczka wyzwoliła miasto. Co ważne, Polacy byli bardzo entuzjastycznie przywitani przez mieszkańców miasta. Nic dziwnego, że mówi się, że Breda to najprawdopodobniej najbardziej polskie miasto w Holandii.
W tym mieście znajduje się Muzeum Generała Maczka, a ulica Generaal Maczekstraat została nazwana jego imieniem. Warto dodać, że po II wojnie światowej kraj kwitnących tulipanów stał się drugim domem wielu polskich żołnierzy, a w tym i wielu innych miastach Holandii mieszka obecnie trzecie pokolenie naszych rodaków od czasu wojny.
Aż 93% Holendrów i Holenderek deklaruje znajomość języka angielskiego
Czy osiedlając się w Holandii, trzeba koniecznie znać język holenderski, aby czuć się w pełni komfortowo? Niekoniecznie. Wystarczy opanować angielski, aby odnaleźć się w Holandii. Chociaż formalnie w Holandii obowiązują dwa języki urzędowe: niderlandzki i fryzyjski, to aż znacząca większość Holendrów i Holenderek deklaruje znajomość języka angielskiego.
Oznacza to, że wyjeżdżając do Holandii do pracy czy na wakacje z pewnością skomunikujemy się w najpopularniejszym języku świata. Jeśli obawiasz się wyjazdu do Niderlandów z powodu języka, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem: Praca w Holandii bez języka. Czy to w ogóle możliwe?
Jako ciekawostkę dodamy jeszcze, że w 2015 roku powstała Polska Sekcja w organizacji Levende Talen zrzeszającej nauczycieli języków w Holandii. Oznacza to, że język polski należy do ważnych języków w społeczeństwie Holendrów i może być brany pod uwagę w nauczaniu w holenderskim systemie szkolnictwa.
Jedna czwarta kraju znajduje się poniżej poziomu morza
W Holandii dominuje krajobraz nizinny i depresje. Można by uznać, że Holandia nie jest dla miłośników gór, ponieważ najwyższy punkt w tym kraju to wzgórze o wysokości (uwaga!) oszałamiających 323 metrów nad poziomem morza. Co ciekawe, Holandia pozbawiona jest również lasów.
Co zatem urzeka w Holandii? Słynne wiatraki, które można podziwiać niemalże na każdym kroku, cudowne i kolorowe tulipany, które nacieszą każde oko i niesamowity klimat, którego nie doświadczymy w żadnym innym kraju. Holandia to nie tylko dobre miejsce do pracy, ale również życia. Na wakacje najlepiej jest wybrać się do Holandii wiosną. To wtedy czeka na nas cały horyzont pięknych tulipanów, który ciągnie się w nieskończoność. Holenderskie tulipany to ewenement w całej Europie, który każdego roku przyciąga rzesze turystów z całego świata.
Pomimo “depresji” Holenderki to najszczęśliwsze kobiety na świecie
Interesują Cię nietuzinkowe ciekawostki o Holandii? Wiedz, ze pomimo wszechobecnej “depresji”, to Holenderki na podstawie licznych badań socjologicznych uznawane się za… najszczęśliwsze kobiety na świecie. Nic dziwnego. W tym kraju po prostu żyje się dobrze. Holendrzy i Holenderki to naród wyluzowany, uśmiechnięty i słynący z liberalnego podejścia do świata i obyczajów. A najszczęśliwsza kobieta na świecie? Mieszka właśnie w Holandii!
Czy wiesz, że Holandia posiada aż “dwie” stolice?
Choć stolicą Holandii jest Amsterdam, to w praktyce centrum administracyjnym kraju jest Haga. Choć Amsterdam jest bardzo atrakcyjnym ośrodkiem turystycznym i najważniejszym miastem w kontekście biznesowym, to właśnie w Hadze znajduje się parlament holenderski i wiele innych ważnych organów państwowych.
Holendrzy nie stronią od piwa
Choć “stolicą światowego piwa” zostały już niejednokrotnie okrzyknięte Czechy czy Niemcy, to Holandia słynie z wyśmienitego lasera i na całym świecie nie brakuje miłośników holenderskiego piwa. Jakie są najpopularniejsze marki piwa, które są znane na całym świecie? To oczywiście słynny Heineken, Amstel czy Grolsh.
W Amsterdamie powstał jeden z najdziwaczniejszych wieżowców świata
Czy wiesz, że we wrześniu 2022 roku w Amsterdamie, został oficjalnie otwarty wieżowiec MVRDV Valley, który szybko został okrzyknięty mianem “najdziwaczniejszego wieżowca świata”? Oczywiście budek zaskakuje bryłą i futurystycznym designem, a jego kanciaste (nieco “pikselowate” kształty) przywołują na myśl ogromne góry z klocków lego. Nowoczesny budynek ma 75 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, zawiera około 200 mieszkań i biura. Co ciekawe jego architekci na etapie projektowania zastosowali specjalne narzędzia cyfrowe, które pozwoliły na zaprojektowanie mieszkań tak, by każde z nich miało maksymalny dostęp do światła dziennego. W efekcie powstał niezwykle ciekawy budynek, który zwraca na siebie ogromną uwagę.
Runął mit szczupłego i wysokiego Holendra
Od dawna wiadomo, że Holendrzy słyną z wysokiego wzrostu. Przeciętny Holender mierzy 1,81 cm wzrostu i oznacza to, że urósł aż o prawie 4 cm od 1981 roku. Dużo niższe są Holenderki. Okazuje się, że przeciętna mieszkanka Niderlandów ma średnio 1,67 cm wzrostu. Co ciekawe, ostatnie badania CBS pokazuje, że Holendrzy już nie rosną w górę, a… wszerz! Niestety badania wykazały, że już połowa Holendrów ma nadwagę.
Chcesz poznać więcej ciekawostek o Holandii i pozować kulisy pracy w tym kraju? Śledź naszego bloga i bądź na bieżąco!