Wyjazd do pracy za granicę to ogromna szansa na pozytywną zmianę i lepsze, bardziej komfortowe życie. Niestety, szansę tę łatwo zaprzepaścić i zniechęcić do siebie agencję pracy organizującą wyjazd na etapie rozpatrywania kandydatury.
Dlaczego wizerunek jest tak ważny?
Popularne powiedzenie mówi, że “jak nas widzą, tak nas piszą”. Jest w tym wiele prawdy, szczególnie w przypadku osób, które poszukują pracy za granicą – w Holandii, Niemczech czy dowolnym, innym kraju. Chcąc uzyskać pracę w zawodzie, który nie wymaga specjalistycznych kwalifikacji, kandydat musi się liczyć z tym, że nie zostanie zaproszony na osobistą rozmowę kwalifikacyjną. Potencjalny pracodawca lub rekruter z agencji pracy będzie bazował głównie na danych podanych w CV i liście motywacyjnym, a także informacjach, które można znaleźć o tym kandydacie w internecie. Warto więc zadbać o wszystkie szczegóły mogące mieć wpływ na decyzję rekrutera lub pracodawcy, np. formalny wygląd CV, podawanie prawdziwych, rzetelnych informacji o sobie, a także odpowiedni wizerunek w mediach społecznościowych.
Nieprofesjonalne CV
CV to pierwszy dokument, który stanowi źródło informacji o kandydacie do pracy, dlatego jeśli jest przygotowane niedbale, wygląda nieestetycznie lub zawiera błędy, nie będzie dobrze o Tobie świadczyć. Zadbaj więc o każdy szczegół tego dokumentu i dobrze zastanów się, jakie informacje w nim umieścić. Praktyczne wskazówki dotyczące pisania CV, znajdziesz w artykule Jak napisać CV do pracy w Holandii?
Aby zwiększyć swoje szanse, możesz również przygotować list motywacyjny. Chociaż jego przedłożenie przyszłemu pracodawcy nie jest wymagane, to daje Ci szansę na przedstawienie siebie w lepszym świetle i opisane bardziej szczegółowo niż w CV.
Wizerunek w mediach społecznościowych
Obecnie jednym z najlepszych źródeł informacji o kandydacie do pracy są profile w mediach społecznościowych. Na Facebooku, Twitterze czy Instagramie użytkownicy publikują swoje zdjęcia, udostępniają muzykę i zamieszczają komentarze, które wiele mówią o nich samych i ich zainteresowaniach. Rekruterzy, nie tylko ci z agencji pracy, ale również ci pracujący dla prywatnych firm, regularnie poszukują informacji o kandydatach w globalnej sieci. Dlatego warto dwa razy zastanowić się przed dodaniem treści na publiczny profil – rekruter może swobodnie przeglądać opublikowane treści i na ich podstawie odrzucić kandydaturę do pracy.
Zniechęcająco wyglądają m.in. zdjęcia z alkoholowych imprez albo z marihuaną czy innymi narkotykami, używanie wulgarnego słownictwa w komentarzach lub postach, publikowanie piosenek czy filmików z niecenzuralnymi treściami, a także pozornie zabawne opisy miejsca pracy lub wykształcenia, np. “Szlachta nie pracuje”, “Wyższa Szkoła Robienia Hałasu” lub “Wyższa Szkoła Bansu i Lansu”. Najprostszym rozwiązaniem na uniknięcie nieporozumień jest ograniczenie widoczności swojego profilu. Wówczas ani rekruter, ani osoby spoza listy znajomych nie będą miały dostępu do umieszczonych na nim informacji, zdjęć lub plików.
Nie obrażaj byłego pracodawcy
Chcąc rozpocząć pracę i życie w Holandii, nie zapominaj o doświadczeniach z ojczystego kraju, ale też pamiętaj, aby zdystansować się do nich. Jednym z najpoważniejszych błędów, jakie można popełnić podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jest wypowiadanie się w zły sposób o byłym pracodawcy. Obrażanie go, wyzywanie, czy używanie wulgarnego języka podczas opowiadania o dotychczasowej pracy nie tylko źle wygląda, ale również pozwala sądzić, że o kolejnym pracodawcy, pracownik będzie się wypowiadał w podobny sposób. Na pytania o dotychczasowe doświadczenia zawodowe lub sposób zakończenia pracy należy odpowiadać szczerze, ale grzecznie i bez emocji. Te negatywne mogą źle wpłynąć na wizerunek kandydata i opinie rekrutera o jego podejściu do pracy i pracodawcy.
Brak kontaktu z rekruterem lub pracodawcą
Wysłanie CV nie kończy procesu rekrutacyjnego, a dopiero go zaczyna, dlatego należy spodziewać się, że rekruter z agencji lub nawet sam pracodawca, skontaktuje się z Tobą telefonicznie. Bardzo ważne jest zatem, aby odbierać telefony, szczególnie te od nieznanych numerów. Takich połączeń nie można ignorować, ponieważ brak kontaktu z kandydatem jest dla rektureta sygnałem, że kandydat niepoważnie podchodzi do podjęcia pracy.
Może się tak zdarzyć, że telefon zadzwoni w momencie, w którym nie możesz akurat swobodnie i w spokoju odbyć rozmowy. Znacznie lepszym rozwiązaniem niż ignorowanie połączenia jest wtedy odebranie i poproszenie o kontakt w innym terminie lub napisanie SMSa o takiej treści. Pamiętaj, że czas pracy rekrutera jest cenny – podejmie on kilka prób kontaktu, lecz jeśli nie otrzyma od kandydata żadnej informacji zwrotnej, po prostu przestanie dzwonić.
Niedotrzymywanie terminów
O Twoim podejściu do pracy świadczy również dotrzymywanie umówionych terminów, zarówno podczas procesu rekrutacji, jak i już po jego zakończeniu. Pamiętaj, że agencja READY STEADY GO pomaga nie tylko w znalezieniu odpowiedniej pracy, ale również w przygotowaniu wyjazdu do Holandii. Przesuwanie terminów rozmów lub wyjazdu wpływa więc nie tylko na Twój wizerunek i pracę rekrutera, ale również plany pracodawcy oraz pracę wielu innych osób.
Terminy są bardzo ważne, więc w sytuacji, w której nie możesz pojawić się na umówionej rozmowie (nie tylko na spotkaniu osobistym, ale również na rozmowie video online), poinformuj o tym rekrutera i wspólnie ustalcie nowy termin. Taka sytuacja nie powinna mieć jednak miejsca zbyt często. Jedna zmiana terminu jest akceptowalna, jednak ciągłe przekładanie spotkania nie będzie mile widziane.
Znacznie poważniejsze konsekwencje może mieć zmiana daty przyjazdu do Holandii. Agencja pracy prowadzi listę osób, które nie przyjeżdżają na miejsce w wyznaczonym czasie – jeśli trafisz na tzw. “czarną listę”, nie otrzymasz więcej ofert z agencji READY STEADY GO. Brak informacji o przełożeniu terminu przyjazdu blokuje miejsce pracy, z którego mógłby skorzystać inny pracownik, a także sprawia kłopoty w pracy koordynatorów i opiekunów pomagających pracownikom na miejscu w Holandii. W życiu zdarzają się różne wypadki losowe, dlatego jeśli nie możesz wyjechać w umówionym wcześniej terminie, skontaktuj się z pracownikiem agencji, poinformuj go o tym i poproś o wyznaczenie nowego terminu. Pamiętaj, że kolejne przełożenie daty wyjazdu może oznaczać, że agencja nie będzie chciała już z Tobą współpracować, szanuj więc czas nie tylko swój, ale również innych.
Zmiana terminu wyjazdu to kłopot również dla Twojego przyszłego pracodawcy. Niedotrzymywanie umowy lub kilkukrotne przekładanie daty rozpoczęcia pracy będzie niemile widziane i wpłynie negatywnie na Twój wizerunek. Staraj się więc unikać takich sytuacji. Pomoże Ci w tym lista wskazówek z artykułu Zarobki w Holandii – dlaczego nie otrzymuję ofert w wyższą stawką godzinową.
A może chcesz poznać realia pracy w Holandii
bezpośrednio od pracowników?
Zmiany nie działają na Twoją korzyść
Wyjazd do pracy do Holandii to poważna sprawa, a jego organizacja wymaga dużych nakładów pracy. Skontaktuj się z agencją pracy dopiero wtedy, kiedy jesteś zdecydowany na wyjazd, ponieważ każde zmiany decyzji już w trakcie rekrutacji, działają na Twoją niekorzyść. Jeśli nie jesteś pewien/pewna, czy Holandia to dla Ciebie dobre miejsce, poznaj opinie o pracy w Holandii. 5 powodów, dla których warto pracować w tym kraju powinno pomóc Ci podjąć właściwą decyzję.