Co zabrać na wyjazd do pracy za granicą? Lista najważniejszych rzeczy

Co zabrać na wyjazd do pracy za granicą? Lista najważniejszych rzeczy

Co zabrać na wyjazd do pracy za granicą? Lista najważniejszych rzeczy 1000 1000 ReadySteadyGo

Wyjazd za granicę w celach zarobkowych to poważna decyzja – na kilka miesięcy opuścisz swój dom i będziesz musiał poradzić sobie w nowym miejscu. Aby maksymalnie ułatwić sobie życie i pracę, powinieneś dobrze przygotować się do wyjazdu i zabrać ze sobą zarówno niezbędne, jak również po prostu przydatne rzeczy. O to lista rzeczy i zakupów, które warto zabrać na wyjazd za granicę do pracy!

Co zabrać na wyjazd za granicę do pracy? Lista niezbędnych rzeczy

Niezależnie od tego, czy wyjeżdżasz do kraju należącego do Unii Europejskiej, czy do państwa niezrzeszonego w UE, musisz zabrać ze sobą niezbędne dokumenty i spełnić kilka obowiązków.

Dokumenty

Tym, o czym przede wszystkim należy pamiętać, są dokumenty potwierdzające tożsamość, a więc dowód osobisty i paszport. Wyjeżdżając do Holandii lub innego państwa ze strefy Schengen, wystarczy dowód osobisty, jednak jeśli posiadasz paszport, również zabierz go ze sobą. Przed wyjazdem sprawdź ich datę ważności – jeśli jest zbyt krótka, wyrób nowy dokument. Potrzebujesz na to około 30 dni, więc nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę.

Przebywając w Holandii, pamiętaj, aby nie nosić obu dokumentów razem. Jeśli któryś z nich ulegnie zniszczeniu, zagubieniu lub kradzieży, będziesz mógł posługiwać się drugim dokumentem. W przypadku, w którym utracisz oba, pomoc uzyskasz w Ambasadzie RP w Hadze. Z urzędem możesz skontaktować się mailowo, telefonicznie lub osobiście – niezbędne telefony i adresy znajdziesz na stronie https://www.gov.pl/web/holandia/ambasada.

Choć nie jest ono koniecznością, przyda się również prawo jazdy. Jego posiadanie to dodatkowy atut dla pracodawcy oraz szansa na znalezienie lepszej pracy. Jeśli masz prawo jazdy, możesz pracować jako kierowca lub dostawca, a dodatkowo zyskujesz większą elastyczność poruszania się po Holandii, nie tylko na trasie dom – praca.

Konto w banku

Wyjazd do pracy za granicę wiąże się oczywiście z otrzymywaniem wynagrodzenia. W Holandii jest ono wypłacane jedynie przelewem na konto w banku, dlatego jeśli jeszcze go nie masz, musisz je założyć. Obowiązującą walutą jest euro, dlatego powinien być to rachunek walutowy właśnie w tej walucie. Wypłaty są przelewane jedynie na konto, które należy do Pracownika, dlatego musisz posiadać rachunek, którego jesteś właścicielem. Nie możesz korzystać z konta siostry, żony, ojca czy współpracownika.

Jeśli nie masz własnego konta walutowego i nie chcesz go zakładać, możesz skorzystać z konta Revolut. Dzięki niemu nie tylko odbierzesz swoje wynagrodzenie za pracę, ale również wygodnie i szybko zapłacisz rachunki lub dokonasz innych płatności. Jak założyć konto Revolut znajdziesz w artykule Revolut – Twój cyfrowy portfel.

Telefon z dostępem do internetu

Praca za granicą wygląda inaczej niż w Polsce. Tutaj znasz najbliższą okolicę, posługujesz się miejscowym językiem i nawet jeśli się zgubisz, zawsze możesz zapytać o drogę. Przebywając w Holandii, nie będzie to już tak łatwe. W sprawnej komunikacji pomoże Ci telefon z dostępem do internetu.

Za pomocą telefonu będziesz komunikować się z holenderskim biurem pracy, otrzymasz plan pracy, a także tygodniowe rozliczenie, tzw. salaris, czyli odpowiednik polskiego paska płac. Na telefonie możesz również zainstalować aplikację z nawigacją, dzięki której będziesz mógł bez problemu poruszać się po mieście – do pracy, sklepu czy okolicznych zabytków.

Gotówka

Początki zawsze są trudne i dopiero na miejscu okaże się, czy w Twojej walizce znajduje się wszystko, co jest potrzebne w pierwszych dniach w pracy. Aby się zabezpieczyć, dobrze jest mieć przy sobie nieco gotówki – tyle, żeby wystarczyło na pierwsze dwa tygodnie, a więc minimum do pierwszej wypłaty.

Rzeczy przydatne na wyjazd do pracy za granicą

O tym, co zabrać na wyjazd za granicę do pracy, decyduje to, gdzie wyjeżdżasz, a także jakich warunków możesz spodziewać się na miejscu. Dobre przygotowanie to podstawa, dlatego przed wyjazdem do pracy do Holandii, pomyśl o wszystkim, co przydaje Ci się w życiu w Polsce.

Odzież na każdą pogodę

Wyjeżdżając do pracy za granicę, musisz zadbać o odpowiednie ubrania i obuwie. Kupowanie wszystkiego na miejscu nie jest dobrym pomysłem, ponieważ holenderskie ceny różnią się od polskich, a podstawowe elementy odzieży mogą być znacznie droższe.

Pamiętaj więc, aby wziąć ze sobą ubrania na każdą pogodę i spakować zarówno rzeczy na chłodne dni, jak i na te cieplejsze. Aby niczego nie zapomnieć, zrób listę. Powinny się na niej znaleźć:

  • odzież termiczna, np. z Decathlonu,
  • płaszcz przeciwdeszczowy,
  • dwie czapki – ciepła i z daszkiem,
  • dwie pary rękawiczek,
  • specjalistyczne buty ochronne – jeśli jeszcze ich nie posiadasz, możesz je kupić podczas podpisywaniu kontraktu w biurze. Niezbędne informacje na ten temat znajdziesz w naszym informatorze.

Przyda się z pewnością zapewniająca komfort bielizna, kilkanaście par skarpet oraz wygodne spodnie, koszulki i bluzy. Jeśli chcesz się doskonale przygotować do wyjazdu, przeczytaj wszystko o pracy przy cebulkach i kim jest pracownik fleksyjny, a więc poznaj specyfikę pracy, którą będziesz wykonywał/a. To pomoże Ci we właściwy sposób spakować walizkę.

Leki

W Twoim bagażu powinny się znaleźć również leki, szczególnie te, które przyjmujesz na stałe lub często. Zabierz ze sobą zapas na trzy miesiące. Przydadzą się również leki na podstawowe dolegliwości, a więc środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, maść przeciwzapalna, pomocna przy bólach mięśni, a także coś na wypadek zatrucia pokarmowego, czyli węgiel aktywny, elektrolity lub środki przeciwbakteryjne.

Kosmetyki

Jeśli masz swoje ulubione kosmetyki lub środki higieniczne, uzupełnij w nie swój bagaż. Najlepiej zabrać ich większą ilość, ale dostosuj ją do wolnego miejsca w walizce. Potrzebne rzeczy możesz też kupić na miejscu, a ze sobą zabrać jedynie zapas na pierwszy miesiąc.

Środki czystości

Kwatery dla Pracowników są umeblowane, jednak nie znajdziesz tam podstawowych środków czystości. Na początek przyda się więc proszek do prania lub kapsułki, płyn do mycia naczyń i gąbka, papier toaletowy, ręczniki jednorazowe czy chusteczki higieniczne. Nie bierz jednak zbyt dużo – środki czystości możesz kupić na miejscu w cenie podobnej jak w Polsce.

Żywność

Wyjeżdżając z Polski, z pewnością będziesz tęsknić za ulubionymi potrawami czy produktami. Jeśli jest to żywność, która ma długi termin przydatności do spożycia i nie wymaga przechowywania w lodówce, możesz ją zabrać ze sobą. W miejscu zakwaterowania jest dostęp do lodówki, jednak miejsce w niej jest ograniczone dla każdego Pracownika, dlatego nie włożysz do niej zbyt wielu produktów.

Co jeszcze zabrać na wyjazd za granicę do pracy?

Mówi się, że przezorny zawsze ubezpieczony i lepiej nosić niż się prosić. Te dwa powiedzenia znajdują zastosowanie podczas przygotowań do wyjazdu za granicę do pracy.

Zapasowy telefon

Jak już wiesz, posiadanie sprawnego telefonu jest bardzo ważne, ponieważ pozwala on na stały kontakt z pracodawcą oraz pomaga w poruszaniu się po okolicy. Aby nie zostać bez możliwości kontaktu, weź ze sobą zapasowy telefon. Skorzystasz z niego, jeśli podstawowy sprzęt ulegnie awarii lub go zgubisz, a nie będziesz chciał wydawać pieniędzy na zakup nowego.

Holenderska karta SIM

Kontaktowanie się z pracodawcą lub obsługą biura pracy za granicą, wymaga posiadania holenderskiego numeru telefonu. Jeśli nie otrzymasz karty SIM w biurze, postaraj się ją kupić samodzielnie. To pozwoli Ci zaoszczędzić na połączeniach z polskiego numeru na holenderskie. W taką kartę możesz zaopatrzyć się jeszcze przed wyjazdem z Polski, np. kupując ją na Allegro lub już po przyjeździe do Holandii.

Uchwyt na telefon do roweru

Niderlandy  często określa się mianem “rowerowa Holandia“. Nie trudno zgadnąć, że Twoim podstawowym środkiem transportu będzie rower. Aby bezpiecznie poruszać się nim po holenderskich drogach, a jednocześnie nie zgubić się, przyda się uchwyt do telefonu montowany na rowerze. Dzięki niemu będziesz mógł wygodne i bezpieczne korzystać z nawigacji podczas jazdy.

Zestaw kuchenny

Kwatery udostępniane przez READY STEADY GO są w pełni wyposażone w niezbędne naczynia, sztućce i garnki, z których każdy lokator może korzystać. Jednak jeśli wolisz mieć własny talerz lub kubek, możesz zabrać ze sobą nie tylko suchy prowiant, ale również zestaw naczyń i sztućców, który pozwoli Ci swobodnie spożywać posiłki. 

Szukasz pracy bez wykształcenia i znajomości języka?

A może chcesz poznać realia pracy w Holandii
bezpośrednio od pracowników?

Dołącz do naszej grupy na FB!

Zanim wyjedziesz za granicę do pracy, zainstaluj na telefonie kilka aplikacji

Już w trakcie podróży do Holandii przekonasz się, że posiadanie na telefonie niektórych aplikacji potrafi znacznie ułatwić życie. Przyda Ci się przede wszystkim Tłumacz Google, dzięki któremu znacznie łatwiej będzie Ci się komunikować zarówno po angielsku, jak i niderlandzku, np. podczas zakupów spożywczych.

Po przyjeździe sprawdzi się także Vivolang, czyli platforma do nauki języka angielskiego, dostępna za darmo dla Pracowników agencji READY STEADY GO. Do kontaktu z rodziną i przyjaciółmi przyda się WhatsApp. Dzięki tej aplikacji zadzwonisz na numery zagraniczne bez żadnych opłat.

Nie zapomnij o skutecznej nawigacji, np. aplikacji Maps.Me, która nie wymaga dostępu do internetu. Dostępna tam opcja tworzenia pinezek pozwoli Ci nanieść na mapę i zapisać najczęściej wykorzystywane lokalizacje, np. pracę lub dom.

Wyjazd do pracy nie taki straszny

Planując wyjazd do pracy, dobrze jest zrobić listę rzeczy, które powinny znaleźć się w podróżnej walizce. Jeśli chcesz jeszcze lepiej przygotować się do wyjazdu, przeczytaj artykuł “Zarobki w Holandii – dlaczego nie otrzymuję ofert z wyższą stawką godzinową?”, w którym znajdziesz kilka przydatnych informacji o tym, co u Pracowników cenią holenderscy pracodawcy.

Teraz już wiesz, co zabrać na wyjazd za granicę do pracy i jak się do niego przygotować, więc sporządzenie listy będzie znacznie łatwiejsze. Zatem, do dzieła!2 komentarze
  • Świetny artykuł, masa cennej wiedzy. Dziekuję za lekturę.

  • Dostałam od mojej rekruterki link do artykułu po akceptacji mojej kandydatury na cebulki kwiatowe. Super sprawa, zdecydowanie przyda się podczas pakowania na wyjazd 🙂