Składki, ubezpieczenia emerytalne i… wiele pytań. Holenderska emerytura to temat, który z pewnością interesuje wszystkich Polaków, którzy zdecydowali się na emigrację zarobkową w Niderlandach. Żyjesz i pracujesz w Holandii i zastanawiasz się, czy i kiedy przysługuje Ci holenderska emerytura? A może dopiero rozważasz wyjazd do pracy w Holandii i to właśnie z tym krajem wiążesz swoją przyszłość? Co należy zrobić przed osiągnięciem wieku emerytalnego?
Wszystkie odpowiedzi na powyższe tematy znajdziesz w tym artykule!
Emerytura w Holandii – wszystko, co musisz wiedzieć
W pierwszej kolejności warto zaznaczyć fakt, że holenderski system emerytalny należy do jednego z najlepszych i najbardziej rozwiniętych na świecie. Emerytura w Holandii jest zatem przyznawana na nieco odmiennych zasadach od tych, które obowiązują w naszym kraju. Przed osiągnięciem wieku emerytalnego należy udać się do określonego urzędu w celu złożenia wniosku o holenderską emeryturę.
Jednak… co warto wiedzieć w pierwszej kolejności?
Emerytura. Holandia ma 3 podstawowe filary
W skład holenderskiej emerytury wchodzą 3 filary. Należą do nich:
- Emerytura podstawowa (w skrócie: AOW)
- Emerytalne programy pracownicze
- Indywidualne programy emerytalne
Emerytura w Holandii jest możliwa do uzyskania dla Polaków po przepracowaniu określonego czasu. Jednak za sprawą przepisów unijnych istnieje możliwość doliczenia ogólnego stażu pracy do kalkulacji emerytalnych. Krok po kroku opiszemy wszystkie aspekty holenderskiej emerytury dla Polaków. Zacznijmy od opisania trzech filarów, które wchodzą w skład emerytury w Holandii.
Prawo do emerytury AOW
Algemene Ouderdomswet to inaczej holenderska emerytura podstawowa (AOW). Ten filar obejmuje wszystkie osoby mieszkające w Holandii, które osiągną wiek emerytalny. Jest to rodzaj emerytury socjalnej i nie ma najmniejszego znaczenia, czy mieszkając w Holandii pracowałeś czy wychowywałeś dziecko. Ten filar przysługuje wszystkim mieszkańcom Niderlandów.
Co ważne, emerytura AOW obejmuje również wszystkie osoby, które tylko przez jakiś czas żyły i pracowały w Holandii. Z pewnością ten temat zainteresuje Cię, jeśli od jakiegoś czasu pracujesz już w Holandii, albo dopiero rozważasz tam podjęcie pracy.
Każda legalnie zatrudniona osoba w Holandii odprowadza składki z tytułu ubezpieczeń społecznych. Część z nich stanowią ubezpieczenia emerytalne, które są wypłacane od momentu osiągnięcia wieku emerytalnego i to niezależnie od tego, gdzie będziesz przebywać w czasie emerytury. Zazwyczaj należy być zatrudnionym (ubezpieczonym) w Holandii przez minimum rok, aby kwalifikować się do otrzymania holenderskiej emerytury podstawowej (AOW).
Interesuje Cię to, jak wygląda struktura Twojego holenderskiego wynagrodzenia? Te informacje znajdziesz w salarisspecificatie, czyli holenderskim pasku wynagrodzeń. Znajduje się tam informacja o tym, czy od Twojego wynagrodzenia odprowadzono świadczenie emerytalno-rentowe. Wiedz, że jest ono naliczane po przepracowaniu 26 tygodni. O tym, jak czytać pasek wypłaty z Holandii, pisaliśmy w tym miejscu.
A może chcesz poznać realia pracy w Holandii
bezpośrednio od pracowników?
Emerytalne programy pracownicze – czym są?
Drugi filar holenderskiej emerytury obejmuje tak zwane emerytalne programy pracownicze. To program, który przysługuje wyłącznie osobom odprowadzającym składki. Wiedz, że w Holandii są one niezwykle popularne i korzysta z nich aż 90% Holendrów.
Indywidualne programy emerytalne dedykowane są przede wszystkim przedsiębiorcom
Ostatnim filarem są indywidualne programy emerytalne, które kierowane są do osób, które nie mogą skorzystać z emerytalnych programów pracowniczych. Są to w głównej mierze przedsiębiorcy, czyli osoby samozatrudnione.
Ile lat muszę przepracować, aby należała mi się emerytura w Holandii?
Ok. Znasz już trzy filary obejmujące system emerytalny w Holandii. Przejdźmy zatem do konkretów. Zapewne zastanawiasz się, po ilu przepracowanych latach w Holandii, należy Ci się jakakolwiek emerytura. Najlepiej zobrazują to konkretne przykłady.
Obliczanie emerytury AOW
Przy obliczeniach emerytury podstawowej AOW, zawsze bierze się pod uwagę ostatnie 50 lat pracy. Warto wiedzieć, że za każdy przepracowany rok w Holandii, przysługują 2% pełnego świadczenia emerytalnego. Zatem po 5 latach pracy w Holandii, przysługuje nam 10% wartości emerytury.
Ile wynosi wiek emerytalny w Holandii?
Obecnie wiek emerytalny w Holandii wynosi 67 lat. Jednak warto mieć na uwadze fakt, że wiek emerytalny będzie stopniowo rósł wraz ze wzrostem średniej długości życia.
Jaka jest wysokość emerytury podstawowej AOW?
Dokładne i najbardziej aktualne sumy znajdziesz na stronie holenderskiego Sociale Verzekeringsbank, czyli, społecznego banku ubezpieczeń. W lipcu 2022 roku wysokość świadczeń emerytalnych w ramach AOW wynosiły:
Emerytura AOW w lipcu 2024 roku wynosi:
- 1486 euro miesięcznie plus dodatek wakacyjny dla osoby samotnej;
- 1010 euro miesięcznie plus dodatek wakacyjny dla osoby będącej w związku.
Czy praca w Holandii wlicza się do polskiej emerytury?
Oczywiście w obu krajach obowiązuje unijna koordynacja systemów emerytalno-rentowych. Oznacza to zatem, że praca w Holandii może w wielu przypadkach wliczać się do emerytury w Polsce.
Przed osiągnięciem wieku emerytalnego, złóż wniosek o emeryturę AOW w polskim ZUS-ie
Przysługuje Ci prawo do emerytury AOW? Jeśli mieszkasz w Polsce, należy 6 miesięcy przed osiągnięciem polskiego wieku emerytalnego, złożyć wniosek o emeryturę AOW. W Polsce zrobisz to za pośrednictwem ZUS-u. Ten prześle wniosek do holenderskiego SBV (Sociale Verzekeringsbank), a decyzję o przyznaniu emerytury otrzymasz również za pośrednictwem polskiego ZUS-s.
Co ważne, pobierając dwie emerytury (polska i emerytura z Holandii AOW) unikniesz podwójnego opodatkowania. Jako podatnik masz prawo odliczyć od polskiego podatku, kwotę, którą zapłaciłeś w Holandii.
Zainteresował Cię ten artykuł? Sprawdź nasze aktualne oferty pracy.