Jak napisać CV do pracy w Holandii?

Jak napisać CV do pracy w Holandii?

Jak napisać CV do pracy w Holandii? 1000 1000 ReadySteadyGo

CV to dla potencjalnego pracodawcy kopalnia wiedzy o Kandydacie. Zasada ta obowiązuje nie tylko w Polsce, ale również w Holandii, dlatego każdy, kto ubiega się o pracę w tym kraju i chce zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie, tym dokumentem może zrobić dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy. Sprawdź, jak napisać CV, dzięki któremu zdobędziesz nową pracę!

Jakie elementy zawiera CV do pracy w Holandii?

Profesjonalne CV to dokument formalny, który ma określoną strukturę i zawiera konkretne informację dotyczące kandydata do pracy. Życiorys składany u holenderskich pracodawców nie różni się znacznie od tego składanego w Polsce. Ma te same elementy, a więc podstawowe informacje o kandydacie (imię, nazwisko, telefon, adres e-mail, data i miejsce urodzenia, kraj pochodzenia), opis doświadczenia zawodowego, posiadanych umiejętności oraz wykształcenia.

Pierwsze CV możesz napisać po polsku, a później przetłumaczyć je na język angielski. Ubiegając się o pracę w Holandii za pośrednictwem agencji pracy, przyda się życiorys w dwóch wersjach językowych – po polsku dla pracowników agencji i po angielsku dla pracodawców. Pamiętaj, że nie zawsze zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Zadbaj więc, aby Twoje CV było perfekcyjne – to da Ci szansę na przekonanie do siebie potencjalnego pracodawcy.

 

Przykładowe CV Kandydata aplikującego na ofertę produkcyjną.

Dobre CV do pracy w Holandii powinno być jednak napisane w języku angielskim – wielu Holendrów mówi biegle po angielsku, więc nie będą mieć problemu ze zrozumieniem treści życiorysu. O pomoc w tłumaczeniu warto poprosić profesjonalnego tłumacza, który zadba, aby w dokumencie nie było błędów. Pomocy takiej często będzie w stanie udzielić również agencja, która pomaga Ci w znalezieniu pracy za granicą. Tam otrzymasz również wskazówki, jak nauczyć się angielskiego, żeby z łatwością komunikować się w pracy za granicą.

Chcesz napisać dobre CV? Pisz prawdę

Potencjalny pracodawca oczekuje od kandydata przede wszystkim prawdziwych informacji. Nie warto więc naginać prawdy i opisywać w CV umiejętności, których się nie ma. To szczególnie ważne w przypadku znajomości języków obcych – umiejętności językowe łatwo zweryfikować na rozmowie kwalifikacyjnej, dlatego w CV powinny być opisane zgodnie z prawdą. Jeśli posiadasz prawo jazdy, ale boisz się jeździć samochodem, pomiń informację o tym dokumencie w swoim CV. Przeczytaj też, co może przekreślić Twoje szanse na znalezienie pracy za granicą i unikaj podstawowych błędów już na etapie pisania CV.

Wybierz jedynie szczegóły przydatne w wykonywaniu pracy, o którą się ubiegasz, np. wskaż ukończone kursy i opisz doświadczenie na podobnych stanowiskach. Pamiętaj, że wszystkie informacje muszą być zgodne z prawdą, w przeciwnym wypadku możesz szybko zniechęcić do siebie potencjalnego pracodawcę, jeśli ten wykryje nieścisłości w CV.

 

Przykładowe CV Kandydata aplikującego na ofertę ogrodniczą.

Aby poprawnie napisać CV, używaj zwrotów formalnych

CV jest wizytówką kandydata, powinno być więc napisane starannie i językiem formalnym. Podczas pisania CV należy unikać podawania zabawnych adresów mailowych, np. zawierających słowa “buziaczek”, “kwiatuszek”, itp., a także używania zdjęć z prywatnych imprez lub wakacji. Nie sprawdzą się także zdjęcia z Facebooka, Instagrama lub innych mediów społecznościowych, a także selfie. Warto pomyśleć o zrobieniu dobrego zdjęcia u fotografa, który zadba o odpowiednie tło oraz ułożenie ciała.

Pisanie CV wymaga też poprawności językowej – życiorys musi być napisany bez literówek, błędów językowych czy interpunkcyjnych. Nawet jeśli ubiegasz się o pracę w firmie produkcyjnej lub na stanowisko magazyniera, a do Twoich obowiązków nie będzie należało tworzenie pism, brak błędów w życiorysie świadczy o Twojej staranności i poważnym podejściu do pracy.

Gotowe CV zapisz w formacie pdf; dzięki temu zyskasz pewność, że po otwarciu na innym komputerze dokument nie straci swojej struktury.

Doświadczenie zawodowe i inne sekcje w CV

Pracodawca nie poświęca zbyt wiele czasu na czytanie CV – przejrzenie jednego życiorysu zajmuje mu zaledwie kilka sekund, dlatego pracę uzyskasz tylko wtedy, kiedy napiszesz skuteczne CV. Skuteczne, czyli czytelne, zawierające jedynie niezbędne informacje, dostosowane do pracy na danym stanowisku. Jeśli masz bogate doświadczenie zawodowe, potencjalnemu pracodawcy w CV przedstaw jedynie to, które może mieć znaczenie dla pracy w jego firmie. Podawaj informacje chronologicznie, na górze umieszczając ostatnie zajmowane stanowisko, a na końcu opis pierwszej pracy. Niezbędne są również daty rozpoczęcia i zakończenia pracy oraz krótki opis wykonywanych obowiązków. Tak skonstruowane podsumowanie zawodowe będzie jasne i czytelne dla rekrutera.

Życiorys zawodowy nie musi zawierać informacji o wszystkich dotychczasowych pracodawcach. Przy pisaniu CV dokonaj więc selekcji i wybierz firmy, w których zdobyłeś kompetencje, których wymaga praca za granicą w Holandii na określonym stanowisku. Nie zapomnij o wypisaniu posiadanych umiejętności. Podobnie jak przy doświadczeniu zawodowym, dostosuj je do konkretnej oferty pracy, np. nie warto pisać o pracy w call center, jeśli ubiegasz się o stanowisko ogrodnika. Wypisz również wszystkie dodatkowe uprawnienia, które są potwierdzone certyfikatami, dyplomami lub innym, oficjalnym dokumentem (listę niezbędnych dokumentów, jakie powinieneś/powinnaś ze sobą zabrać, znajdziesz w artykule Co zabrać na wyjazd do pracy za granicą? Lista najważniejszych rzeczy). Odpowiadając na konkretną ofertę pracy, wspomnij również o swojej dostępności, a więc od kiedy możesz zacząć pracę. Jeśli planujesz przeprowadzić się do Holandii na stałe, możesz o tym wspomnieć w swoim CV. Dla wielu holenderskich pracodawców to kluczowa informacja. Zatrudniając dyspozycyjnego kandydata, który zamieszka na stałe w Holandii, mogą w niego zainwestować, np. wysłać na szkolenia lub kursy, a tym samym zyskać wykwalifikowanego pracownika. To korzyść także dla Ciebie, ponieważ możesz zyskać pewną pracę i możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych, a co za tym idzie również wyższe zarobki w Holandii.

Przykładowe CV Kandydata aplikującego na ofertę wakacyjną.

Napisanie dobrego CV nie jest łatwe, dlatego przy jego tworzeniu przydaje się często kreator CV.  Pomoże on dobrać odpowiednie sekcje CV, a także ułożyć je we właściwej kolejności. Starannie sporządzony życiorys zawodowy z pewnością zwiększa szansę otrzymania pracy. Jeśli napisane CV to dla Ciebie za mało, stwórz również list motywacyjny – holenderscy pracodawcy zwracają dużą uwagę na motywację do pracy kandydata i często pytają o nią podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętaj też, że Ready Steady Go jest gotowe udzielić Ci wszelkiej pomocy merytorycznej.

Szukasz pracy bez wykształcenia i znajomości języka?

A może chcesz poznać realia pracy w Holandii
bezpośrednio od pracowników?

Dołącz do naszej grupy na FB!

Wiesz już, jak napisać CV do pracy w Holandii? To do dzieła!

Stwórz swoje darmowe CV z pomocą Ready Steady Go!