Jak napisać list motywacyjny do pracy w Holandii?

Jak napisać list motywacyjny do pracy w Holandii?

Jak napisać list motywacyjny do pracy w Holandii? 1000 1000 ReadySteadyGo

Rekrutacja do pracy w Holandii opiera się zwykle na CV, jednak jeśli zależy Ci na pracy w konkretnej firmie lub na wybranym stanowisku, możesz napisać także list motywacyjny. Sprawdź, jak to zrobić, aby pomóc sobie w zdobyciu dobrze płatnej pracy w Holandii!

Dlaczego warto napisać list motywacyjny?

Pakiet dokumentów aplikacyjnych składa się z dwóch części – CV i listu motywacyjnego. W celu prowadzenia rekrutacji pracodawcy wymagają najczęściej jedynie CV. Jest to jednak dokument skrótowy, w którym trudno opisać dokładnie doświadczenie czy posiadane umiejętności. Jak napisać CV? Powinno być krótkie i rzeczowe – najlepsze jest takie, które ogranicza się do jednej, maksymalnie dwóch stron.

Z kolei list motywacyjny to rozwinięcie życiorysu zawodowego. Napisanie listu motywacyjnego ma przekonać potencjalnego pracodawcę, że to właśnie Ty nadajesz się najlepiej na dane stanowisko pracy. W liście motywacyjnym można też szerzej opisać to, co znalazło się w CV, dlatego dokument ten nazywa się często dokumentem pomocniczym.

Czego oczekują holenderscy pracodawcy?

Zanim siądziesz do pisania listu motywacyjnego, zastanów się najpierw, czego tak naprawdę oczekuje od Ciebie pracodawca. List motywacyjny pisze się zawsze na konkretne stanowisko i do konkretnego pracodawcy, więc określ do kogo kierujesz list oraz jakie cechy powinieneś/powinnaś w nim podkreślić.

Planowanie treści

Holenderscy pracodawcy oczekują od kandydatów do pracy głównie zaangażowania oraz przynajmniej podstawowej znajomości języka angielskiego. Szerzej pisaliśmy o tym w artykule Co może przekreślić Twoje szanse na znalezienie pracy? Zastanów się więc, co Cię motywuje do podjęcia pracy, jak bardzo chcesz się w nią zaangażować i dlaczego chcesz pracować właśnie na tym stanowisku. Swoje pomysły zapisz na kartce, aby o żadnym z nich nie zapomnieć podczas pisania listu motywacyjnego.

List motywacyjny po angielsku

Bardzo istotną kwestią jest język listu motywacyjnego – taki dokument do holenderskiego pracodawcy powinien być napisany w języku angielskim lub niderlandzkim. Jeśli nie możesz napisać go sam/a, poproś o pomoc tłumacza i już dzisiaj zacznij uczyć się tego języka (o tym, jak to zrobić szybko, przeczytasz w artykule Jak się uczyć angielskiego, żeby z łatwością komunikować się w pracy za granicą). Lepiej wydać kilkadziesiąt złotych na pomoc profesjonalisty, niż wysłać do potencjalnego pracodawcy list motywacyjny napisany niezrozumiałym językiem i z błędami.

Estetyka listu motywacyjnego

Dobry list motywacyjny jest Twoją wizytówką jako kandydata, dlatego podobnie jak w przypadku CV, warto zadbać, aby był on napisany estetycznie, bez błędów, nieoficjalnych sformułowań czy słów z języka potocznego. Używaj słowa praca zamiast robota, zadbaj o odpowiedni zwrot grzecznościowy napisany wielką literą, np. Państwu, a przed wysłaniem kilka razy przeczytaj i popraw wszystkie błędy.

List motywacyjny powinien mieć jedną stronę – od tej zasady nie ma wyjątków. Treść dokumentu powinna zawierać konkretne informacje, ale inne niż te wymienione w CV, ponieważ list motywacyjny ma być jego uzupełnieniem, a nie kopią. Treść powinna wzbudzać zainteresowanie i stanowić dodatkowy argument do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Zadbaj też o szatę graficzną spójną z CV. Zatem jeśli korzystasz z kreatora, stwórz w nim oba dokumenty aplikacyjne, a gotowy list motywacyjny zapisz w formacie pdf. Dzięki temu będziesz mógł/mogła go wysłać drogą elektroniczną i zyskasz pewność, że otworzony na innym komputerze, nie straci ułożonej przez Ciebie kompozycji.

W liście motywacyjnym unikaj schematów

Klasyczny list motywacyjny zawiera trzy zasadnicze części – wstęp, rozwinięcie oraz zakończenie. Nie oznacza to jednak, że w tym dokumencie można powielać informacje i gotowe zdania znalezione, np. w internecie. Treść listu motywacyjnego powinna wyróżniać Cię wśród kandydatów, dlatego napisz ją własnymi słowami. Jeśli pisanie nie jest Twoją mocną stroną, poproś o jego sprawdzenie kogoś, kto zna się na tym lepiej.

Wykorzystaj też wzór listu motywacyjnego, ale go nie kopiuj. Tylko w ten sposób unikniesz sytuacji, w której inny kandydat wyśle list o podobnej treści. Tworząc własny dokument, wykazujesz inicjatywę i zaangażowanie, a właśnie tego oczekują najbardziej holenderscy pracodawcy.

Co powinny zawierać poszczególne części listu motywacyjnego

Aby zagwarantować sobie zaproszenie do firmy w celu przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej, pisząc list motywacyjny, wyobraź sobie, że to Ty jesteś rekruterem. Co chciałbyś/chciałabyś w nim przeczytać?

Wstęp

Życie w Holandii różni się od życia w Polsce, jednak wymagania pracodawców są podobne. W liście motywacyjnym we wstępie warto więc napisać, dlaczego aplikujesz na dane stanowisko. Możesz, np. podkreślić, że Twoje kompetencje pokrywają się z wymaganiami, jakie stawia pracodawca i dobrze odnajdziesz się na tym stanowisku.

Rozwinięcie – część zasadnicza

Wiele listów motywacyjnych jest zbyt rozwlekłych, zawierają za dużo ogólnych informacji, a za mało tych konkretnych. Zamiast pisać o kolejnych zajmowanych stanowiskach, skup się na tym, czego się na nich nauczyłeś/łaś. Podkreśl, że sumiennie i skrupulatnie wykonujesz swoje obowiązki, napisz kilka słów na temat zakresu obowiązków, jakie wykonywałeś/łaś oraz odnieś się do wymagań, jakie pracodawca stawia w ogłoszeniu o pracę.

Możesz też wspomnieć, co zrobiłeś, aby przygotować się do pracy na danym stanowisku. Jeśli pracodawca wymaga umiejętności prowadzenia samochodu, napisz o tym, że odbyłeś/łaś kilka lekcji doszkalających, aby czuć się pewnie za kierownicą. Napisz też, że uczysz się angielskiego, np. korzystasz z lekcji z lektorem lub używasz platformy Vivolang, jaką udostępnia Ci nasza agencja pracy. W tej części powinieneś/powinnaś napisać o wszystkim, co skłoni pracodawcę do nawiązania współpracy właśnie z Tobą.

Zakończenie listu motywacyjnego

Na koniec podkreśl jeszcze raz, że chciałbyś/chciałabyś wykorzystać swoje umiejętności i doświadczenie w firmie pracodawcy. Zakończ list słowami wskazującymi na to, że czekasz na kontakt i dziękujesz za czas poświęcony na zapoznanie się z Twoją aplikacją.

Szukasz pracy bez wykształcenia i znajomości języka?

A może chcesz poznać realia pracy w Holandii
bezpośrednio od pracowników?

Dołącz do naszej grupy na FB!

Pisać list motywacyjny czy nie? Oto jest pytanie!

Odpowiedź zależy od Ciebie. Nasza agencja do rekrutacji wymaga CV. Jednak jeśli chcesz pracować na konkretnym stanowisku, interesuje Cię praca na wakacje za granicą lub któraś z ofert pracy, jakie znalazłeś/łaś na naszej stronie internetowej, jest dla Ciebie szczególnie interesująca, przygotuj także list motywacyjny. Niezależnie od tego, jaką podejmiesz decyzję, czekamy na Twoją aplikację!