Jak wynająć prywatne mieszkanie w Holandii?

Jak wynająć prywatne mieszkanie w Holandii?

Jak wynająć prywatne mieszkanie w Holandii? 1000 1000 ReadySteadyGo

Wyjazd do pracy do Holandii wiąże się ze znalezieniem zakwaterowania, w którym spędzisz kilka najbliższych tygodni lub miesięcy. Najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem jest wynajem mieszkania – Holandia pod tym względem ma wiele do zaoferowania.

Wynajem mieszkania w Holandii na dwa sposoby

Jeśli jedziesz do pracy w celach zarobkowych, najbardziej liczy się zdobycie dobrze płatnej pracy, a mieszkanie jest dodatkiem, który ma Ci ułatwić życie w Niderlandach. Nie oznacza to jednak, że musisz decydować się na jakiekolwiek lokum, bez wcześniejszego sprawdzenia jego standardu.

Podaż mieszkań w Holandii jest znacznie mniejsza niż popyt na nie, dlatego najlepsze nieruchomości nie czekają długo na nowych lokatorów. Z kolei właściciele wybierają tych, którzy mają stabilne zarobki i są wypłacalni.

Pokój z agencji pracy

Pracownicy z agencji READY STEADY GO korzystają często z możliwości zamieszkania w kwaterach pracowniczych. Są to w pełni wyposażone pokoje, w których znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do życia. Wystarczy, że uzupełnisz je swoimi prywatnymi rzeczami, i gotowe! Możliwość wynajęcia kwatery z ramienia agencji to jeden z atutów organizacji wyjazdu za pośrednictwem READY STEADY GO. O pozostałych przeczytasz w artykule Szukanie pracy z agencją – dlaczego warto?.

Wynajem prywatny

Druga możliwość to wynajem mieszkania w Holandii na własną rękę. Ta opcja daje więcej możliwości wyboru, jednak często jest droższa i wymaga więcej zaangażowania. Rynek mieszkaniowy w Holandii rządzi się też swoimi prawami, do których musisz się dostosować, jeśli chcesz wynająć mieszkanie samodzielnie.

Nowe lokum wynajmiesz od najemcy prywatnego lub za pośrednictwem agencji nieruchomości. W drugim przypadku pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić agencję i zweryfikować opinie na jej temat. W ten sposób ograniczysz możliwość oszustwa. Jak szukać mieszkania? Sprawdź listę holenderskich stron z ogłoszeniami najmu.

Najpierw znajdź odpowiednie mieszkanie

Aby wynająć idealne mieszkanie, trzeba je najpierw znaleźć. Już na tym etapie może pojawić się problem, jeśli nie znasz języka niderlandzkiego lub angielskiego.

Gdzie szukać mieszkania?

Mieszkań szuka się głównie przez internet, na holenderskich portalach z nieruchomościami, a te oczywiście są prowadzone w języku niderlandzkim. Przed poszukiwaniami poznaj więc typowe dla tej branży słownictwo, skorzystaj z tłumaczenia strony na język, który dobrze znasz, lub poproś o pomoc kogoś, kto mówi po niderlandzku.

Ogłoszenia najłatwiej znaleźć na największych portalach internetowych. Jedne z najpopularniejszych to:

Niektóre strony są dostępne również w języku angielskim, np.:

Mieszkań można szukać także na Facebooku, w tematycznych grupach. W tym wypadku można też liczyć na wynajęcie mieszkania bez opłaty kaucji. Mieszkanie mogą Ci również polecić znajomi, którzy już mieszkają w Holandii – jeśli takich masz, poproś o polecenie, udzielenie informacji lub pomoc w wynajęciu.

Zobacz w jakim stanie jest mieszkanie

Po znalezieniu właściwego ogłoszenia, trzeba jeszcze sprawdzić mieszkanie. Oferty w internecie mogą być nieco naciągane, dlatego warto osobiście zweryfikować stan mieszkania lub domu oraz jego wyposażenia.

Wygląd lokalu

W pierwszej kolejności sprawdź więc stan wizualny nieruchomości i zweryfikuj, czy zgadza się z tym, co było widoczne na zdjęciach w ogłoszeniu. Zwróć uwagę również na odległość mieszkania od najbliższych sklepów spożywczych lub przemysłowych, przystanku, szkoły, przedszkola, gabinetów lekarskich, a przede wszystkim, Twojego miejsca pracy. Najwygodniej wynająć lokum jak najbliżej firmy, w której pracujesz, aby nie tracić czasu i pieniędzy na długie dojazdy. Mieszkając blisko, możesz sporo zaoszczędzić, dojeżdżając do pracy rowerem – w Holandii to częsta praktyka, o czym więcej przeczytasz w artykule Rowerowa Holandia – rower jako środek transportu w Holandii.

Zwierzęta

Jeśli masz zwierzęta, sprawdź, czy właściciel wyraża zgodę na ich trzymanie w domu. Zweryfikuj także czy sprzęty w domu są sprawne, np. lodówka, telewizor lub pralka, a także czy pod domem są miejsca postojowe na samochód i stojaki na rowery.

Opłaty

Bardzo ważne są również kwestie dotyczące opłat. Wynajmując mieszkanie, musisz pamiętać, że co miesiąc będziesz płacił/a czynsz oraz rachunki. Warto poznać ich wysokość już na początku, aby sprawdzić, czy stać Cię na wynajem mieszkania. Nie zapomnij również o kaucji, którą w większości przypadków trzeba zapłacić z góry – wynosi ona równowartość ceny czynszu za jeden lub dwa miesiące.

Meldunek

Porozmawiaj też z właścicielem o meldunku. Meldunek w Holandii jest obowiązkowy, jeśli chcesz tam pozostać dłużej niż cztery miesiące oraz mieszkać prywatnie (wyjeżdżając przez agencję pracy meldunek nie jest wymagany), a także wyrobić sobie numer BSN. Daje Ci także możliwość korzystania z wielu praw, jakie przysługują mieszkańcom danej gminy. Właściciele mieszkań zwykle nie sprawiają problemów w tej kwestii, ale warto wcześniej się upewnić, niż rozczarować po podpisaniu umowy.

Szukasz pracy bez wykształcenia i znajomości języka?

A może chcesz poznać realia pracy w Holandii
bezpośrednio od pracowników?

Dołącz do naszej grupy na FB!

Formalności a wynajem mieszkania. Holandia stawia przed lokatorami wysokie wymagania

Potrzebne dokumenty

O ile w wielu krajach, np. w Polsce, do wynajmu mieszkania nie są potrzebne żadne dokumenty, oprócz dowodu osobistego, o tyle w Holandii sytuacja jest zupełnie inna. Dowód osobisty wystarczy, kiedy wynajmujesz mieszkanie od osoby prywatnej, jednak jeśli korzystasz z pomocy agencji nieruchomości, ta ma prawo zażądać przedstawienia dodatkowych dokumentów, poświadczających wysokość i stabilność Twoich zarobków. Najczęściej jest to stała umowa o pracę oraz zaświadczenie o dochodach z urzędu skarbowego lub od pracodawcy. Pomocny może być również salaris. Weryfikacja tych dokumentów to sposób agencji na zabezpieczenie swoich interesów przed niewypłacalnością klientów.

Umowa najmu

Podpisanie umowy nie jest wymagane, jednak dla zabezpieczenia własnych praw i określenia obowiązków, warto to zrobić; zawarte ustnie ustalenia trudno udowodnić w przypadku sporu. Solidnie przygotowana umowa powinna zawierać:

 • dane stron, a więc wynajmującego (osoby prywatnej lub agencji nieruchomości, wraz z jej numerem licencji) i najemcy, czyli Twoje,
 • adres domu lub mieszkania,
 • opis aktualnego stanu nieruchomości, której dotyczy umowa,
 • dane dotyczące opłat – wysokość czynszu, rachunków za media i internet oraz kaucji,
 • terminy wnoszenia opłaty za czynsz,
 • okres najmu,
 • zasady wypowiedzenia umowy,
 • warunki utrzymania lokalu, np. kwestie związane z naprawą sprzętów lub remontami.

Warto też zadbać o sformalizowanie innych kwestii, np. jeśli właściciel zgadza się na trzymanie zwierzęcia lub przyjmowanie gości, można to zawrzeć w umowie. Im więcej szczegółów znajdzie się w tym dokumencie, tym lepiej będą chronione Twoje interesy.

Ile kosztuje wynajem mieszkania w Holandii?

Ceny najmu mieszkania w Holandii uzależnione są od lokalizacji, metrażu oraz standardu wykończenia. Najtańsze są mieszkania w regionach, gdzie jest najmniej pracy, czyli głównie na północy kraju. W dużych miastach, jak Amsterdam, Rotterdam, Eindhoven czy Utrecht, koszty wynajmu są znacznie wyższe.

W 2022 roku za pokój trzeba zapłacić od 200 do 400€ miesięcznie. Koszty wynajmu kawalerki plasują się w przedziale 600-1300€, natomiast kilkupokojowe mieszkanie kosztuje od 800 do nawet 2500€. Są to ceny orientacyjne, które wahają się w zależności od regionu kraju.

Czy opłaca się samodzielnie wynająć mieszkanie w Holandii?

Prywatne mieszkanie daje ogromny komfort oraz szerokie możliwości, aby zorganizować sobie życie w Holandii na własną rękę. Jest jednak droższe niż korzystanie z kwatery udostępnionej przez agencję pracy, a niejednokrotnie bywa również problematyczne. Samo znalezienie lokum wymaga też więcej zaangażowania. To może się jednak opłacić – decyzję musisz podjąć samodzielnie.

3 komentarze
 • Dzięki takim wpisom życie w Holandii jest prostsze…. Przydatne info, pozdrawiam

 • Dzięki za ten wpis! W końcu jakaś rzetelna dawka informacji, bo niestety, polacy w NL powtarzają tylko że bez zaświadczenia o zarobkach nic się nie wynajmie.

 • Jestem obecnie w Holandii. Praca przez agencję z pisemnym oświadczeniem, że pracodawca chce dać mi i partnerowi kontrakt (umowa o pracę bezpośrednio z pracodawcą). Mam trzy koty. Na ten moment jestem załamana. Zero odezwu. Wynajem ze zwierzętami praktycznie nie jest tu możliwy. Zostaje mi kupić dom lub czekać na cud. Tak niestety jest.