Jakie są koszty życia w Holandii?

Jakie są koszty życia w Holandii?

Jakie są koszty życia w Holandii? 1000 1000 ReadySteadyGo

“Czy życie w Holandii jest drogie?”. To pytanie, które bardzo często zadają sobie osoby rozważające wyjazd do pracy w Holandii. Same prowadząc wiele rozmów z potencjalnymi Pracownikami, słyszymy wiele obaw o… koszty życia w Holandii. Jak jest naprawdę?

Czy wyjazd do Holandii się opłaca? Ile można zaoszczędzić np. podejmując pracę sezonową? I najważniejsze: Co daje współpraca z agencją pracy w Holandii? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Ile tak naprawdę kosztuje życie w Holandii?

Powszechnie panuje przekonanie, że “życie w Holandii jest drogie”. Owszem. Wydatki związane z wynajmem lokum czy zakupem benzyny mogą być nieco wyższe od tych, które obowiązują w naszym rodzimym kraju.

Jednak podstawowe wydatki spożywcze są tak naprawdę bardzo zbliżone do cen w Polsce. Jak wyglądają ceny konkretnych produktów? W jednym z naszych ostatnich artykułów “Ceny w Holandii” przeanalizowałyśmy aktualne ceny w jednym z najpopularniejszych dyskontów spożywczych w Holandii.

Wnioski? Wiele produktów kosztuje podobnie, a ceny niektórych z nich są nawet niższe od tych, z którymi spotkamy się w polskich sklepach. (Np. ceny za 1 kg pomidorów są w okolicach 5 złotych). Oczywiście występują produkty, które są znacznie droższe (na przykład jajka czy proszek do prania) jednak w ogólnym zestawieniu różnice te nie są bardzo znaczące. Koszty życia w Holandii będą zatem porównywalne pod względem kosztów zakupów – a biorąc pod uwagę wyższe zarobki, oczywiście znacznie korzystniejsze w porównaniu do życia w Polsce.

Ile kosztuje wynajem mieszkania w Holandii?

Wynajem prywatnego mieszkania niestety nie należy do najtańszych opcji. Ceny najmu kawalerki plasują się w przedziale 600-1300€, natomiast kilkupokojowe mieszkanie kosztuje od 800 do nawet 2500€ miesięcznie. Niestety musimy również liczyć się z tym, że większość mieszkań nie będzie dostępna “od ręki”, a wynajem mieszkania w większym mieście może wymagać od nas dłuższego czasu poszukiwań. Więcej o procesie wynajęcia mieszkania w Holandii pisaliśmy w artykule: “Jak wynająć prywatne mieszkanie w Holandii?”.

Jak znacząco obniżyć koszty życia w Holandii?

Jeśli zdecydujesz się na wyjazd do pracy w Holandii z biurem pracy, możesz skorzystać ze znacznie tańszej opcji zakwaterowania. Nasza agencja pośrednictwa pracy Ready Steady Go oferuje wszystkim Pracownikom możliwośćwynajęcia pokoju pracowniczego. Jest on w pełni wyposażony, a tygodniowy koszt wynajęcia pokoju pracowniczego wynosi zaledwie 99,50 euro. Wystarczy jedynie wprowadzić swoje rzeczy i… gotowe!

Więcej o warunkach w oferowanych przez naszą agencję pokojach pracowniczych przeczytasz w artykule: “Praca w Holandii z zakwaterowaniem. Jakie warunki mieszkaniowe oferuje agencja pracy?” Co ważne, Internet również jest w cenie opłaty mieszkaniowej. Nie musisz również płacić za śmieci czy ogrzewanie, zatem koszty utrzymania są tak naprawdę minimalne. To jeden z największych atutów współpracy z biurem pracy.

Koszty benzyny i transportu

Z pewnością interesują Cię również koszty benzyny, a także ogólne koszty związane z transportem. Niestety ceny benzyny należą do jednych z najwyższych w całej Europie. Aktualnie benzyna 95 kosztuje około 2 euro z litr, co w przeliczeniu daje nam ok. 8,71 złotych. (Z pewnością przy obecnej inflacji ceny te nie odbiegają aż tak bardzo znacząco od pozostałych cen obowiązujących w Europie…). Warto jednak zwrócić również uwagę na podatek drogowy.

Planujesz wyjazd do Holandii na dłużej niż 6 miesięcy?

Musisz wiedzieć, że transport własnym samochodem może znacząco podnieść koszty życia w Holandii. W tym kraju obowiązuje specjalny podatek drogowy, który obowiązuje również obcokrajowców. Jeśli jednak jest się zameldowanym w Polsce, podatek ten obowiązuje dopiero po 6 miesiącach pobytu w Holandii.

Transport własnym autem? Sprawdź jakie są roczne koszty podatku drogowego

Ile wynosi podatek drogowy? Decyduje o tym kilka czynników (m.in. masa samochodu czy jego przeznaczenie). Jednak przykładowo za auto osobowe o masie wynoszącej ponad dwie tony musimy zapłacić ponad 2000 euro rocznie! Jak widzisz posiadanie własnego samochodu w Holandii może znacząco podnieść koszty życia. Są jednak inne sposoby na to, by obniżyć koszty życia.

Koszty życia w Holandii nie muszą być wysokie!

W tym przypadku współpraca z naszą agencją sprawia, że koszty życia w Holandii mogą być znacznie niższe. Jeżeli miejsce Twojej pracy znajduje się w odległości powyżej 15 kilometrów, to przysługuje Ci auto służbowe. Co ważne, nie musisz wtedy również płacić za benzynę.

Dobrą opcją transportu jest również rower. W końcu Holandia to kraj tulipanów i… rowerów. 🙂 Każdy Pracownik agencji Ready Steady Go ma możliwość otrzymania roweru. Można go wykorzystać również do prywatnego użytku. Jeśli miejsce pracy oddalone jest do 10 kilometrów od miejsca zamieszkania jest to rower tradycyjny, natomiast w przypadku odległości wynoszącej od 10 do 15 kilometrów, przysługuje rower elektryczny.

Współpraca z agencją sprawia, że koszty utrzymania w Holandii są relatywnie niskie

Ile kosztuje życie w Holandii? Przyjrzyjmy się temu bliżej i przeanalizujmy warunki obowiązujące w naszym biurze pracy. Tak naprawdę każdy Pracownik współpracujący z Ready Steady Go musi ponieść jedynie poniższe koszty:

  • Koszt zakwaterowania – ok. 99,50 euro tygodniowo
  • Ubezpieczenie – ok. 32,90 euro tygodniowo
  • Podatek – średnio ok. 290 euro tygodniowo (jedak musisz mieć na uwadze fakt, że jest to średnia stawka i jest ona zależna od wielu czynników).

Daje to łącznie średnio 422,40 euro tygodniowo, czyli połowę średnich kosztów związanych z wynajęciem kawalerki! To naprawdę niedużo uwzględniając stosunek kosztów do warunków zarobkowych w Holandii. Odpadają nam zatem wysokie koszty najmu, a do wydatków musimy doliczyć jedynie zakupy spożywcze i podstawowe artykuły przemysłowe. Coraz więcej Polaków decyduje się na ścisłą współpracę z agencją pracy w ramach pracy tymczasowej.

Rozważasz swój pierwszy wyjazd do Holandii? Koniecznie skontaktuj się z naszą agencją pośrednictwa pracy. Wskażemy konkretne rozwiązania i zaproponujemy ofertę pracy, która pozwoli Ci odłożyć konkretną kwotę pieniędzy.

Jeden komentarz