Kalendarz dni wolnych od pracy w Holandii w 2024 roku

Kalendarz dni wolnych od pracy w Holandii w 2024 roku

Kalendarz dni wolnych od pracy w Holandii w 2024 roku 1000 1000 ReadySteadyGo

W każdym kraju, także w Holandii, tradycyjnie obchodzi się dni świąteczne, podczas których większość Pracowników ma okazję odpocząć, jednocześnie zachowując prawo do wynagrodzenia. Planując urlop, warto zaznajomić się z kalendarzem świąt w Holandii na rok 2024!

Dni wolne od pracy, choć ich liczba nie jest wysoka (maksymalnie dziesięć), nie zawsze podlegają ustawowym regulacjom. W Holandii te kwestie zazwyczaj uregulowane są w ramach układu zbiorowego pracy lub indywidualnego kontraktu z pracodawcą. Aby dowiedzieć się, czy jedno z popularnych w tym kraju świąt będzie dla Ciebie dniem wolnym od pracy, warto przejrzeć obowiązujący kontrakt lub regulamin firmy. W ten sposób unikniesz niespodzianek i będziesz gotów/a cieszyć się zasłużonym odpoczynkiem.

Wynagrodzenie za pracę w dni wolne

W przypadku dni wolnych od pracy, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Jednakże, jeśli z Twojego planu pracy wynika, że w danym dniu będziesz pracować, przysługuje Ci dodatek. Jego wysokość zależy od polityki pracodawcy i zazwyczaj oscyluje między 50% a 100%. Konkretną wartość znajdziesz w swoim dokumencie płacowym, a także możesz zwrócić się do pracodawcy lub opiekuna z agencji READY STEADY GO, aby uzyskać dokładne informacje.

Warto mieć na uwadze, że choć jeden z dni świątecznych może być dla Ciebie wolny, istnieje możliwość, że drugi dzień świąt będziesz zobowiązany/a spędzić w pracy. Ostateczna decyzja należy do Twojego pracodawcy, więc zawsze warto upewnić się i skonsultować z nim wszelkie kwestie dotyczące planu pracy w okresie świątecznym.

Ilość dni wolnych w Polsce

Dla Polaków, którzy licznie podejmują pracę w Holandii, ograniczona liczba dni wolnych od pracy może wydawać się nieco skromna. W Polsce pracownicy mogą korzystać z aż 13 dni wolnych, ustanowionych zgodnie z przepisami prawa. Jeśli jesteś zainteresowany/a porównaniem tego aspektu, polecam zapoznanie się z artykułem Życie w Holandii – czym różni się od życia w Polsce.

Święta w Holandii w 2024 roku

Podobnie jak w innych krajach, w Holandii istnieje kilka stałych, jak i ruchomych świąt, które mają swoje określone daty. Przedstawiamy poniżej szczegółowy kalendarz świąt i dni wolnych od pracy w Holandii na rok 2024:

  • 1 stycznia (poniedziałek) – Nowy Rok (Nieuwjaar),
  • 29 marca (piątek) – Wielki Piątek (Pasen),
  • 31 marca (niedziela) – Niedziela Wielkanocna (Pasen),
  • 1 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny (Pasen),
  • 27 kwietnia (sobota) – Dzień Króla, najważniejsze święto państwowe w Holandii (Koningsdag),
  • 4 maja (sobota) – Dzień Pamięci, upamiętnienie ofiar wojen i konfliktów zbrojnych (Dodendag),
  • 9 maja (czwartek) – Wniebowstąpienie Pańskie (Hemelvaartsdag),
  • 20 maja (poniedziałek) – Zielone Świątki, czyli Zesłanie Ducha Świętego (Eerste Pinkstersdag),
  • 25 grudnia (środa) – pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia (Eerste Kerstdag),
  • 26 grudnia (czwartek) – drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (Tweede Kerstdag).

Dzień Wyzwolenia (Bevrijdingsdag)

W Holandii istnieje również szczególnie ważne święto, jakim jest Dzień Wyzwolenia (Bevrijdingsdag), obchodzone 5 maja. Tego dnia obywatele upamiętniają rocznicę wyzwolenia swojego kraju spod okupacji nazistowskiej w trakcie II wojny światowej. Mimo, że Dzień Wyzwolenia jest uznawany za święto narodowe, ustawowo jest dniem wolnym od pracy… tylko co pięć lat. Jednakże, kiedy nadchodzi już ten szczególny rok, Holendrzy mogą cieszyć się dodatkowym urlopem od pracy, co zwiększa ustawową liczbę dni wolnych w danym roku kalendarzowym. Kolejny wolny od pracy Dzień Wyzwolenia przypada na rok 2025. To wyjątkowe święto niesie ze sobą nie tylko radość, ale również głębokie refleksje nad historią kraju.

Dodatkowe święta i dni wolne od pracy

W Holandii istnieje oczywiście wiele innych świąt, jednak ich obchody zazwyczaj nie wiążą się z dniem wolnym od pracy. Kilka z nich to:

  • 14 lutego (środa) – Walentynki (Valentijnsdag),
  • 12 maja (niedziela) – Dzień Matki (Moederdag),
  • 19 czerwca (środa) – Dzień Ojca (Vaderdag),
  • 1 listopada (piątek) – Dzień Wszystkich Świętych (Allerheiligen),
  • 5 grudnia (czwartek) – Mikołajki (Sinterklaas),
  • 24 grudnia (wtorek) – Wigilia (Kerstavond),
  • 31 grudnia (wtorek) – Sylwester (Oudejaarsavond).

Warto zaznaczyć, że chociaż te dni są okazją do świętowania i celebracji, to jednak nie są oficjalnie uznawane za dni wolne od pracy. Niemniej jednak, są one ważne kulturowo i stanowią część tradycji obchodzonych przez społeczeństwo holenderskie, a Pracodawca także może indywidualnie zadecydować o ustanowieniu jednego z nich dniem wolnym w firmie.

Dzień Króla (Koningsdag) – najważniejsze święto państwowe w Holandii

Żaden z dni świątecznych – ani Boże Narodzenie, ani Nowy Rok, ani nawet Dzień Wyzwolenia – nie cieszy się taką popularnością jak Dzień Króla. To nie tylko najważniejsze święto państwowe w Holandii, ale również czas niezapomnianej radości i niepohamowanej zabawy. Dla Holendrów, Dzień Króla to nie tylko dzień wolny od pracy, lecz także okazja do wspólnego świętowania, tworzenia niepowtarzalnej atmosfery i uczestnictwa w różnorodnych wydarzeniach organizowanych na całym terenie kraju. To wyjątkowe święto podkreśla ducha wspólnoty i dumy z historii oraz tradycji Holandii.

Holendrzy zaczęli obchodzić Dzień Króla od 2014 roku, kiedy to Willem-Alexander, obecny monarcha, objął tron. Przed tą datą, do 2013 roku, to święto przypadało na 30 kwietnia i nazywane było Dniem Królowej – upamiętniając panującą wówczas Królową Beatrix. 

Obchody Dnia Króla

Wbrew pozorom, Dzień Króla nie jest obchodzony z patosem, ale przyjmuje formę luźnej zabawy. Tego dnia Holendrzy wychodzą na ulice ubrani na pomarańczowo, świętując urodziny swojego monarchy poprzez muzykę, taniec i radosną atmosferę. Osoby pełnoletnie często spożywają popularne holenderskie piwo, a dla dzieci organizowane są konkursy, gry i zabawy. Charakterystycznym elementem tego święta są również pchle targi, gdzie dosłownie każdy może sprzedawać, co chce, i za ile chce.

Jeśli więc wybierasz się do Holandii w celach zarobkowych i zastanawiasz się, co zabrać na wyjazd za granicę do pracy, nie zapomnij o pomarańczowych ubraniach! Oczywiście, możesz je również nabyć na miejscu.

Szukasz pracy bez wykształcenia i znajomości języka?

A może chcesz poznać realia pracy w Holandii
bezpośrednio od pracowników?

Dołącz do naszej grupy na FB!

Co jeśli pracodawca nie udzieli dnia wolnego?

Warto zaznaczyć, że wymienione wyżej święta w Holandii nie zawsze oznaczają automatyczne dni wolne od pracy. Decyzja o zwolnieniu Pracowników z obowiązku świadczenia pracy danego dnia może zależeć od obowiązującego układu zbiorowego pracy, regulaminu firmy lub zapisów indywidualnego kontraktu. Jeżeli żaden z tych dokumentów nie przewiduje danego dnia jako wolnego, a pracodawca nie wyrazi zgody na wzięcie urlopu w tym terminie, pracownik zazwyczaj powinien stawić się do pracy.

Sytuacja ta jest szczególnie powszechna w branżach produkcyjnych czy magazynowych, gdzie ciągłość pracy i przepływ produktów są kluczowe, a firma może funkcjonować nieprzerwanie przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Warto jednak podkreślić, że brak dnia wolnego nie zawsze jest przejawem dyskryminacji, nietolerancji czy mobbingu. W przypadku podejrzeń o tego rodzaju sytuacje, istnieją odpowiednie procedury i środki, o których można przeczytać w artykule Jak udowodnić mobbing w pracy?.

Jak zaplanować urlop w Holandii?

Podsumowując, gdy już ustalisz, które święta w Holandii najczęściej wiążą się z dniami wolnymi, możesz sprawnie zorganizować swój urlop, aby skorzystać z kilku dodatkowych dni wypoczynku. Wystarczy wziąć wolne w dniach bezpośrednio poprzedzających lub następujących po świętach, które zwalniają Cię od świadczenia pracy. Jednakże, aby upewnić się, czy dane święta są faktycznie dniem wolnym, zawsze warto sprawdzić aktualne regulacje zawarte w obowiązujących regulaminach i umowach z firmą lub agencją. To pozwoli uniknąć ewentualnych nieporozumień i skoncentrować się na zasłużonym odpoczynku.



2 komentarze
  • Jestem w Holandii od kilku lat i nie spotkałam się tym że wielki piątek jest wolny

    • Panie Włodzimierzu, owszem, Wielki Piątek jest jednym ze świąt, które nie oznaczają obowiązkowego dnia wolnego. W ten dzień zamknięte są m.in. szkoły oraz urzędy, natomiast w przypadku pracy przez agencję/firmę prywatną rzeczywiście warto zapoznać się z obowiązującą umową oraz zapisami w zbiorowym układzie pracy. Pozdrawiamy!