Nie daj się zaskoczyć – na co zwracać uwagę w ofertach pracy?

Nie daj się zaskoczyć – na co zwracać uwagę w ofertach pracy?

Nie daj się zaskoczyć – na co zwracać uwagę w ofertach pracy? 1000 1000 ReadySteadyGo

Szukanie pracy w Holandii nie jest łatwym zadaniem. Poszczególne oferty różnią się od siebie wieloma szczegółami, a każda z nich jest opisana według innych kryteriów. Zatem, jak szukać pracy za granicą, aby znaleźć satysfakcjonującą ofertę? Oto kilka praktycznych wskazówek!

CV i list motywacyjny

Jeśli nie możesz znaleźć pracy na terenie całego kraju i stawiasz na wyjazd zarobkowy za granicę, odwiedź portale i strony internetowe zawierające oferty pracy w Holandii, a swoje poszukiwania pracy zacznij od napisania CV. O tym, jak napisać CV, możesz przeczytać na naszym blogu.

Po co CV i list motywacyjny?

CV i list motywacyjny to podstawowe dokumenty przydatne podczas rekrutacji, ale nie tylko. Ich pisanie pozwala stworzyć spójny i dokładny opis Twojej osoby, z którego sam możesz wyciągnąć wnioski dotyczącego tego, do jakiej pracy nadajesz się najlepiej. Pisanie listu motywacyjnego nie jest obowiązkiem, ale jeśli zależy Ci na zdobyciu dobrze płatnej pracy, warto go stworzyć i dostarczyć do rekrutera razem z CV. Wskazówki, jak to zrobić znajdziesz w artykule Jak napisać list motywacyjny do pracy w Holandii?

Ściąga na rozmowę kwalifikacyjną

Gotowe CV i list motywacyjny możesz zabrać ze sobą na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli podczas rozmowy się zestresujesz, a rekruter będzie miał pytanie dotyczące ich treści, łatwo i szczegółowo na nie odpowiesz, mając przed oczami treść dokumentu.

Jak skutecznie szukać pracy? Poznaj wymagania pracodawców

Chociaż życie w Holandii równi się od życia w Polsce, to na rynku pracy panują podobne zasady. Poszukiwani są zarówno pracownicy wykwalifikowani, posiadający odpowiednie wykształcenie i doświadczenie, jak i ci niewykwalifikowani, od których wymaga się zazwyczaj jedynie dyspozycyjności. W agencjach nie brakuje ofert pracy skierowanych głównie dla osób z drugiej grupy, jednak aby sprawdzić, czy taka praca jest dla Ciebie, zapoznaj się z wymaganiami, jakie stawiają pracodawcy z Holandii.

Wymagania z ofert pracy

Przeglądając oferty pracy na stronie agencji READY STEADY GO, możesz przekonać się, że znalezienie pracy nie musi zająć dużo czasu. Ogłoszenia zawierają bowiem najważniejsze informacje dotyczące wymagań pracodawców.

Nie musisz mówić po angielsku

Szczególną uwagę zwróć na umiejętności językowe – w wielu miejscach nie trzeba mówić ani po angielsku, ani po niderlandzku. Jednak jeśli jesteś zainteresowany ofertami pracy z wyższą stawką , np. dla operatorów maszyn, zapewne będziesz musiał wykazać się znajomością jednego z tych języków w stopniu komunikatywnym.

Konkretne umiejętności

Podczas szukania pracy i przeglądania ofert, nie zapomnij o sprawdzeniu, czy pracodawcy wymagają posiadania konkretnych umiejętności, np. obsługi wózka widłowego, maszyn produkcyjnych lub rolniczych. Spełniając takie wymagania, można szybciej znaleźć pracę i otrzymać wyższe wynagrodzenie. Jedną z takich umiejętności jest możliwość prowadzenia samochodu, a więc posiadanie prawa jazdy kategorii B.

Dyspozycyjność

Im więcej wymagań pracodawcy spełnisz, tym szybciej będziesz mógł przestać szukać pracy, a zacząć efektywnie pracować i zarabiać pieniądze. Oprócz umiejętności liczy się także dyspozycyjność. Niektórzy pracodawcy poszukują pracowników sezonowych, inni chcą się związać z pracownikiem na dłużej. Oferty pracy zwykle zawierają informację o wymaganej, minimalnej dyspozycyjności do pracy.

Szukanie pracy po opisie stanowiska

Kiedy szukasz pracy, liczy się nie tylko to, czego wymagają pracodawcy, ale również to, co oferują. 

Holenderskie firmy często poszukują niewykwalifikowanych pracowników w branży ogrodniczej, produkcyjnej czy też logistycznej. Wiąże się to z pracą w temperaturze chłodniczej lub wyższej niż pokojowa (informacje, jak się do niej przygotować, znajdziesz w artykule Co zabrać na wyjazd do pracy za granicą). Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z pracą w Holandii, warto być elastycznym i dostosować się do oferowanych przez pracodawcę warunków. Chcąc przetestować różne branże i stanowiska, aby znaleźć optymalną pracę dla siebie, można popracować na początku jako pracownik fleksyjny.

Warunki pracy

Oferty pracy, jakie możesz znaleźć w internecie na stronie agencji READY STEADY GO, są pełne informacji dotyczących oferowanych warunków pracy. Zwróć uwagę głównie na:

  • zmianowość pracy, a więc czy będziesz pracować na jedną, dwie lub trzy zmiany;
  • temperaturę – praca na niektórych stanowiskach wymaga przebywania przez kilka godzin w niskiej lub wysokiej temperaturze. Dla osób, które mają problemy z ciśnieniem lub z innych powodów zdrowotnych źle znoszą zmiany temperatury, praca, np. w chłodni, może być nieodpowiednia;
  • zakres obowiązków – zapoznając się z treścią ogłoszeń, należy sprawdzić, co będzie Twoim głównym zadaniem. Jeśli pracodawca szuka osób do zbiorów ogórków, a Ty nie możesz się schylać, ponieważ masz chory kręgosłup, wybierz inne zajęcie.

Poszukiwania pracy a finanse

Podstawowa stawka dla kandydatów

Szukanie pracy wiąże się oczywiście również z finansami. Podejście “szukam pracy, żeby dobrze zarobić, ale się nie zmęczyć”, jest oczywiście zasadne, ale nie zawsze możliwe do spełnienia. Oferty pracy zwykle są uzupełniane o stawkę godzinową, podaną w walucie euro, oraz informację dotyczącą dodatków, np. dodatku wakacyjnego lub dodatku zmianowego. U niektórych pracodawców można uzyskać także premię.

Najlepsze wynagrodzenie bez wiekówki

Dla osób, które nie ukończyły jeszcze 21lat, cenna będzie możliwość pracy bez wynagrodzenia opartego o zasady wiekówki. Holandia to kraj, w którym wspiera się edukację, dlatego osoby młode, rozpoczynające pracę przed 21 r.ż., zarabiają mniej za tę samą pracę niż pracownicy, który mają już skończone 21 lat. Ma to zniechęcić młodzież do podejmowania pracy, a zachęcić do kontynuowania nauki. Aby znaleźć pracę bez wiekówki, trzeba przejrzeć wiele ofert pracy lub zapytać rekrutera, czy wybrane firmy stosują oparte na niej zasady wynagradzania. Agencja READY STEADY GO stawia na młodych Pracowników dlatego wiekówka obowiązuje tylko do 20 roku życia,a w niektórych okresach w ciągu roku są również dostępne oferty bez wiekówki.

Nawet, jeśli jesteś młody/a i obowiązuje Cię wiekówka, możesz podjąć kroki, do zdobycie pracy z atrakcyjnym wynagrodzeniem. Sprawdź, co może przekreślić Twoje szanse na znalezienie pracy w Holandii i unikaj podstawowych błędów.

Szukasz pracy bez wykształcenia i znajomości języka?

A może chcesz poznać realia pracy w Holandii
bezpośrednio od pracowników?

Dołącz do naszej grupy na FB!

Szczegóły z ofert pracy

 

Charakter pracy

Chcąc znaleźć pracę dopasowaną do własnych wymagań, warto też zwrócić uwagę na jej charakter. Jeśli planujesz wyjazd jedynie na kilka tygodni, poszukaj pracy tymczasowej/sezonowej, a w sytuacji, w której możesz poświęcić na pracę w Holandii kilka miesięcy, lepsza będzie oferta pracy stałej.

Szczegółowe przeglądanie ofert pracy i wyjaśnianie wątpliwości z rekruterem sprawi, że będziesz dobrze przygotowany i niewiele rzeczy będzie mogło  Cię zaskoczyć  po przyjeździe na miejsce.

Jak szukać pracy, aby nie zmarnować czasu?

Wiesz już wiele o tym, jak szukać pracy w Holandii. Pamiętaj jednak, że na tamtejszym rynku pracy w niektórych firmach, podobnie jak w Polsce, ważniejsze od doświadczenia i umiejętności jest podejście do pracy i chęć jej wykonywania.

Najlepsze możliwości zyskasz wtedy, kiedy dokładnie zapoznasz się z ogłoszeniami, a o szczegółach porozmawiasz z rekruterem. Wyjazd do pracy do Holandii może być punktem zwrotnym Twojej kariery zawodowej, nawet wtedy, kiedy początkowo będziesz wykonywać proste zajęcia w ogrodzie lub w magazynie.

Zobacz, co oferują pracodawcy i wybierz stanowisko, które najlepiej odpowiada Twoim oczekiwaniom.