Wyjazd do Holandii, czyli praca za granicą, to szansa na stabilne zatrudnienie i uzyskanie wyższych niż w Polsce zarobków. Wiąże się jednak ze znalezieniem odpowiedniej pracy oraz spełnieniem wielu formalności. Organizacji wyjazdu można się podjąć samodzielnie lub z pomocą agencji pracy – która opcja jest lepsza?
Jak samodzielnie uzyskać stabilne zatrudnienie w Holandii?
Przygotowanie wyjazdu na własną rękę wydaje się trudne, ale jest możliwe, wymaga jednak bardzo dobrej organizacji. Na początku warto zrobić dokładne rozeznanie i dowiedzieć się, jakie formalności powinien spełnić kandydat do pracy. Większość informacji znajduje się na stronach holenderskich, więc przyda się znajomość języka niderlandzkiego lub angielskiego.
Nie można też zapomnieć o zakwaterowaniu oraz zgromadzeniu pieniędzy “na start” – a początkowo koszty są bardzo wysokie. Wiążą się one nie tylko z podróżą, ale też płatnym z góry kosztem zakwaterowania, kaucją oraz kosztem notariusza. Mieszkanie trzeba też samodzielnie znaleźć (o tym jak to zrobić, przeczytasz w artykule Jak wynająć prywatne mieszkanie w Holandii), podobnie jak zaplanować całą podróż. Sprawia to, że zupełnie samodzielny wyjazd jest bardzo trudny – często wręcz niemożliwy do realizacji. Całość znacznie łatwiej zorganizować, jeśli na miejscu mieszkają już Twoi znajomi lub członkowie rodziny. Są oni buforem bezpieczeństwa – mogą pomóc nie tylko w znalezieniu pracy, ale również mieszkania na wynajem.
Osoba, która chce podjąć pracę za granicą, a swój wyjazd organizuje samodzielnie, może jednak napotkać wiele przeszkód. Pierwszą i najpoważniejszą jest brak znajomości języka niderlandzkiego. W tym języku jest pisanych większość ofert pracy i dokumentów, dlatego jeśli go nie znasz, będziesz musiał skorzystać z usług tłumacza. Generuje to jednak dodatkowe koszty w postaci wynagrodzenia za wykonane tłumaczenia. Tłumacz może się przydać również podczas podpisywania umowy – nie warto podpisywać żadnych dokumentów bez zapoznania się z ich treścią. Prawo pracy w Holandii jest inne niż w Polsce, dlatego należy dokładnie sprawdzić, czy umowa o pracę nie zawiera niekorzystnych dla Pracownika zapisów.
Dodatkową przeszkodą może być czas. Jeśli interesuje Cię praca na wakacje za granicą i nie chcesz pozostać w Holandii przez dłuższy czas, będzie trudno Ci znaleźć mieszkanie na własną rękę na zaledwie kilka tygodni.
Chcąc zyskać pewność dotyczącą uczciwości pracodawcy, należy go samodzielnie sprawdzić, np. zapoznać się z opiniami o nim wystawionymi przez pracujące w firmie osoby. Pracownik fizyczny bez doświadczenia rzadko może liczyć na stabilne warunki zatrudnienia już na samym początku pracy. Zanim pracodawca zaproponuje umowę na dłuższy czas, Pracownik musi wykazać się nie tylko chęcią do pracy, ale również odpowiednio wysokimi wynikami, a jeśli straci zatrudnienie, będzie mógł liczyć tylko na siebie. Samodzielny wyjazd do pracy do Holandii to duże ryzyko – podejmij je tylko wtedy, kiedy naprawdę jesteś na nie gotowy.
Pracownik fizyczny bez znajomości języka znajdzie pracę przez agencję
Alternatywą dla samodzielnej organizacji wyjazdu jest skorzystanie z usług agencji pracy za granicą. Ta opcja daje przede wszystkim bezpieczeństwo oraz stabilność zatrudnienia – agencje współpracują ze sprawdzonymi pracodawcami, a wszystkie oferty pracy są skrupulatnie weryfikowane. Wybierając agencję, która działa na rynku już od wielu lat, Pracownik ma pewność, że będzie pracował w warunkach, które zostały opisane w ofercie. Zaletą jest także duża ilość ofert pracy, głównie dla osób, które interesuje praca fizyczna, np. dla magazynierów lub osób poszukujących zatrudnienia w firmach związanych z produkcją. Od kandydatów na te stanowiska zwykle nie jest wymagane doświadczenie, a w zakres obowiązków wchodzi m.in. zbieranie zamówień, kontrola jakości czy pakowanie produktów.
Agencje pracy zajmują się nie tylko pośrednictwem pomiędzy holenderskimi pracodawcami a kandydatami do pracy, ale również organizacją życia Pracowników na miejscu. Agencja zapewnia więc darmowy transport do pracy (do tego celu służy rower lub samochód), zakwaterowanie lub pomoc w znalezieniu mieszkania, a także wsparcie koordynatora, który może, np. umówić wizytę u lekarza. Dba również o zebranie wymaganych do zatrudnienia dokumentów i przedstawienie ich pracodawcy. Współpraca z agencją zwykle oznacza większe bezpieczeństwo oraz poczucie stabilności, a także sprawniejszy proces rekrutacji, w porównaniu do szukania pracy za granicą na własną rękę.
Korzystając z pomocy agencji, trzeba się jednak nastawić na przejście procesu rekrutacji, podczas którego pracownicy agencji sprawdzają umiejętności i doświadczenie kandydata. Aktualne oferty można znaleźć na stronie internetowej agencji. Jeśli zainteresuje Cię dana oferta, prześlij CV, w którym zawarte są informacje dotyczące Twojego doświadczenia i umiejętności. Pamiętaj, że CV powinno zawierać jedynie prawdziwe i dokładnie opisane dane, nie pisz więc, że znasz język angielski lub niderlandzki, jeśli w rzeczywistości go nie znasz, lub nie wspominaj, że posiadasz prawo jazdy, jeśli boisz się jeździć samochodem po holenderskich drogach.
A może chcesz poznać realia pracy w Holandii
bezpośrednio od pracowników?
Wypłacane za pracę wynagrodzenie będzie pomniejszane o koszty zakwaterowania i wymagane w Holandii ubezpieczenie. Umowy na zakwaterowanie oferowane przez agencje są jednak zwykle korzystniejsze, niż te, które znalazłbyś na własną rękę. Przed podjęciem współpracy z agencją trzeba dokładnie sprawdzić jej uczciwość. Wyjazd do pracy do Holandii jest ryzykowny, a na rynku wciąż funkcjonują agencje, które działają na pograniczu prawa – z takimi nie warto współpracować. Jeśli interesuje Cię wyjazd do Holandii i chcesz skorzystać z usług agencji pracy, dokładnie sprawdź jej wiarygodność i zaufaj swojej intuicji. Wiarygodne agencje pracy za granicą stawiają na szczerą i uczciwą komunikację z Pracownikami – i w taki właśnie wartości wierzymy w Ready Steady Go.