Przeprowadzka do Holandii. Jak się do niej przygotować?

Przeprowadzka do Holandii. Jak się do niej przygotować?

Przeprowadzka do Holandii. Jak się do niej przygotować? 1000 1000 ReadySteadyGo

Rozważasz bądź planujesz przeprowadzkę do Holandii? To wcale nie musi być stresujące! Z naszym poradnikiem sprawdzisz, jak się do niej najlepiej przygotować!

KROK 1: Przygotuj niezbędne dokumenty potrzebne do przeprowadzki do Holandii

Z pewnością na liście niezbędnych dokumentów, które będą potrzebne do przeprowadzki są:

  1. Dowód osobisty
  2. Akt urodzenia
  3. Karta EHIC
  4. Karta zdrowia EKUZ
  5. Prawo jazdy

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ). Dlaczego warto ją wyrobić?

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego to dokument unijny, który upoważnia Cię do bezpłatnego leczenia w każdym kraju na terenie Unii Europejskiej bądź EFTA.

Warto wiedzieć, że zakres leczenia jest ograniczony. Karta EKUZ upoważnia Cię do podjęcia wyłącznie leczenia niezbędnego i nieplanowanego. Możesz ją wykorzystać tylko w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej. Oczywiście z wyjątkiem usług medycznych, które są płatne w danym kraju. Ponadto karta EKUZ nie obejmuje również kosztów związanych z akcjami ratunkowymi, dlatego jeśli np. uprawiasz wyczynowo sport, warto rozważyć dodatkowe, prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Jak i kiedy wyrobić kartę EKUZ?

Europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego najlepiej wyrobić kilka tygodni przed planowanym wyjazdem zagranicznym. Co prawda wniosek o kartę EKUZ rozpatrywany jest do 5 dni roboczych, jednak składając deklarację odpowiednio wcześniej, zaoszczędzisz sobie zbędnego stresu.

Wyrobienie karty EKUZ jest całkowicie bezpłatne. Wniosek możesz złożyć osobiście w dowolnym oddziale NFZ bądź internetowo, za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP bądź poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Pamiętaj o tym, że karta EKUZ wydawana jest każdej osobie oddzielnie i nie ma możliwości posiadania wspólnej karty rodzinnej!

Czym jest karta EHIC?

Karta EHIC (European Health Insurance Card) jest odpowiednikiem polskiej karty EKUZ. Posiadając kartę EHIC, możesz skorzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej w razie nagłego wypadku. Więcej o karcie EHIC przeczytasz na tej stronie.

Uwaga. Ubezpieczenie zdrowotne w Holandii jest obowiązkowe!

W tym miejscu musimy zaznaczyć, że ubezpieczenie zdrowotne w Holandii jest obowiązkowe! Holenderskie ubezpiecznie zdrowotne (zorgverzekering) powinieneś wykupić najpóźniej w ciągu czterech miesięcy od przyjazdu do Holandii lub w momencie rozpoczęcia pracy zarobkowej. 

Ważne: Jeśli nie wykupisz ubezpieczenia zdrowotnego na terenie Holandii, zostaniesz ukarany grzywną w wysokości 350 euro! Musisz pamiętać o tym, aby wykupić ubezpieczenie przynajmniej w podstawowym zakresie.

Ubezpieczenie zdrowotne możesz zorganizować już na terenie Holandii, a wszystko to z łatwością załatwisz przez Internet. Już teraz możesz skorzystać z porównywarki cen holenderskich polis.

Akt urodzenia i zaświadczenie o niekaralności

Przed przeprowadzką do Holandii powinieneś pamiętać również o akcie urodzenia oraz zaświadczeniu o niekaralności. Co ważne, to dokumenty, które powinny zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.

Jeśli przeprowadzasz się do Holandii ze swoją rodziną, powinieneś również zabrać ze sobą akt małżeństwa/ akt ślubu oraz akt urodzenia każdego dziecko. To dokumenty, które będą Ci potrzebne do ubiegania się o świadczenia socjalne w Holandii.

Zawsze miej przy sobie dowód osobisty lub paszport

Musisz pamiętać o tym, że przepisy holenderskie wymagają tego, aby cudzoziemiec przebywający czasowo lub mieszkający na stałe w Holandii zawsze posiadał ze sobą dokument tożsamości w postaci dowodu osobistego. Jeśli w razie kontroli policyjnej nie będziesz posiadał przy sobie dowodu osobistego bądź paszportu, możesz zostać ukarany mandatem.

Nie zapomnij o dokumentach potwierdzających Twoje wykształcenie czy doświadczenie zawodowe

Przed wyjazdem za granicę nie zapomnij o dokumentach, które będą niezbędne do ubiegania się o pracę w Holandii. Przetłumacz zatem wszystkie świadectwa pracy, dyplomy, zaświadczenia o ukończonych kursach czy uprawnienia. Do dokumenty, które mogą okazać Ci się potrzebne w przypadku poszukiwania pracy na terenie Holandii.

KROK 2: Niezbędna lista rzeczy do spakowania oraz spraw do załatwienia przed wyjazdem

Oczywiście przeprowadzka do Holandii to poważna decyzja. Powinieneś się do niej odpowiednio przygotować, aby uniknąć zbędnego stresu na miejscu. O czym jeszcze powinieneś wiedzieć bądź pamiętać przed wyjazdem do Holandii?

Gotówka

Zastanawiasz się jakiej kwoty gotówki potrzebujesz na start? Nie ma tutaj reguły, natomiast warto mieć oszczędności na3-6 miesięcy do przodu. Taka kwota sprawi, że unikniesz zbędnego stresu, a także będzie przygotowany na nieoczekiwane wydatki związane z życiem w Holandii.

Pamiętaj: gotówka w portfelu bądź na koncie bankowym, a także niezbędne dokumenty, to najważniejsze pozycje przed przeprowadzką do Holandii.

Konieczne jest założenie konta bankowego w euro

Przed przyjazdem warto mieć założone konto walutowe w euro. Możesz założyć konto cyfrowe w Revolut, które zapewni Ci sprawną wymianę waluty za granicą. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Revolut — Twój cyfrowy portfel. Szybka wymiana pieniędzy na obcą walutę i łatwa płatność za granicą.

Przed wyjazdem zadbaj o internet mobilny

W dzisiejszych czasach ciężko cokolwiek załatwić… bez internetu. Z pewnością pomocna będzie karta do telefonu komórkowy z wykupionym pakietem internetowym. Zaoszczędzisz w ten sposób nie tylko stres, ale również gotówkę.

Internet bez limitu w telefonie to dobre rozwiązanie, które możesz załatwić jeszcze przed wyjazdem z Polski. Możesz skorzystać z możliwości płatności prepaid, by jak najwięcej formalności dopiąć przed opuszczeniem rodzimego kraju. Wykupując odpowiedni pakiet mobilny (z nielimitowanym internetem, rozmowami i SMS-ami) możesz zapłacić naprawdę niewiele.

Przeprowadzka do Holandii: Jakie niezbędne rzeczy należy spakować przed wyjazdem?

Dobre przygotowanie przed przeprowadzką do Holandii to podstawa. Warto zabrać ze sobą odzież, która sprawdzi się przy każdej pogodzie:

  • odzież termiczna;
  • płaszcz przciwdeszczowy;
  • cieplejsza kurtka;

Nie zapominaj również o lekach, zwłaszcza tych, które przyjmujesz na stale lub często. Warto przed przeprowadzką wykupić odpowiedni zapas leków. Pamiętaj, by również nie przesadzać. Podstawowe leki czy kosmetyki z łatwością zakupisz już na miejscu i zaoszczędzisz w ten sposób sporo miejsca w swojej walizce.

Warto jeszcze przed przeprowadzka zainstalować w swoim telefonie aplikacje mobilne, która ułatwią Ci życie w Holandii. Z pewnością przyda Ci się Google Translator. Ogromną zaletą aplikacji Google jest możliwość tłumaczenia tekstu ze zdjęcia. Uwierz nam. Ta funkcjonalność może być niezwykle przydatna podczas pierwszych miesięcy za granicą.

Zainstaluj również aplikację do nawigowania, która nie wymaga internetu. Taką aplikacją jest chociażby Maps.Me. Z nią żadna zawiła holenderska uliczka nie będzie straszna. 😉 Więcej o niezbędnych rzeczach, które warto zapakować przed wyjazdem do Holandii, opisaliśmy w naszym artykule: Co zabrać na wyjazd do pracy za granicą? Lista najważniejszych rzeczy.

KROK 3: Meldunek w Holandii

Jeśli planujesz pobyt w Holandii dłuższy niż cztery miesiące, powinieneś dokonać meldunku w urzędzie (najlepiej od razu po przyjeździe do kraju wiatraków). Aby zameldować się w Holandii potrzebne będą Ci następujące dokumenty:

  • dowód osobisty lub paszport
  • umowa najmu lub kupna mieszkania
  • odpis aktu zawarcia małżeństwa na druku międzynarodowym
  • odpis aktów urodzenia dzieci na druku wielojęzycznym
  • w przypadku dzieci adoptowanych: dokument potwierdzający adopcję

Ważne: Jeśli nie posiadasz umowy najmu bądź kupa mieszkania, możesz przedstawić oświadczenie osoby u której przebywasz. Dokument ten, powinien zawierać kserokopie dowodu osobistego.

A co jeśli jesteś zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej? Nieco inne zasady obowiązują osoby zatrudnione przez agencje. Zakładamy jednak, że planujesz przeprowadzkę dłuższą niż 4 miesiące. Przy pobycie w Holandii dłuższym niż 4 miesiące, musisz być zameldowany jako rezydent (mieszkaniec). Powinieneś zameldować się w gminie w ciągu pierwszych 5 dni po przybyciu do Holandii.

Wynajem mieszkania w Holandii

Chcesz wynająć mieszkanie w Holandii? Niestety musisz wiedzieć, że nie jest to najłatwiejsza kwestia. Podaż mieszkań w Holandii jest znacznie mniejsza niż popyt na nie, a atrakcyjne mieszkanie nie czeka długo na nowych lokatorów. Ponadto osoby, które udostępniają swoje mieszkanie na wynajem, zwykle wybierają te osoby, które mają stabilne zarobki.

Mieszkanie w Holandii warto mieć zarezerwowane jeszcze przed przeprowadzką (chyba, że będziesz zameldowany u znajomych bądź rodziny(.

KROK 4: Wyrobienie numeru BSN

Numer BSN to holenderski odpowiednik polskiego numeru PESEL. Oczywiście przeprowadzka do Holandii wymaga spełnienia obowiązków administracyjnych. Co ważne, numer BSN (Burger Servis Numer) musisz wyrobić wtedy, gdy zamierzasz mieszkać w Holandii przez okres dłuższy niż 4 miesiące.

Szukasz pracy bez wykształcenia i znajomości języka?

A może chcesz poznać realia pracy w Holandii
bezpośrednio od pracowników?

Dołącz do naszej grupy na FB!

Dlaczego numer BSN jest niezbędny?

Numer BSN przydaje się nie tylko w kontakcie z urzędem skarbowym czy pracodawcą, ale również w innych sytuacjach, takich jak:

  • podczas wizytu u lekarza;
  • przy załatwianiu niezbędnych formalności w każdym urzedzie administracji rządowej;
  • chcąc uzyskać zasiłek opiekuńczy, zdrowotny bądź świadczenie socjalne;
  • przy uzyskaniu ubezpieczenia w firmie ubezpieczenia.

Jak wyrobić numer BSN na miejscu w Holandii?

Będąc w Holandii musisz złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie gminy. Co ważne, do wyrobienia numeru BSN będziesz potrzebować holenderskiego adresu. Oczywiście jeśli zamierzasz mieszkać w Holandii dłużej niż 4 miesiące, musisz zameldować się w tym kraju pod konkretnym adresem.

Jak uzyskać pomoc w wyrobieniu numeru BSN?

Wyjeżdżając do Holandii z pomocą agencji pracy tymczasowej, możesz liczyć na pełne wsparcie agencji w wyrobieniu BSN. Pracownik agencji umówi Cię na spotkanie w urzędzie gminy, a także pomoże dopiąć wszelkie formalności. Kompendium wiedzy na ten temat znajdziesz w naszym artykule: BSN – czym jest i dlaczego powinieneś/naś go mieć, jeśli chcesz pracować w Holandii?

Przeprowadzka z Polski do Holandii wiąże się z wieloma formalnościami

Widzisz, że aby przeprowadzić się na dłuższy czas do Holandii, musisz pomyśleć o wielu kwestiach i dopilnować wielu spraw. Niezwykle ważne są dokumenty potrzebne do zameldowania. Musisz również obligatoryjnie wykupić ubezpieczenie zdrowotne. Z pewnością biegła znajomość języka angielskiego ułatwi Ci załatwienie wielu formalnych spraw.

Wyjazd do Holandii z agencją pracy

Z pewnością przeprowadzka do Holandii jest znacznie łatwiejsza ze wsparciem agencji pracy tymczasowej. Agencja oferuje nie tylko znalezienie pracy na terenie kraju, ale również w organizacji wszelkich formalności.

Masz pytania dotyczące wyjazdu do Holandii?

Skontaktuj się z naszą agencją pracy Ready Steady Go!