Symbolami Holandii są wiatraki, tulipany i… rowery! To właśnie na tym popularnym dwukołowcu miliony Niderlandczyków podróżuje codziennie do szkoły, pracy, na zakupy czy spotkanie z przyjaciółmi. Jeśli wybierasz się w celach zawodowych do Holandii, przygotuj się na prawdziwe, rowerowe szaleństwo.
Rowery holenderskie, elektryczne, rodzinne
Rowerzyści w Holandii to nieodłączny element krajobrazu – gdzie nie spojrzysz, tam zobaczysz kogoś jadącego na rowerze. Jeśli interesuje Cię praca za granicą w Holandii, powinieneś/powinnaś przyzwyczaić się do tego widoku oraz zaakceptować fakt, że również dla Ciebie rower stanie się podstawowym środkiem transportu.
Tradycja vs nowoczesność
Nie będzie to jednak typowy rower górski, tak popularny w Polsce. W Holandii korzysta się najczęściej z rowerów holenderskich, nazywanych również rowerami miejskimi. Mają one nisko ulokowaną ramę, duże koła, zakrzywioną kierownicę, a ich cechą charakterystyczną jest koszyk umieszczony z przodu lub z tyłu.
Rowerem miejskim możesz bez przeszkód poruszać się po miastach, miasteczkach i wsiach, jednak Holendrzy korzystają z nich głównie podczas przemieszczania się na niewielkie odległości, do 7, maksymalnie 10 km. Jeśli trasa wynosi więcej, sięgają po rower elektryczny.
Rowery elektryczne wymagają mniej zaangażowania i wciąż są lepszym środkiem transportu niż samochód. Takim rowerem możesz poruszać się po ścieżkach rowerowych lub po ulicy, a prędkość przemieszczania jest znacznie większa niż w przypadku klasycznego roweru.
Rowery dla Pracowników READY STEADY GO
Nasi Pracownicy również mają do dyspozycji rowery holenderskie i elektryczne – w zależności od zapotrzebowania. Mogą ich używać nie tylko do dojazdów do pracy i z pracy, ale również w czasie wolnym. Dzięki temu bez przeszkód dotrzesz do wyznaczonej firmy oraz skorzystasz z bezpiecznego i bezpłatnego transportu na zakupy, wycieczki czy spotkania towarzyskie. Weź to pod uwagę, zastanawiając się, przez jaką agencję pracy najlepiej wyjechać do Holandii.
Rowerowy styl życia
Krótka lekcja historii…
Rowery pojawiły się w Holandii już w latach siedemdziesiątych XIX wieku. Początkowo były towarem luksusowym, na który mogli sobie pozwolić jedynie najbogatsi, jednak z czasem stały się dostępne również dla średnio zarabiających Holendrów. Chociaż przez długi czas rowery uważano jedynie za nowinkę technologiczną, to szybko zyskały sympatię mieszkańców Holandii. Ówczesne władze wykorzystały ten fakt i wprowadziły podatek od pojazdów silnikowych i rowerów, wpływy przeznaczając na budowę 1400 km ścieżek rowerowych.
…aż do czasów współczesnych
Obecnie dbanie o rowerową infrastrukturę w Holandii należy do zarządów miast. To one decydują o tym, które fragmenty ścieżek rowerowych wymagają renowacji lub gdzie powinny powstać nowe ścieżki. Holendrzy tak pokochali jazdę na rowerach, że tamtejsze Ministerstwo Transportu Drogowego planuje stworzyć rowerowe autostrady łączące największe miasta w kraju. Szacuje się, że w Niderlandach jest obecnie już ponad 35 tys. km wyasfaltowanych ścieżek rowerowych oraz ponad 64 tys. km innych dróg, po których mogą poruszać się rowerzyści (nie licząc standardowych dróg przeznaczonych dla samochodów).
Kto w Holandii jeździ na rowerze?
Życie w Holandii jest ściśle związane z jazda na rowerze – nikogo nie trzeba do niej namawiać. Tego sposobu poruszania uczą się już małe dzieci, a kłopot z przystosowaniem do rowerowego stylu życia mają głównie imigranci. Holandia łamie też powszechnie znany na całym świecie stereotyp, że na rowerze do pracy jeździ ten, kogo nie stać na samochód.
Na rowerze porusza się tam niemal każdy – zarówno dzieci, jak i dorośli, starzy i młodzi, prezesi firm i pracownicy produkcyjni. Widok elegancko ubranej kobiety czy mężczyzny w garniturze, który przemierza ulice miasta na dwukołowcu, nie jest czymś niespotykanym. Jeżdżenie rowerem w Holandii nie wiąże się więc ze statusem społecznym, a z ogólnie przyjętą praktyką.
Holandia – kraj idealny dla rowerzystów
Ogromna popularność rowerów w Holandii nie wynika jedynie z faktu, że poruszanie się nimi jest ekologiczne i przynosi korzyści zdrowotne. Holandia uznawana jest za kraj najlepiej przystosowany do jazdy na rowerze, dzięki czemu rowerzyści mogą się czuć bezpiecznie i bez problemów przemieszczać się zarówno w mieście, jak i poza nim.
Rowerowa infrastruktura
Państwo zadbało, aby ścieżki rowerowe były równe, gładkie, dobrze oznakowane i oświetlone. Są też na tyle szerokie, aby rowerzyści mogli jeździć obok siebie oraz wyprzedzać się. Tam, gdzie to możliwe, drogi dla rowerów są oddzielone od dróg dla samochodów, jednak jeśli muszą zostać połączone, rowerzyści mają pierwszeństwo przed osobami poruszającymi się samochodem. Taka zasada ma zastosowanie, np. na rondach, których w Holandii nie brakuje.
Co więcej, rowerzyści mogą korzystać z licznych udogodnień. W wielu miejscach pojawiają się parkingi dla rowerów, serwisy rowerowe, komisy z częściami zamiennymi, a także sklepy i wypożyczalnie. Przez rzeki prowadzą specjalne mostki dla rowerów, a tam, gdzie jest to konieczne, również kładki nad jezdniami.
Dodatkową zachętę do poruszania się rowerem stanowi ukształtowanie terenu. Holandia nie jest górzysta, a raczej płaska, nie trzeba więc podjeżdżać pod wysokie górki.
Prawo przychylne rowerzystom
Holenderskim rowerzystom sprzyja nie tylko infrastruktura, ale również prawo. To zakłada, że w wielu miejscach mają oni pierwszeństwo przed samochodami, a kierowcy, przyzwyczajeni do rowerzystów na drogach, są im bardzo przychylni. Z kolei rowerzyści mają obowiązek przestrzegać zasad ruchu drogowego i zachować należytą ostrożność.
Samochody vs rowery
Jeśli dojdzie do kolizji roweru z samochodem, wina najczęściej przypisywana jest kierowcy auta. Co więcej, często jest on zobowiązany do pokrycia około 50% wartości szkód wyrządzonych na rowerze lub rowerzyście.
Mandaty
Nie oznacza to jednak, że rowerzyści są bezkarni. Jeżdżąc rowerem, musisz się liczyć z koniecznością przestrzegania przepisów lub zapłaceniem wysokiego mandatu, jeśli je złamiesz. Każdy rower powinien być wyposażony w światła i co najmniej jeden hamulec. Brak jakiegokolwiek z obowiązkowych elementów wyposażenia może skończyć się karą finansową. Pamiętaj też, aby nie jeździć w słuchawkach lub bez świateł – te wykroczenia mają związek z bezpieczeństwem na drodze, dlatego są karane bardzo wysokimi mandatami. To bolesne szczególnie na początku, kiedy kwota na Twoim salaris może nie spełniać Twoich oczekiwań.
A może chcesz poznać realia pracy w Holandii
bezpośrednio od pracowników?
Niebezpieczeństwa związane z jazdą rowerem
Jazda rowerem po holenderskich drogach jest stosunkowo bezpieczna, na tyle, że nie ma tam obowiązku zakładania kasków. Na trasie trzeba jednak uważać na samochody i pamiętać, że choć jadąc na rowerze masz pierwszeństwo, w wielu sytuacjach kolizja z samochodem może się dla Ciebie skończyć tragicznie.
Ze względu na dużą ilość rowerów oraz ich powszechne użycie, w Holandii zdarza się też wiele kradzieży jednośladów. Zatem, jeśli używasz roweru, pamiętaj o jego dokładnym zabezpieczeniu przed kradzieżą. Rocznie w niewyjaśnionych okolicznościach znika tam ponad 900 tys. rowerów, co stanowi około 5% wszystkich dwukołowców w tym kraju. Odsetek kradzieży, choć wydaje się być niewielki, w rzeczywistości oznacza, że stosując niewystarczające zabezpieczenie, możesz szybko pozbyć się swojego dwukołowca.
Jak się przygotować do jazdy rowerem po Niderlandach?
Jeśli wyjeżdżasz do pracy z naszą agencją, otrzymasz do użytku jeden z rowerów holenderskich lub elektrycznych, w zależności od tego, jak daleko będziesz dojeżdżał/a do firmy. Pamiętaj jednak, że sam/a odpowiadasz za swoje bezpieczeństwo.
Przed wyjazdem zadbaj więc o aplikację na smartfon, która ułatwi Ci nawigację, oraz uchwyt na telefon do roweru, abyś nie musiał/a trzymać smartfonu w ręce. Szerzej pisaliśmy o tym w artykule Co zabrać ze sobą do pracy za granicą?.
Rowerowa Holandia czeka również na Ciebie!
Jeśli jazda rowerem po Holandii budziła Twoje obawy, możesz przestać się bać. Tam na miejscu będziesz po prostu kolejnym rowerzystą. Pamiętaj, że korzystając z roweru wiele zaoszczędzisz, ponieważ nie będziesz musiał/a płacić za paliwo do samochodu, poprawisz kondycję i lepiej zaadoptujesz się w nowych warunkach. Wciąż masz wątpliwości? Skontaktuj się z nami, a my chętnie odpowiemy na Twoje pytania!
Everything is very open with a really clear clarification of the issues. It was definitely informative. Your site is very helpful. Thanks for sharing!