Rozliczenie podatku z Holandii. Jak się rozliczyć w Polsce za rok 2022?

Rozliczenie podatku z Holandii. Jak się rozliczyć w Polsce za rok 2022?

Rozliczenie podatku z Holandii. Jak się rozliczyć w Polsce za rok 2022? 1000 1000 ReadySteadyGo

Zastanawiasz się, czy należy Ci się zwrot podatku z Holandii za rok 2022? Jakiego rodzaju dokumenty będą Ci potrzebne do rozliczenia podatku? Odpowiedzi na powyższe pytania, znajdziesz w tym artykule!

Jak uzyskać zwrot podatku z Holandii?

Warto wiedzieć, że każdy, kto legalnie pracował na terenie Holandii i posiada numer BSN, może uzyskać zwrot podatku z Holandii. Czym jest numer BSN? To numer identyfikacyjny, który posiada każda osoba mieszkająca i pracująca w Holandii. Przed rozpoczęciem pracy, Twój opiekun z agencji pomoże Ci w jego uzyskaniu.

Jeśli pracowałeś w Holandii legalnie, Twój pracodawca miał obowiązek odprowadzania z Twojego wynagrodzenia podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT z Holandii). Jeśli z Twojego rocznego rozliczenia podatku wynika nadpłata, należy Ci się jej zwrot. Szczegółową analizę Twojego wynagrodzenia, znajdziesz w artykule: Jak czytać pasek wypłaty z Holandii?

Jaki masz status rezydenta podatkowego w Holandii?

Status rezydenta podatkowego przysługuje Ci, jeśli w ciągu ostatniego roku podatkowego Twoje dochody osiągają minimum 90% przychodów z Holandii. Co ważne, status rezydenta sprawia, że możesz skorzystać z ulg podatkowych, czyli tak zwanych tax credit.

Co jeśli jesteś zameldowany w Polsce?

jeśli chcesz ubiegać się o zwrot podatku z Holandii w Polsce, musisz wiedzieć, że w pierwszej kolejności należy złożyć zaświadczenie o dochodach z miejsca zamieszkania. Co to dla Ciebie oznacza? To, że w pierwszej kolejności musisz rozliczyć się w Polsce poprzez złożenie PIT-36 oraz załącznika PIT ZG. Dopiero w następnym kroku następuje rozliczenie podatku z Holandii.

Rozliczenie podatku z Holandii. Jakich dokumentów potrzebujesz?

Podstawą do uzyskania zwrotu podatku z Holandii jest złożenie rocznego zeznania podatkowego PIT. Aby rozliczyć podatek w Holandii, potrzebujesz dokumentów, które wystawia Twój holenderski pracodawca. Mowa o kartach podatkowych, czyli Jaaropgave lub Jaaropgaaf. Jeśli ich nie posiadasz, możesz się również rozliczyć na podstawie ostatniego paska wypłaty, czyli Salarisa.

Potrzebna będzie Ci również kserokopia Twojego dowodu osobistego, a także zaświadczenie o dochodach z polskiego urzędu skarbowego.

Wypełnij formularz, który znajdziesz na stronie holenderskiego urzędu skarbowego

Ostatnim już krokiem jest wypełnienie formularza, znajdującego się w Internecie lub w siedzibie urzędu. Holenderski urząd skarbowy co roku udostępnia go na przełomie lutego i marca. Rozliczenie podatku z Holandii nie jest bardzo skomplikowane. Zrobisz to w wygodny sposób za pomocą dedykowanego programu internetowego. Ważne jest to, aby przy rozliczeniu podatku w Holandii, uwzględnić dochody pochodzące ze wszystkich krajów. Jeśli jesteś w związku małżeńskim, to musisz również przedstawić dochody swojej żony lub męża.

Ile wynosi zwrot podatku z Holandii?

To bardzo indywidualna kwestia, ponieważ zwrot podatku z Holandii zależy od łącznej sumy odprowadzanych przez Ciebie zaliczek podatkowych.

Jeśli posiadasz status rezydenta podatkowego (czyli Twoje dochody uzyskane w Holandii wynoszą minimum 90% wszystkich dochodów, jakie uzyskałeś w ciągu roku podatkowego), to ulga podatkowa naliczana jest automatycznie i wynosi ona 300 euro.

Kiedy otrzymam zwrot podatku z Holandii w Polsce?

Rozliczenie podatku z Holandii – jak długo należy czekać na decyzję? Zwrot podatku otrzymasz w ciągu 12 miesięcy od momentu złożenia wniosku. Ważne jest to, że to od daty wpłynięcia wszystkich niezbędnych dokumentów, nalicza się ten okres. Ważna jest zatem data wpłynięcia wszystkich niezbędnych dokumentów z polskiego urzędu skarbowego.

W jaki sposób otrzymam zwrot podatku?

Zwrot podatku z Holandii wpłynie bezpośrednio na Twój rachunek bankowy. Ważne jest zatem to, by ewentualnie zaktualizować swój numer konta bankowego w holenderskim urzędzie skarbowym. Możesz zrobić to w czasie składania swojego zeznania podatkowego. Pamiętaj również o tym, że zwrot podatku z Holandii w Polsce możesz uzyskać do 5 lat wstecz. Możesz zatem odzyskać swój podatek dochodowy za lata ubiegłe.

Potrzebujesz pomocy? Rozlicz podatek z Holandii korzystając ze zniżki u naszych partnerów!

Chcesz skorzystać z pomocy w rozliczeniu holenderskiego podatku? Współpracujemy z biurem rozliczeń zagranicznych All-Tax , a naszym Pracownikom przysługuje 80 zł zniżki na rozliczenie takiego podatku z Holandii. Wystarczy, że po otrzymaniu jarografu (zazwyczaj na przełomie stycznia i lutego) skontaktujesz się z naszą agencją.

 

2 komentarze
  • Pracowałam 2 miesiące w Holandu .Czy wystarczy rozliczyć sie w Polsce

    • Dzień dobry Pani Bożeno! Prosimy szczegółowo zaznajomić się z powyższym artykułem, w którym znajdzie Pani odpowiedzi na nurtujące pytania. Dodatkowo, zapraszamy do zapoznania się z naszym nowym wpisem na blogu, w którym krok po kroku opisaliśmy cały proces rozliczenia podatku z Holandii 🙂 Pozdrawiamy!