Szukasz informacji o tym, jak rozliczyć podatek z Holandii? Z naszym przewodnikiem to proste! Krok po kroku przeprowadzimy Cię po całym procesie i przedstawimy, jakie dokumenty będą do tego niezbędne. Zaczynamy!
Jak rozliczyć podatek z Holandii?
Oczywiście możesz rozliczyć podatek z Holandii samodzielnie bądź zwrócić się do profesjonalnej firmy, której zlecisz rozliczenie dochodów z Holandii. Jeśli już teraz wiesz, że chcesz skorzystać z pomocy biura podatkowego, to wiedz, że nasza agencja pracy współpracuje z biurem rozliczeń zagranicznych All-Tax. Ponadto jako Pracownik Ready Steady Go, otrzymujesz dodatkową zniżkę w wysokości 80 złotych na rozliczenie podatku z Holandii.
Zwykle na przełomie stycznia i lutego otrzymasz holenderski dokument Jaaropgaaf (Jaaropgave). To karta podatkowa, którą wystawia Twój holenderski pracodawca pod koniec obowiązującego roku podatkowego.
Chcesz rozliczyć się korzystając z usług naszego partnera? Wystarczy, że wraz z Jaaropgaaf zgłosisz się do naszej agencji pracy.
Kto może uzyskać zwrot podatku z Holandii w Polsce?
Jeśli byłeś zatrudniony w Holandii legalnie, to Twój pracodawca odprowadza podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT z Holandii). Zasada działa oczywiście tak jak w Polsce: jeśli Twoje roczne rozliczenie podatku z Holandii wykazuje nadpłatę, to należy Ci się zwrot podatku holenderskiego.
Oczywiście aby otrzymać zwrot podatku z Holandii konieczne jest posiadanie numeru BSN. O tym, czym jest numer BSN przeczytasz w naszym poprzednim artykule.
Rozliczenie podatku z Holandii – lista najważniejszych pytań
Poniżej rozpisaliśmy wykaz kroków, a także niezbędnych pytań, na które musisz odpowiedzieć przystępując do rozliczenia podatku z Holandii. Od czego zacząć? Zacznijmy od najważniejszych pytań dotyczących rozliczenia podatku.
Czy posiadasz status rezydenta podatkowego w Holandii?
Jeśli Twoje dochody w przeciągu ostatniego roku wynosiły minimum 90% przychodu z Holandii, oznacza to, że przysługuje Ci status rezydenta podatkowego w Holandii. Możesz wtedy również korzystać z ulgi podatkowej, czyli tax credit. Co ważne, ulgi te są naliczane automatycznie i aktualnie wynosi ona 300 euro.
Czy jesteś zameldowany w Polsce?
KROK 1
Chcąc uzyskać zwrot podatku z Holandii w Polsce, musisz najpierw złożyć niezbędne zaświadczenie o dochodach uzyskanych w miejscu zamieszkania. Najpierw musisz się zatem rozliczyć w Polsce, składając PIT-36 oraz załącznik PIT ZG.
KROK 2
W następnym kroku rozliczasz PIT z Holandii. Potrzebujesz do tego dokumentów, które wystawi Twój holenderski pracodawca. Potrzebujesz zatem karty podatkowej, czyli Jaaropgave lub Jaaropgaaf. Co ważne, jeśli mnie posiadasz karty podatkowej, możesz rozliczyć PIT z Holandii na podstawie Twojego ostatniego odcinka z wynagrodzenia. Do rozliczenia potrzebna będzie Ci również kserokopią dowodu osobistego oraz zaświadczenie o dochodach z polskiego urzędu skarbowego.
Jakie stawki podatkowe obowiązują w Holandii?
Podobnie jak w Polsce, rozliczenie podatku z Holandii bazuje na dwóch progach podatkowych.
- podatek 37,07% – dochody do 68 705 euro rocznie,
- podatek 49,50% – dochody powyżej 68 705 euro rocznie,
Oczywiście wyższy podatek dochodowy odliczany jest jedynie od nadwyżki, a nie całego dochodu rocznego.
Zwrot podatku z Holandii – wypełnianie formularza
Rozliczenie dochodów z Holandii nie jest trudne. Musisz wypełnić specjalny formularz, który znajdziesz zarówno na stronie internetowej holenderskiego urzędu skarbowego, jak i siedzibie urzędu. Formularz ten zwykle zostaje udostępniony przez holenderski urząd skarbowy na przełomie lutego i marca. Ważne jest uwzględnienie wcześniejszych punktów, które opisaliśmy wyżej. Przy składaniu deklaracji podatkowej w Holandii, powinieneś uwzględnić swoje dochody pochodzące również w Polski. Co ważne, będąc w związku małżeńskim musisz również przedstawić dochody swojego współmałżonka.
A może chcesz poznać realia pracy w Holandii
bezpośrednio od pracowników?
Kiedy otrzymam zwrot podatku z Holandii od momentu złożenia formularza?
Zwrot podatku z Holandii powinieneś otrzymać maksymalnie do 12 miesięcy od daty złożenia wniosku. Ważne jest, że data zwrotu podatku z Holandii naliczana jest od momentu wpłynięcia do urzędu skarbowego wszystkich niezbędnych dokumentów.
Pieniądze ze zwrotu podatku otrzymasz bezpośrednio na swój rachunek bankowy. Pamiętaj, by w razie konieczności zaktualizować numer konta bankowego w holenderskim urzędzie skarbowym.
Masz pytania dotyczące rozliczenia podatku z Holandii?
Koniecznie skontaktuj się z naszą agencją.