Jeśli marzysz o pracy w Holandii, ale nie chcesz być zależny od pracodawcy, możesz rozważyć opcję samozatrudnienia. To forma działalności gospodarczej, która daje ci dużo swobody i elastyczności w zarządzaniu swoim czasem i finansami, oferując znacznie szersze możliwości rozwoju, niż klasyczna praca. Bycie samozatrudnionym oznacza wzięcie losu we własne ręce i przejęcie 100% odpowiedzialności za swoje życie zawodowe.
Osoba samozatrudniona w Holandii jest określana skrótem ZPP “Zelfstandige Zonder Personeel”, co w tłumaczeniu oznacza “osoba samozatrudniona niezatrudniająca pracowników”.
Rozwiązanie to ma szereg zarówno plusów, jak i potencjalnych wad, dlatego warto dobrze przygotować się do tego kroku i zastanowić się, czy praca na własny rachunek w Holandii to na pewno rozwiązanie odpowiednie dla Ciebie.
Ten artykuł pomoże Ci ocenić, czy jesteś gotów do założenia firmy, poznać wady i zalety samozatrudnienia oraz odpowiednio przygotować się do pracy na własny rachunek w Holandii.
Jakie są zalety i wady samozatrudnienia w Holandii?
Główna zaleta to oczywiście… zarabianie w euro 😉 Zarobki w Holandii są znacznie wyższe od tych w Polsce, również w przeliczeniu na realną siłę nabywczą, czyli uwzględniając koszty życia.
Samozatrudnienie pozwala Ci posiadać “coś swojego” – rozwijać i budować własną markę, w której masz możliwość samodzielnego ustalania cen lub swojego harmonogramu pracy, a z czasem, jeśli odniesiesz sukces – rozwoju jej, na przykład poprzez zatrudnienie dodatkowych Pracowników.
Zmiana jednoosobowej działalności w firmę w rzeczywistości jest krokiem mniej odległym, niż może Ci się wydawać. Jeśli będziesz cenionym fachowcem, liczba zleceń prędzej lub później zacznie przekraczać Twoje osobiste możliwości czasowe – a to oznacza szansę na rozwój i zatrudnienie dodatkowego Pracownika/Pracowników. Pracując dla kogoś, nigdy nie będziesz mieć takiej możliwości!
To także elastyczny grafik i godziny pracy – w końcu teraz to Ty jesteś swoim szefem! Sam decydujesz, kiedy masz wolne i w jakich godzinach pracujesz.
Oczywiście samozatrudnienie to nie tylko zalety – gdyby tak było, każdy z nas założyłby własną firmę!
Własna działalność wymaga wysokiej samodyscypliny i motywacji. Co prawda, nie musisz obawiać się reprymendy ze strony szefa, jednak nie oznacza to, że jesteś wolny od zobowiązań! Odpowiadasz bezpośrednio przed swoimi klientami – którzy, podobnie jak przełożony, będą wymagać punktualności, kultury osobistej i wysokiej jakości usług. Wielu osobom znacznie łatwiej wykonywać swoje obowiązki, kiedy mają jasno określony grafik i zadania wyznaczone przez przełożonego. Warto zastanowić się, czy na pewno poradzisz sobie w okolicznościach, w których Twój sukces w 100% zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.
Praca w oparciu o samozatrudnienie to także szereg wymagań i obowiązków formalnych, jak płacenie podatków, zadbanie o swoje ubezpieczenie oraz emeryturę. Pamiętaj też, że to Ty ponosisz pełną odpowiedzialność prawną za swoją pracę, jak np. za szkody powstałe w wyniku wykonania jej niezgodnie ze sztuką. O tym, jakie dokładnie wymagania musisz spełnić zakładając własną działalność w Holandii, dowiesz się w dalszej części artykułu.
Jakie wymagania musisz spełnić, jeśli chcesz pracować w oparciu o samozatrudnienie w Holandii?
Samozatrudnienie w Holandii jest możliwe dla każdego obywatela Unii Europejskiej, który chce pracować na własny rachunek. Aby móc legalnie prowadzić działalność gospodarczą w tym kraju, należy spełnić kilka wymagań:
- Posiadać ważny dokument tożsamości.
- Zarejestrować się jako rezydent w Holandii i otrzymać numer BSN (Burgerservicenummer), który jest niezbędny do kontaktu z urzędami i instytucjami. Aby się zarejestrować i uzyskać numer BSN, musisz udać się do gminy w miejscu swojego zamieszkania.
- Zarejestrować swoją firmę w holenderskim rejestrze handlowym Kamer van Koophandel (KvK) i otrzymać numer identyfikacji podatkowej (RSIN) oraz numer VAT (BTW-nummer). Będziesz potrzebować ich do wystawiania faktur i rozliczania się z podatku VAT.
- Wpisać swoją firmę do rejestru Izby Handlowej (Kamer van Koophandel) oraz w UWV, tj. Urzędzie Do Spraw Ubezpieczeń Społecznych (koszt około 50€).
- Wybrać formę prawną swojej firmy. Najczęściej stosowaną formą przez osoby samozatrudnione jest firma jednoosobowa (eenmanszaak), która nie wymaga kapitału zakładowego ani osobnej księgowości.
- Posiadać konto firmowe, które używane będzie wyłącznie do księgowania i ewidencjonowania wpływów oraz wydatków firmy.
- Ustalić z fiskusem sposób rozliczania podatku dochodowego i VAT. Osoby samozatrudnione mogą korzystać z różnych ulg i odliczeń podatkowych, jeśli spełniają określone kryteria.
- Ubezpieczyć się na wypadek choroby, niezdolności do pracy lub emerytury. W Holandii nie ma obowiązkowego ubezpieczenia społecznego dla osób samozatrudnionych, dlatego trzeba samodzielnie zadbać o swoje zabezpieczenie finansowe. Musisz też pamiętać o płaceniu podatku dochodowego oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne.
- Wykazać się samodzielnością zawodową (zelfstandigheid). Oznacza to, że nie możesz być podporządkowany żadnemu pracodawcy ani klientowi, ani też wykonywać pracy na wyłączność dla jednej firmy – Holenderskie prawo wymaga, abyś wykonywał usługi dla przynajmniej trzech różnych zleceniodawców w ciągu roku.
- Posiadać własne narzędzia pracy, podejmować indywidualne decyzje biznesowe i ponosić ryzyko związane z prowadzeniem firmy.
- Prowadzić księgowości jednoosobowego przedsiębiorstwa.
- Przepracować rocznie 1225 godzin na firmę – wlicza się w to również czas poświęcony na szkolenia, szukanie klientów czy budowanie strony internetowej. Spełnienie tego kryterium jest konieczne, jeśli chcesz mieć możliwość skorzystania z ulg podatkowych dla przedsiębiorców.
Jak zarejestrować firmę w Holandii?
Proces rejestracji zaczyna się od elektronicznego umówienia spotkania w KvK (Kamer van Koophandel), na które musisz stawić się z kompleksowymi informacjami na temat działalności, którą chcesz rozpocząć (nazwa, sektor działania, oferowane usługi itp.) i kompletem dokumentów. Muszą to być świeże dane – nie starsze niż jeden miesiąc.
Kamer van koophandel sprawdzi, czy firma spełnia wszystkie warunki prawne i czy nie ma już takiej samej nazwy w rejestrze. Po zakończeniu rejestracji otrzymasz numer KvK (numer rejestracyjny firmy) oraz numer RSIN (numer podatkowy firmy). Rejestracja jest płatna i kosztuje 50 euro.
Wszystko odbywa się tu w języku niderlandzkim, dlatego jeżeli nie czujesz się na siłach, powinieneś zatrudnić tłumacza, który będzie Ci towarzyszył lub skorzystać z pomocy znajomej osoby.
Samozatrudnienie w Holandii – czy jesteś gotów?
Jak widzisz, samozatrudnienie i praca na własny rachunek w Holandii ma wiele korzyści, jednak zalety idą w parze z dodatkowymi obowiązkami i ryzykiem. Rozwiązanie to dla jednych będzie spełnieniem marzeń, jednak wiele osób lepiej sprawdzi się w klasycznej pracy na etat.
W kolejnych artykułach wyjaśnimy, jakie możliwości stoją przed osobami chcącymi przenieść swoją firmę do Holandii oraz udzielimy praktycznych wskazówek na temat prowadzenia firmy, szukania klientów, budowania wizerunku eksperta oraz dopełniania formalności prawnych i podatkowych.