Samozatrudnienie w Holandii – poznaj korzyści i dowiedz się, jak znaleźć klientów

Samozatrudnienie w Holandii – poznaj korzyści i dowiedz się, jak znaleźć klientów

Samozatrudnienie w Holandii – poznaj korzyści i dowiedz się, jak znaleźć klientów 1000 1000 ReadySteadyGo

W poprzednich artykułach wyjaśniliśmy, jakie prawa i obowiązki związane są z pracą na własny rachunek w Holandii i jakie wymogi musisz spełnić, żeby założyć tam własną firmę. Oczywiście założenie własnej działalności to tylko początek! A o Twoim sukcesie zadecyduje to, czy uda Ci się odnaleźć na rynku pracy, znaleźć klientów i zbudować z nimi długotrwałe, wartościowe relacje biznesowe. W tym artykule dowiesz się, dla kogo samozatrudnienie jest korzystną formą zarabiania i jak znaleźć klientów, również poprzez budowanie rzetelnego i profesjonalnego wizerunku.

Dla kogo samozatrudnienie jest korzystnym rozwiązaniem?

Samozatrudnienie w Holandii to rozwiązanie korzystne przede wszystkim dla pożądanych specjalistów – osób, które posiadają specjalistyczne umiejętności, dające im przewagę na rynku pracy. 

Spawacze, mechanicy, elektrycy – w tych profesjach dzięki samozatrudnieniu możesz liczyć na znacznie wyższą stawkę godzinową, niż na etacie. Zawody te jednocześnie cechują się wysokim popytem – co oznacza po prostu, że na takich specjalistów istnieje duże zapotrzebowanie, które nie jest w pełni zaspokajane przez rynek.

Pracując w zawodzie pożądanym na rynku pracy, nie musisz być specjalistą od sprzedaży i marketingu – pamiętaj jednak, że to również będzie częścią Twoich obowiązków! Musisz potrafić odpowiednio zaprezentować się potencjalnym klientom i wynegocjować korzystne warunki współpracy. Kontakt z ludźmi to ważny element samozatrudnienia, a aby odnieść sukces, trzeba również rozumieć ludzi i potrafić nawiązywać relacje biznesowe.

Dlatego tak ważne dla osób pracujących na własny rachunek są umiejętności miękkie. Dotyczy to zarówno umiejętności kontaktu i budowania relacji z ludźmi, ale także samodyscypliny, dobrej organizacji i  wysokiej motywacji. Pamiętaj – prowadząc własną działalność, Twój los jest w 100% w Twoich własnych rękach! Dla niektórych taka odpowiedzialność to spełnienie marzeń, a dla innych udręka. Zastanów się dobrze, do której grupy należysz

Pracując w oparciu o samozatrudnienie w Holandii, musisz oczywiście znać język obcy – najlepiej holenderski, szczególnie, jeśli planujesz pracować dla klientów indywidualnych. Jeśli Twoimi zleceniodawcami będą głównie firmy – może wystarczyć znajomość angielskiego, jednak tak czy inaczej, warto być otwartym na naukę niderlandzkiego.

Pamiętaj też, że przynajmniej na początek, musisz posiadać zabezpieczenie finansowe, np. na pokrycie kosztów związanych z rejestracją działalności w Holandii. To szczególnie istotne, jeśli jeszcze nie masz listy klientów, dla których będziesz w stanie zacząć wykonywać zlecenia od momentu założenia firmy.

Jak szukać klientów i zleceń jako osoba samozatrudniona w Holandii?

Jednym z największych wyzwań dla osób pracujących na samozatrudnieniu w Holandii jest znalezienie klientów i zleceń. O to kilka sposobów na to, jak szukać zleceń jako osoba samozatrudniona w Holandii, wraz z zaletami i wadami tych rozwiązań:

  • Utworzenie własnej strony internetowej lub profilu w mediach społecznościowych. To dobry sposób na pokazanie swojego profesjonalizmu, referencji i opinii od poprzednich klientów. Pamiętaj, że wielu pracodawców przed zatrudnieniem Cię, sprawdzi Twoją obecność w internecie. Profesjonalnie prowadzone, związane z Twoją branżą media społecznościowe lub strona internetowa pozwalają Ci budować własną markę i mogą dać znaczną przewagę nad konkurencją, która przykłada mniejszą uwagę do swojego wirtualnego wizerunku.
  • Korzystanie z portali ogłoszeniowych lub platform freelancerskich. Umożliwiają one łatwe i szybkie wyszukiwanie ofert pracy według kategorii, lokalizacji, stawki itp. Niestety, często cechują się wysoką konkurencyjnością, przez co zleceniodawcy nierzadko mogą pozwolić sobie na nieco niższe stawki, niż średnie rynkowe. Ponadto niektóre portale lub platformy pobierają prowizje od wykonanych zleceń lub wymagają opłat za rejestrację i korzystanie z dodatkowych funkcji.

Holenderskie portale dla samozatrudnionych, które warto sprawdzić, to:

Werkspot.nl – portal dla osób wykonujących prace remontowe, budowlane, ogrodnicze, czy sprzątające. Możesz tu znaleźć ogłoszenia od osób poszukujących wykonawców lub samemu dodać swoją ofertę.

Marktplaats.nl – to portal ogłoszeniowy, podobny do OLX. Możesz tu sprzedawać lub kupować różne produkty, ale również znaleźć zlecenia lub reklamować swoją działalność.

  • Budowanie sieci kontaktów i polecenia: to najskuteczniejszy sposób na zdobycie klientów i zleceń jako osoba samozatrudniona w Holandii. Jeśli klient będzie zadowolony z Twojej pracy – istnieje duża szansa, że poleci Cię swoim znajomym, którzy również mogą potrzebować Twoich usług. Kluczem do sukcesu w budowaniu własnej sieci i otrzymywania poleceń jest świadczenie wysokiej jakości usług oraz umiejętna komunikacja z klientami. Pamiętaj! Prowadzenie własnej firmy w dużym stopniu opiera się na umiejętnym budowaniu długotrwałych i obopólnie korzystnych relacji biznesowych.
  • Utrzymywanie kontaktu z innymi specjalistami ze swojej branży: to na pierwszy rzut oka może brzmieć nieintuicyjnie, jednak dobre kontakty z konkurencją to świetny sposób na zdobycie klientów. Nierzadko zdarza się, że dany specjalista nie jest w stanie przyjąć zlecenia – ponieważ nie ma miejsca w grafiku, wyjeżdża akurat na wczasy lub nie spełnia bardzo konkretnych oczekiwań klienta. W takiej sytuacji bardzo często poleci on innego, znanego mu specjalistę. Wymiana klientów pomiędzy fachowcami to powszechna praktyka korzystna dla każdej ze stron!

Jak zbudować dobry wizerunek i reputację jako osoba samozatrudniona w Holandii?

Wizerunek to twoja druga największa przewaga na rynku, tuż po jakości usług, jakie świadczysz.

To ważne, abyś budował zaufanie i lojalność wśród swoich klientów i współpracowników – bardzo bezpośrednio wpływa to na Twoje dochody i możliwości rozwoju. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak zbudować dobry wizerunek i reputację jako osoba samozatrudniona w Holandii:

  • Bądź godnym zaufania partnerem. Klienci zatrudniają Cię, ponieważ znasz się na swoim fachu lepiej, niż oni. To oznacza, że często będziesz w stanie doradzić im rozwiązanie lepsze, niż początkowo planowali. Umiejętność wskazania rozwiązań pozwalających zaoszczędzić czas lub pieniądze to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zbudowanie silnych relacji z klientem.
  • Bądź profesjonalny i kompetentny. To oczywiste – pracuj starannie, terminowo i zgodnie z umową. Dotrzymuj swojego słowa i bądź uczciwy wobec klientów – pamiętaj, często wystarczy tylko raz nadszargać cudze zaufanie, żeby zupełnie stracić wiarygodność!
  • Nie obiecuj więcej, niż możesz zrealizować! To częsty błąd osób samozatrudnionych. Niespełnienie oczekiwań, których spełnienie się zapewniło, to najprostszy sposób do zepsucia relacji z klientem. Znacznie lepiej jest obiecać mniej i pozytywnie zaskoczyć klienta, niż obiecać za dużo i go rozczarować. Nie oznacza to oczywiście, że powinieneś celowo zaniżać swoje możliwości – po prostu podejdź realistycznie do oceny tego, co możesz zaoferować.
  • Jeśli napotkasz jakieś problemy lub opóźnienia, poinformuj o nich jak najszybciej. Klarowna komunikacja to klucz do utrzymywania dobrych relacji z klientami.
  • Bądź komunikatywny i otwarty. Pamiętaj, że jesteś oceniany nie tylko przez pryzmat jakości swojej pracy, ale również przez to, na ile przyjemna i bezproblemowa jest komunikacja z Tobą. Uprzejmość, życzliwość i szacunek dla różnic kulturowych nie wymagają wiele wysiłku, a mogą znacznie ułatwić znajdywanie klientów i zleceń.
  • Nie bój się zadawać pytań lub prosić o pomoc, jeśli czegoś nie rozumiesz lub potrzebujesz wsparcia. Bądź też gotowy do udzielania pomocy innym, jeśli masz taką możliwość – umiejętność współpracy i otwartość na dialog to cechy bardzo pożądane przez pracodawców.
  • Aktywnie rozwijaj swoje umiejętności. Szukaj informacji o rynku pracy w Holandii, o aktualnych trendach i zapotrzebowaniu na Twoją branżę. Zapisz się na szkolenia, kursy lub warsztaty, które mogą podnieść Twoje kwalifikacje lub poszerzyć Twoje horyzonty. Pokaż, że jesteś osobą aktywną i zaangażowaną w swoją pracę – warto informować o tym na swoich social mediach lub stronie internetowej, jeśli zdecydowałeś się je prowadzić.

Współpraca z agencją

Doskonałym sposobem na zapewnienie sobie stałego i regularnego napływu zleceń jest współpraca z agencją pośrednictwa pracy – wtedy to ona zajmuje się szukaniem klientów, pozwalając ci zaoszczędzić czas i środki, umożliwiając skupienie się na pracy i na tym, co przynosi Ci największe zyski. Ready Steady Go posiada wiele ofert pracy dla specjalistów w Holandii – skontaktuj się z nami i sprawdź, co możemy Ci zaoferować!

Znajdywanie klientów nie musi być trudne

Wiele osób nie odnajduje się pracując na własny rachunek i ostatecznie wraca do pracy na etat, pomimo gorszych perspektyw finansowych, jakie daje ta forma zatrudnienia. W większości przypadków wynika to przede wszystkim z kiepskiego przygotowania i braku zrozumienia, że praca w oparciu o samozatrudnienie wymaga więcej, niż tylko znajomości swojego fachu. Ten poradnik wyjaśnił Ci najważniejsze kwestie związane z odniesieniem sukcesu na holenderskim rynku pracy. Jeśli masz dodatkowe pytania – skontaktuj się z nami!