Święta i dni wolne od pracy w Holandii

Święta i dni wolne od pracy w Holandii

Święta i dni wolne od pracy w Holandii 1000 1000 ReadySteadyGo

W każdym kraju, również w Holandii, zdarzają się dni świąteczne, w które większość Pracowników ma wolne od pracy, zachowując jednocześnie prawo do wynagrodzenia. Zanim zaplanujesz urlop, sprawdź kiedy wypadają święta w Holandii!

Dni wolne od pracy, ale nie zawsze ustawowo

Dni wolnych od pracy w Holandii jest niewiele – zaledwie dziewięć. Nie są to jednak dni wolne ustawowo; w Holandii te kwestie reguluje układ zbiorowy pracy lub kontrakt. Zatem, jeśli chcesz dowiedzieć się, czy jedno z popularnych w tym kraju świąt będzie dla Ciebie dniem wolnym od pracy, musisz sięgnąć do obowiązującego Cię kontraktu lub regulaminu firmy.

Wynagrodzenie za pracę w dni wolne

Za dni wolne od pracy Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Jednak jeśli z Twojego planu pracy wynika, że w ten dzień będziesz pracował/a, należy Ci się dodatek. Jego wysokość zależy od pracodawcy, z reguły jest to od 50% do 100%. Dokładną wartość znajdziesz na swoim salaris; możesz o nią również zapytać pracodawcę lub opiekuna z agencji READY STEADY GO.

Może się więc zdarzyć, że jeden z dni świątecznych będzie dla Ciebie wolny, np. 25 grudnia, czyli pierwszy dzień Bożego Narodzenia, jednak drugi dzień świąt Bożego Narodzenia będziesz musiał/a spędzić w pracy. Wszystko zależy od Twojego pracodawcy.

Ilość dni wolnych w Polsce

Dla Polaków, którzy tłumnie wyjeżdżają do pracy do Holandii, tak niewielka ilość dni wolnych od pracy może wydawać się nieodpowiednia. W Polsce pracownicy mogą się cieszyć 13. dniami wolnymi, które zostały ustanowione z mocy prawa. Jeśli interesuje Cię ten temat, przeczytaj artykuł Życie w Holandii – czym różni się od życia w Polsce.

Święta w Holandii w 2022

Podobnie jak w innych krajach, kilka świąt ma charakter stały i jest zaplanowanych na konkretny dzień w roku, a kilka z nich to święta ruchome. Kalendarz świąt i dni wolnych od pracy w Holandii w 2022 przedstawia się następująco:

  1. 1 stycznia to Nowy Rok (Nieuwjaar),
  2. 17 kwietnia – Wielkanoc (Pasen),
  3. 18 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny (Pasen),
  4. 27 kwietnia – najważniejsze święto państwowe w Holandii, czyli Dzień Króla (Koningsdag),
  5. 26 maja – Wniebowstąpienie Pańskie (Hemelvaartsdag),
  6. 5 czerwca – Zielone Świątki, czyli Zesłanie Ducha Świętego (Eerste Pinkstersdag),
  7. 6 czerwca to Poniedziałek Zielonoświątkowy (Tweede Pinkstersdag),
  8. 25 grudnia – pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia (Eerste Kerstdag),
  9. 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia (Tweede Kerstdag).

Poznaj dni wolne od pracy w 2022 i 2023 roku w Holandii.

Łącząc te święta z przypadającym przed nimi lub po nich weekendem, możesz zyskać kilka wolnych dni i zwiedzić Holandię. Wykorzystaj do tego rower, który otrzymałeś/łaś od agencji READY STEADY GO.

Dzień Wyzwolenia (Bevrijdingsdag)

Bardzo ważnym dniem w Holandii jest również Dzień Wyzwolenia (Bevrijdingsdag), który świętowano 5 maja 2022. Dzień Wyzwolenia jest dniem wolnym od pracy dla Pracowników administracji państwowej, jednak wielu pracodawców udziela wolnego swoim Pracownikom w ten dzień raz na pięć lat. W ten sposób upamiętniają rocznicę wyzwolenia Holandii spod okupacji nazistowskiej w trakcie II wojny światowej.

Wielki Piątek

Pracownicy swoje dni wolne od pracy powiększają o Wielki Piątek (Goede Vrijdag), czyli upamiętnienie śmierci Chrystusa na Krzyżu, drugi dzień Triduum Paschalnego. Choć nie jest to dzień ustawowo wolny, wielu pracodawców bez problemów udziela urlopu w tym dniu na wniosek Pracownika.

Dodatkowe święta i dni wolne od pracy

Holenderskich świąt jest oczywiście znacznie więcej, jednak zwykle ich obchody nie wiążą się z dniem wolnym od pracy. Na liście znajdują się:

  • obchodzone 14 lutego walentynki (Valentijnsdag),
  • Dzień Pamięci (Dodenherdenking) – 4 maja,
  • Dzień Matki (Moederdag) – 8 maja,
  • Dzień Ojca (Vaderdag) – 19 czerwca,
  • Dzień Wszystkich Świętych (Allerheiligen) – 1 listopada,
  • Mikołajki (Sinterklaas) – 5 grudnia,
  • Wigilia (Kerstavond) – 24 grudnia,
  • Sylwester (Oudejaarsavond) – 31 grudnia.

Dzień Króla (Koningsdag) – najważniejsze święto państwowe w Holandii

Żaden z dni świątecznych – ani Boże Narodzenie, ani Nowy Rok, ani nawet Dzień Wyzwolenia, nie są tak hucznie obchodzone jak Dzień Króla. Dla Holendrów to najważniejsze święto państwowe w całym roku i nie tylko dzień wolny od pracy, ale również czas wielkiej radości i niepohamowanej fety.

Święto od 2014 roku

Holendrzy obchodzą Dzień Króla od 2014 roku, kiedy to Willem Alexander, obecny monarcha, objął tron. Wcześniej, a więc do 2013 roku, to święto przypadało na 30 kwietnia i było Dniem Królowej – panującej wówczas Królowej Beatrix.

Obchody Dnia Króla

Wbrew pozorom, Dzień Króla nie jest obchodzony z patosem, ale przybiera formę luźnej zabawy. W tym dniu Holendrzy wychodzą na ulice ubrani na pomarańczowo i świętują urodziny swojego monarchy muzyką, tańcem i dobrą zabawą. Osoby pełnoletnie piją popularne, holenderskie piwo, a dla dzieci są przeprowadzane konkursy, gry i zabawy. Charakterystycznym elementem tego dnia są pchle targi, na których dosłownie każdy może sprzedać co chce i za ile chce.

Zatem, jeśli wyjeżdżasz do Holandii w celach zarobkowych i zastanawiasz się, co zabrać na wyjazd za granicę do pracy, nie zapomnij o pomarańczowych ubraniach! Możesz je oczywiście kupić także na miejscu.

Szukasz pracy bez wykształcenia i znajomości języka?

A może chcesz poznać realia pracy w Holandii
bezpośrednio od pracowników?

Dołącz do naszej grupy na FB!

Co jeśli pracodawca nie udzieli dnia wolnego?

Wymienione wyżej święta w Holandii nie muszą być dniami wolnymi. Jeśli Pracownicy nie muszą się zgłaszać do pracy to zwykle dlatego, że tak stanowi obowiązujący ich układ zbiorowy (regulamin) lub zapisy indywidualnego kontraktu. Zatem, jeśli jeden z tych dokumentów nie zakłada, że jakiś dzień ma być wolny od pracy i pracodawca nie wyrazi zgody na wzięcie urlopu w tym dniu, należy stawić się do pracy. Nie jest to zwykle przejaw dyskryminacji, nietolerancji lub mobbingu. O tym, kiedy dochodzi do takich zjawisk, przeczytasz w artykule Jak udowodnić mobbing w pracy?.

Jak zaplanować urlop w Holandii?

Wiedząc, jakie święta w Holandii są najczęściej dniami wolnymi, możesz bez problemu zorganizować urlop tak, aby mieć kilka dni na odpoczynek. Wystarczy wziąć wolne w te dni, które przypadają bezpośrednio przed lub po świętach zwolnionych od świadczenia pracy.