Za kulisami – wszystko o pracy przy cebulkach

Za kulisami – wszystko o pracy przy cebulkach

Za kulisami – wszystko o pracy przy cebulkach 1000 1000 ReadySteadyGo

Pracę za granicą w Holandii można znaleźć w wielu branżach, jednak jedną z najpopularniejszych jest ogrodnictwo. Niderlandy słyną z produkcji kwiatów i cebulek kwiatowych, i to właśnie praca przy cebulkach cieszy się ogromnym powodzeniem. Jeśli interesuje również Ciebie, sprawdź, czego się możesz po niej spodziewać.

Praca przy cebulkach kwiatowych dla każdego

Holenderscy pracodawcy poszukują do pracy w swoich firmach zarówno pracowników tymczasowych, jak i sezonowych. W zależności od tego, jaka jest Twoja dostępność, możesz zdecydować się na pracę przez trzy wakacyjne miesiące lub na dłużej – nawet jeśli rozpoczniesz pracę w firmie sezonowej i praca po pewnym czasie się skończy, możesz przejść do firmy całorocznej. O szczegóły zapytaj rekruterów z agencji READY STEADY GO.

Praca przy cebulkach jest zajęciem niemal dla każdego. Wiek nie jest przeszkodą – w wykonywaniu obowiązków równie dobrze radzą sobie osoby młode, pełne sił i wigoru, jak i starsze, mające około 50 lat.

Brzmi zachęcająco? Przeczytaj, jak znaleźć pracę w Holandii przy cebulkach, dowiedz się, jak napisać CV oraz list motywacyjny, i aplikuj na wybrane stanowisko!

Warunki pracy – dużo pracujesz, więcej zarabiasz

Praca w Holandii przy cebulkach kwiatowych cieszy się dużym powodzeniem, ponieważ pozwala zarobić dużo w krótkim czasie. Jest tak z kilku powodów. 

Po pierwsze, stawki za godzinę pracy są atrakcyjne, szczególnie wtedy, kiedy do tej samej firmy wyjeżdżasz już kolejny raz. 

Po drugie, w sezonie, który przypada na miesiące lipiec-wrzesień, można pracować nawet 60h w tygodniu (norma to zwykle od 50 do 60h tygodniowo)! Dla Pracowników sezonowych to ogromny plus, ponieważ mogą pracować dłużej niż w firmach z innej branży, a tym samym zarobić więcej w tym samym okresie.

Wreszcie po trzecie – w tej pracy łatwo awansować i uzyskać wyższą stawkę godzinową. Nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy – wystarczy dobrze pracować, angażować się w powierzone zadania, a co najważniejsze, wrócić do tej samej firmy w kolejnym sezonie. Holenderscy pracodawcy cenią Pracowników, którzy wielokrotnie przyjeżdżają do nich do pracy. Nie muszą ich dodatkowo szkolić, a jedynie przekazać bieżące informacje, jednocześnie mając pewność, że praca zostanie wykonana solidnie. Zatem, jeżeli raz zrobisz dobre wrażenie, z dużą dozą prawdopodobieństwa zapewnisz sobie miejsce pracy sezonowej na wiele kolejnych lat.

Jakich Pracowników poszukują holenderscy pracodawcy?

Przede wszystkim tych, którzy będą zaangażowani w pracę. Praca przy cebulkach nie wymaga doświadczenia, specjalistycznej wiedzy i siły. Jest stosunkowo lekka i łatwa, więc nie trzeba się do niej intensywnie przygotowywać. Niezbędne szkolenie przejdziesz na miejscu i już pierwszego dnia zaczniesz pracować.

Język angielski

Mile widziana jest podstawowa znajomość języka angielskiego, pozwalająca na komunikację z innymi Pracownikami oraz przełożonymi. Jeśli nie znasz angielskiego, przed wyjazdem zdążysz nauczyć się podstaw – o tym, jak to zrobić, przeczytasz w artykule Jak się uczyć angielskiego, żeby z łatwością komunikować się w pracy za granicą?.

Dostepność przez dwa lub trzy miesiące

Jeśli chcesz szybko dostać dobrą pracę w firmie cebulkowej, zadbaj o swoją dostępność. Konkurencja jest duża, a praca popularna, jednak pierwszeństwo zatrudnienia mają osoby, które zadeklarowały możliwość pracowania od początku lipca lub sierpnia do końca września, a więc przez dwa lub trzy pełne miesiące. Pracodawcy nie chcą tracić pracownika na dwa tygodnie przed końcem sezonu – zatrudnianie kolejnego wiąże się z poświęceniem czasu na jego szkolenie, co jest nieopłacalne.

Zatem, jeśli chcesz pracować przy cebulkach, zarezerwuj sobie czas na pracę nie tylko na lipiec i sierpień, ale również cały wrzesień. Jak pisaliśmy w artykule Co może przekreślić Twoje szanse na znalezienie pracy w Holandii?, krótsza dostępność może być przeszkodą w podjęciu zatrudnienia.

Co ze studentami?

Jesteś studentem? Praca przy cebulkach kwiatowych jest również dla Ciebie. Pamiętaj jednak, że pracodawcy najchętniej zatrudniają Pracowników o długiej dostępności. Zatem, jeśli planowałeś/łaś wakacje na koniec września, pomyśl o zmianie planów urlopowych. Dzięki temu nie tylko zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie, ale również więcej zarobisz.

Co więcej, agencja READY STEADY GO współpracuje z firmami cebulkowymi, które są zlokalizowane na północy Holandii, w rejonie Noordwijkerhout, a więc nad morzem. Przebywając tam w okresie wakacyjnym nie stracisz więc możliwości korzystania z uroków wypoczynku na plaży lub zwiedzania. Możesz jeździć nad morze w czasie wolnym, korzystając chociażby z udostępnionych przez agencję rowerów. Wyjazd do ciepłych krajów warto przełożyć na jesień lub wczesną wiosnę – wówczas nie tylko zapłacisz mniej za wycieczkę, ale również spokojnie wypoczniesz bez tłumu turystów dookoła.

Jeśli wybrałeś/łaś pracę sezonową, to zapewne dlatego, że chcesz zarobić pieniądze. Zarobisz ich więcej, pracując dłużej. Ustal swoje priorytety i zastanów się, czy wyjazd na wakacje przed rozpoczęciem roku akademickiego jest wart utraconych zarobków i szansy na zatrudnienie w kolejnym sezonie wakacyjnym.

Jak wygląda praca przy cebulkach?

Zakres Twoich obowiązków będzie zależał od tego, na jakie stanowisko trafisz. Kobiety zazwyczaj pracują przy taśmie i zajmują się sortowaniem, pakowaniem, przyklejaniem etykiet, układaniem cebulek do skrzynek i przygotowywaniem zamówień. Nie jest to ciężka praca, jednak wymaga uwagi i dokładności. Z kolei mężczyźni wykonują nieco cięższe prace, polegające m.in. na przesypywaniu cebulek ze skrzynek do maszyn sortujących, wywożeniu zapakowanych cebulek do magazynu, etykietowaniu czy przenoszeniu zapakowanych kartonów.

Czas pracy

W zależności od firmy, sezon rozpoczyna się w czerwcu lub lipcu. Pracownicy pracują często w godzinach 8-17, spędzają więc w pracy 9h, jednak w tym czasie przewidziana jest obowiązkowa przerwa, rozłożona na trzy części – dwie piętnastominutowe i jedną trwającą 30 min. W sezonie w niektórych firmach można pracować nawet po 12 h, wliczając w to godzinną przerwę, a do pracy przychodzić również w weekend.

Przykładowe obowiązki

Sezon rozpoczyna się przygotowaniem cebulek do pakowania. Pracownicy przebierają je i obierają ze skórek. Następnie zajmują się sortowaniem cebulek na maszynach, potem do torebek, a na koniec układają je i pakują do kartonów. Każdy karton jest oznaczony odpowiednią naklejką, na której znajdują się informacje dotyczące ilości i rodzaju cebulek – oklejanie kartonów również może znaleźć się w zakresie Twoich obowiązków.

Profity dla Pracowników

Jeśli przepracujesz u jednego pracodawcy kilka tygodni, możesz otrzymać dodatkowe profity. Oprócz dodatków, które pracodawca wypłaci wraz z wynagrodzeniem, możesz dostać również porcję cebulek kwiatów – pół kartonu, a nawet cały karton. Wielu pracodawców oferuje również specjalne rabaty dla swoich Pracowników. Wówczas można kupić cebulki, również te dostępne w limitowanej partii, z dużymi rabatami.

Praca przy cebulkach nie jest trudna

W zakresie obowiązków nie znajdują się czynności skomplikowane, które wymagają specjalnych umiejętności lub przeszkolenia. Szybko nauczysz się solidnie wykonywać swoje obowiązki i nie popełniać błędów, a na początku otrzymasz pomoc przy wdrożeniu do pracy.

Szukasz pracy bez wykształcenia i znajomości języka?

A może chcesz poznać realia pracy w Holandii
bezpośrednio od pracowników?

Dołącz do naszej grupy na FB!

Jak przygotować się do pracy przy cebulkach?

Do pracy zabierz przede wszystkim pozytywne nastawienie i chęci, ale przydadzą Ci się również konkretne rzeczy. Na hali panuje zwykle temperatura pokojowa, dlatego wielu Pracowników pracuje w koszulkach z krótkim rękawem. Jednak na wszelki wypadek miej przy sobie bluzę, którą można łatwo założyć lub zdjąć. Cebulki są również przechowywane w magazynach, w których panuje niższa temperatura niż na hali. Tam zdecydowanie przyda się bluza lub inne, ciepłe okrycie. Więcej o odpowiednim wyposażeniu przeczytasz w artykule Co zabrać na wyjazd do pracy za granicą? Lista najważniejszych rzeczy.

Jeśli masz bardzo małe lub bardzo duże dłonie, do pracy zabierz ze sobą dopasowane do Twoich potrzeb rękawiczki. Zwykle Pracownicy otrzymują je od pracodawcy, jednak te rękawiczki mają standardowe rozmiary. Osoby z innymi potrzebami, przynajmniej na początku powinny mieć własne rękawiczki.

Na konieczność przygotowania może wpłynąć również rodzaj cebulek, przy których będziesz pracował/a. Jeśli zostaniesz przydzielony/a do cebulek hiacyntów, zadbaj o zasłonięcie wszystkich odkrytych części ciała, łącznie z dekoltem i szyją. Te cebulki wydzielają substancje, które u wielu osób powodują reakcję alergiczną, dlatego zaleca się pracę w golfie lub kominie.

Przeciwwskazania do pracy w Holandii przy cebulkach kwiatowych

Tak naprawdę nie ma zbyt wielu przeciwwskazań do tej pracy. Wybierz inną branżę, jeżeli masz uczulenie bądź nadwrażliwość na pyłki. Możesz to sprawdzić przed wyjazdem, wykonując testy alergiczne. Pamiętaj, aby o swoich problemach zdrowotnych poinformować rekrutera z agencji READY STEADY GO – rekruter pomoże Ci wybrać odpowiednią ofertę pracy.

Czy praca przy cebulkach jest dla Ciebie?

Zdecydowanie tak, jeśli szukasz zajęcia, lekkiego, niewymagającego oraz dochodowego. Przy odrobinie wysiłku i zaangażowania, jeden wyjazd na trzy miesiące zapewni Ci pracę na kilka kolejnych sezonów, dlatego nie wahaj się dłużej. Sprawdź, jak aplikować do pracy w naszej agencji, jak przygotować się do pracy w Holandii na wakacje i zacznij pakować walizkę!

Jeden komentarz
  • דירות דיסקרטיות בחיפה loveroom.co.il 21 sierpnia 2022 at 23:14

    Im very pleased to uncover this site. I need to to thank you for ones time just for this wonderful read!! I definitely enjoyed every part of it and i also have you book marked to look at new things on your website.