Zarobki w Holandii – dlaczego nie otrzymuję ofert z wyższą stawką godzinową?

Zarobki w Holandii – dlaczego nie otrzymuję ofert z wyższą stawką godzinową?

Zarobki w Holandii – dlaczego nie otrzymuję ofert z wyższą stawką godzinową? 1000 1000 ReadySteadyGo

Praca w Holandii, chociaż pod wieloma względami podobna do pracy w Polsce, różni się w kwestii wynagrodzenia. Minimalne stawki godzinowe są znacznie wyższe niż te oferowane w kraju, szczególnie, jeśli weźmie się pod uwagę, że w niektórych zawodach tydzień pracy jest krótszy niż 40 godzin. Zwykle wyjazd do pracy za granicą wiąże się z chęcią zarabiania więcej  niż płaca minimalna, jednak rzeczywistość nie zawsze tak wygląda. Co zrobić, a czego nie robić, aby znaleźć pracę z wyższą stawką godzinową?

Praca w Holandii a wymagania dla Kandydatów

Szukając pracy w Holandii nie zawsze zastanawiamy się, czego oczekuje potencjalny pracodawca. Tymczasem ma to kluczowe znaczenie nie tylko dla tego, czy w ogóle zostaniesz przyjęty do pracy, ale również dla wysokości wynagrodzenia, jakie możesz za tę pracę otrzymać. Jeśli planujesz wyjazd, przejrzyj oferty, jakie oferują agencje pracy tymczasowej i sprawdź, które umiejętności lub cechy są poszukiwane przez pracodawców w Holandii. To ważne, szczególnie jeśli zależy Ci na pracy w konkretnym zawodzie i chcesz uzyskać za nią dobrą stawkę już na początku współpracy.

Zarobki w Holandii, podobnie jak w Polsce, nie mogą spaść poniżej określonego pułapu. Minimalne stawki są weryfikowane zwykle dwa razy w roku, najczęściej 1 stycznia oraz 1 lipca. Obowiązuje również tzw. wiekówka. Holandia to kraj, który promuje edukację, dlatego młodzi pracownicy, którzy nie ukończyli jeszcze 21 lat, zarabiają mniej niż Ci po 21 r.ż. Z tym też musisz się liczyć, jeśli masz mniej niż 21 lat i poszukujesz pracy w Holandii.

Umiejętności ważne w pracy w Holandii

Tak jak w Polsce, również w Holandii zarobki są powiązane z umiejętnościami posiadanymi przez pracownika. W niektórych zawodach te umiejętności są wręcz niezbędne do tego, aby uzyskać satysfakcjonującą stawkę. Należą do nich, np. możliwość prowadzenia wózków widłowych albo bezproblemowa jazda samochodem osobowym lub dostawczym.

Jak szukać pracy w Holandii? Warto zacząć od określenia, jaka branża Cię interesuje i jakich umiejętności wymagają pracodawcy z tej branży. Jeśli brakuje Ci dodatkowych kwalifikacji, zadbaj o ich uzyskanie jeszcze przed wyjazdem. Kurs na wózki widłowe i egzamin UDT można odbyć i zdać w ciągu kilku dni, inwestując zaledwie kilkaset złotych. Praca dla wózkowych znajdzie się niemal wszędzie – zarówno na magazynie, jak i w firmie ogrodniczej lub produkcyjnej. Zdobycie prawa jazdy trwa nieco dłużej, jednak coraz więcej szkół oferuje przyspieszone kursy, które można zrealizować w zaledwie kilka tygodni. Jeśli zdasz egzamin za pierwszym razem, zdobycie uprawnień do prowadzenia samochodu nie zajmie zbyt wiele czasu.

Samo posiadanie prawa jazdy nie wystarczy. Jeśli boisz się jeździć samochodem po Holandii, pomyśl o odbyciu kursów doszkalających. Zainwestuj w tyle godzin jazdy z instruktorem, aby poczuć się za kierownicą pewnie i móc bez przeszkód jeździć po Holandii.

Bardzo duże znaczenie mają również umiejętności językowe. Niewielu Polaków zna język niderlandzki, jednak duża część posługuje się językiem angielskim. Holenderscy pracodawcy zwykle dobrze mówią po angielsku, dlatego wystarczy podstawowy poziom znajomości języka, aby móc swobodnie porozumiewać się z pracodawcą w najważniejszych kwestiach. Mile widziana jest komunikatywna znajomość angielskiego, dlatego przed wyjazdem lub w trakcie pobytu w Holandii warto wziąć udział w kursie językowym organizowanym przez agencję pośrednictwa pracy READY STEADY GO. Program tego kursu obejmuje głównie umiejętności komunikowania się w relacji pracownik – pracodawca, dlatego możesz nabyć praktyczne umiejętności, przydatne podczas pracy w Holandii.

Płaca minimalna dla niezdecydowanych

Osoba, która chce zarabiać więcej niż 11,31 euro brutto za godzinę pracy, powinna się nastawić na kompromisy, szczególnie w kwestii długości wyjazdu. Na pracowników dyspozycyjnych na zaledwie dwa lub trzy miesiące, rzadko czekają ciekawe i dobrze płatne oferty pracy. Wyższa stawka jest oferowana głównie tym, którzy są gotowi do pracy przez pół roku lub dłużej – pracuj dobrze i sumiennie wykonuj swoje obowiązki, a otrzymasz nie tylko wyższą stawkę brutto za godzinę, ale również lepsze warunki pracy.

Minimalne stawki godzinowe a przeciwwskazania do podjęcia pracy

Poszukując zatrudnienia za granicą na stanowiskach, na których nie są potrzebne specjalistyczne kwalifikacje, musisz liczyć się z tym, że warunki pracy w niektórych firmach mogą być nieco uciążliwe – o tym, jak się do nich przygotować, przeczytasz w artykule Co zabrać na wyjazd do pracy za granicą. Zarobki w Holandii są jednak adekwatne do warunków, jakie oferuje dany pracodawca. Jeśli liczysz na wysokie wynagrodzenie, sięgające 2-3 tys. euro miesięcznie brutto, musisz nastawić się na pracę, np. w obniżonej lub podwyższonej temperaturze.

Ważne jest zatem to, ile przeciwwskazań do pracy wymienisz w formularzu rekrutacyjnym – im mniej, tym lepiej, ponieważ agencja pośrednictwa pracy READY STEADY GO będzie mogła zaoferować Ci więcej różnych ofert. Pamiętaj też, że chłodnia, to nie to samo co mroźnia, a temperatura w szklarni zwykle jest taka sama jak temperatura pokojowa (o pracy w ogrodnictwie przeczytasz więcej we wpisie Za kulisami – wszystko o pracy przy cebulkach), dlatego nie ulegaj stereotypom. Jeśli masz wątpliwości dotyczące konkretnej oferty pracy, skonsultuj się ze specjalistą z agencji, zamiast ograniczać wybór stanowisk.

Szukasz pracy bez wykształcenia i znajomości języka?

A może chcesz poznać realia pracy w Holandii
bezpośrednio od pracowników?

Dołącz do naszej grupy na FB!

Dobrym rozwiązaniem jest spróbowanie pracy jako tzw. pracownik fleksyjny. Taki pracownik przez około dwa lub trzy tygodnie jest przydzielany do pracy na różnych stanowiskach w kilku firmach. Tego rodzaju praca w Holandii pozwoli Ci poznać swoje preferencje, a pracodawcy zweryfikować, na jakim stanowisku sprawdzisz się najlepiej.

Jak to się odnosi do wysokości wynagrodzenia? Zarobki w Holandii w przypadku pracowników tymczasowych uzależnione są od dyspozycyjności pracownika, jego umiejętności oraz chęci do pracy. Jeśli już na początku narzucisz wiele ograniczeń w podjęciu pracy, będziesz musiał pogodzić się z pracą za niezbyt wysokie stawki, a nawet minimalne wynagrodzenie. Jesli chcesz zarobić dużo w krótkim czasie, dobrze przygotuj się do pracy, o tym jak to zrobić, przeczytasz w artykułach Praca na wakacje w Holandii – jak się przygotować oraz Co może przekreślić Twoje szanse na znalezienie pracy w Holandii.

Skoro praca w Holandii to Twój plan na najbliższą przyszłość, postaraj się, aby pobyt w tym kraju przyniósł Ci jak najwięcej korzyści finansowych i zawodowych. Osiągnięcie wysokich zarobków jest możliwe – teraz już wiesz, jak to zrobić!