Życie w Holandii – czym różni się od życia w Polsce?

Życie w Holandii – czym różni się od życia w Polsce?

Życie w Holandii – czym różni się od życia w Polsce? 1000 1000 ReadySteadyGo

Wystarczy kilka godzin jazdy autobusem, aby z dobrze znanej, polskiej rzeczywistości, przenieść się do odmiennych realiów życia w Holandii. Funkcjonowanie w tym kraju, choć w wielu aspektach jest podobne do życia w Polsce, w innych całkowicie się różni. Wybierasz się do pracy do Holandii? Sprawdź, jak wygląda życie Polaków w Niderlandach!

Rowerowe życie w Holandii

Transport publiczny w Holandii jest bardzo rozbudowany – po niemal całym kraju bez problemów można poruszać się pociągami i autobusami. Wielu Holendrów posiada też samochody, którymi przemieszcza się po dobrej jakości drogach krajowych i autostradach. Pomimo tak przemyślanej infrastruktury drogowej, najpopularniejszym i chętnie wykorzystywanym środkiem transportu jest rower.

Rowerem przez Holandię

W Holandii ścieżki rowerowe są standardem nawet w małych miastach. Tam rowerem porusza się niemal każdy – dzieci i dorośli, osoby starsze i młodzi, szeregowi Pracownicy i ci pracujący na wyższych szczeblach. Jazda jednośladem jest opłacalna pod względem finansowym – obniża koszty życia, ponieważ nie musisz wydawać pieniędzy na paliwo do samochodu; sprzyja też utrzymaniu kondycji, a przy tym wpisuje się w ekologiczne trendy. Rowerem łatwiej dostać się do centrum miasta niż samochodem, a brak auta pozwala ominąć wysokie podatki, jakie trzeba ponosić za posiadanie tego środka transportu.

Agencja pracy udostępni Ci rower za darmo!

Swoim Pracownikom agencja READY STEADY GO bezpłatnie udostępnia rowery, których możesz używać nie tylko do dojazdów do pracy, ale również w czasie wolnym. Przed rozpoczęciem użytkowania sprawdź, czy rower jest sprawny, a także czy otrzymałeś/łaś do niego kluczyk. W przypadku awarii, zgłoś ją do swojego opiekuna.

Zasady ruchu drogowego w Holandii

Niezależnie czy poruszasz się po całej Holandii, czy jedynie w okolicy swojego miejsca pracy, musisz uważać na jazdę zgodnie z zasadami ruchu drogowego. Szczególną uwagę zwróć na ograniczenia prędkości – w wielu miejscach są ustawione radary, więc przekroczenie prędkości szybko może się skończyć otrzymaniem kary za złamanie przepisów.

Mandaty

Mandaty będziesz musiał/a pokryć z własnych pieniędzy – agencja pracy nie zapłaci za Ciebie nawet wtedy, kiedy poruszałeś/łaś się służbowym samochodem. Mandat możesz dostać nie tylko za przekroczenie prędkości, ale również jazdę na rowerze w słuchawkach lub brak oświetlenia. Za te wykroczenia nakładane są bardzo wysokie kary, które znacznie uszczuplą wysokość Twojego wynagrodzenia wykazanego na salaris.

Parkometry

Jeśli poruszasz się po Holandii samochodem, z pewnością będziesz korzystał/a z parkometrów. Podobnie jak w Polsce, również w Niderlandach za parkowanie możesz zapłacić gotówką lub kartą, z tą różnicą, że musi być to karta holenderska.

Kłopoty podczas zakupów

Wyjazd w celach zarobkowych do Holandii oznacza, że spędzisz tam kilka tygodni, miesięcy, a nawet lat. Będziesz musiał/a robić na miejscu zakupy, zarówno spożywcze, jak i odzieżowe czy przemysłowe. Jak pisaliśmy w artykule Praca na wakacje w Holandii – jak się przygotować?, aby otrzymać wynagrodzenie, a co za tym idzie, móc zrobić zakupy na miejscu, musisz posiadać konto walutowe w euro. Możesz je założyć jeszcze przed wyjazdem, w polskim banku.

Zdarza się jednak, że w niektórych sklepach terminale nie przyjmują płatności polską kartą, dlatego dobrze jest mieć przy sobie gotówkę. Kiedy nabierzesz doświadczenia, gdzie pojawiały się problemy z płatnością kartą, możesz omijać te sklepy podczas kolejnych zakupów.

Koszty najmu nieruchomości

Pobyt w Holandii wiąże się również z koniecznością znalezienia zakwaterowania. Zakup mieszkania jest nieopłacalny, jeśli planujesz tam zostać przez krótki czas, dlatego lepsze rozwiązanie stanowi najem. Jednak i tutaj możesz napotkać niemały problem.

Polska rzeczywistość

Jeżeli kiedykolwiek wynajmowałeś/łaś mieszkanie w Polsce to wiesz, że nie ma z tym większych kłopotów. Wybór mieszkań jest spory, szczególnie w dużych miastach, będących ośrodkami studenckimi. Przeszkodą w wynajęciu mieszkania może być jedynie czynsz – jego wysokość jest bowiem określana indywidualnie przez właściciela. Trzeba też wnieść kaucję, którą właściciel zwraca po zakończeniu umowy najmu.

Jak znaleźć mieszkanie w Holandii?

Z najmem mieszkania w Holandii mają problem nie tylko imigranci zarobkowi, ale również stali mieszkańcy Niderlandów. Panuje tam bardzo duże zaludnienie, a podaż mieszkań, zarówno tych do zakupu, jak i tych przeznaczonych na najem, jest niewielka. Wynajęcie mieszkania od prywatnej osoby sprawia duże trudności, dlatego jeśli chcesz szukać kwatery na własną rękę, musisz uzbroić się w cierpliwość i wysoką kwotę w gotówce. Wraz z pierwszym czynszem, który wynosi kilkaset euro miesięcznie, musisz zapłacić również kaucję. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Jak wynająć prywatne mieszkanie w Holandii.

Kwatery organizowane przez agencję pracy

Ze względu na problemy z zakwaterowaniem, wielu Pracowników wyjeżdżających do pracy za pośrednictwem naszej agencji, decyduje się na skorzystanie z oferowanych przez nas kwater . Choć nie zawsze będzie to mieszkanie lub pokój bezpośrednio w miejscu pracy, to z pewnością otrzymasz wygodną i w pełni wyposażoną kwaterę, a także rower lub samochód służbowy, którym bez problemu dojedziesz do pracy. Nie musisz więc martwić się nie tylko mieszkaniem, ale również jego wyposażeniem.

Co zrobić, aby się nie zgubić?

W Polsce każdy dom jest inny, a orientacja w terenie nie przysparza zbyt wielu problemów. W Holandii wygląda to zupełnie inaczej. Tam domy są do siebie bardzo podobne. Istnieją nawet przepisy, które określają, jak mogą wyglądać domy, czy na jaki kolor można je pomalować! Jeśli dodatkowo masz słabą orientację w terenie, to na początku nie powinieneś/powinnaś ruszać się z domu bez nawigacji. O przydatnych aplikacjach na telefon pisaliśmy w artykule Co zabrać na wyjazd do pracy za granicę?. Wiele osób decyduje się na ich zainstalowanie i korzysta z nich regularnie.

Adres zamieszkania i miejsca pracy warto zapisać nie tylko w telefonie czy w nawigacji, ale również na kartce. Ta przyda się, jeśli rozładuje Ci się telefon.

Szukasz pracy bez wykształcenia i znajomości języka?

A może chcesz poznać realia pracy w Holandii
bezpośrednio od pracowników?

Dołącz do naszej grupy na FB!

Jak wygląda życie Polaków w Holandii w kwestii zdrowia i opieki medycznej?

Jeśli jesteś osobą, która przyjmuje na stałe leki, lub często sięgasz, np. po środki przeciwbólowe, w Holandii możesz spotkać się z niemiłą niespodzianką. Holendrzy stawiają na profilaktykę i zdrowy styl życia, dlatego lekarze niezbyt chętnie przepisują silne leki lub antybiotyki. Większość schorzeń próbują wyleczyć paracetamolem oraz zalecają zdrową dietę i dużo ruchu.

Zabierz ze sobą niezbędne lekarstwa

W Polsce wygląda to nieco inaczej. U lekarza można dostać receptę niemal na życzenie, natomiast dostępność leków bez recepty w aptekach jest bardzo duża. Przed wyjazdem warto więc zaopatrzyć się w kilka niezbędnych środków, jak tabletki przeciwbólowe i przeciwzapalne, maść na stłuczenia, czy farmaceutyki na problemy z układem pokarmowym – zgagę, wzdęcia, wymioty i biegunkę.

Opieka lekarska

Nie musisz jednak martwić się o opiekę lekarską. Pracując w Holandii, jesteś zobowiązany/a do opłacania holenderskiego ubezpieczenia. Agencja pracy pobierze składkę z Twojego wynagrodzenia i wpłaci ją za Ciebie do ubezpieczyciela. Dzięki temu będziesz mógł/mogła skorzystać z porady lekarskiej zawsze wtedy, kiedy będzie to konieczne oraz poprosić o zwolnienie lekarskie w pracy.

Umówieniem wizyty u lekarza oraz transportem do ośrodka zdrowia zajmie się Pracownik zespołu wsparcia socjalnego z naszej agencji. Otrzymasz pomoc w tłumaczeniu podczas rozmów u specjalisty lub inne wsparcie, jeśli będziesz tego potrzebować.

Polska rzeczywistość a holenderskie realia

Życie w Holandii, podobnie jak w Polsce, ma swoje blaski i cienie. Wyjeżdżając do pracy za granicę musisz nastawić się na zmiany w swoim życiu. Im szybciej się do nich przystosujesz, tym lepiej będzie Ci się pracować i żyć w tym kraju.

Jeden komentarz
  • שירותי ליווי באילת לביתך/מלון 5 sierpnia 2022 at 06:40

    Good post. I certainly appreciate this website. Stick with it!