За лаштунками – Працівник флексійний для роботи в Голландії. Робота не тільки для тих, хто не визначився

За лаштунками – Працівник флексійний для роботи в Голландії. Робота не тільки для тих, хто не визначився

За лаштунками – Працівник флексійний для роботи в Голландії. Робота не тільки для тих, хто не визначився 1000 1000 ReadySteadyGo

Chcesz wyjechać do pracy do Holandii, więc przeszukujesz zasoby internetu w poszukiwaniu konkretnej oferty pracy. To dobra droga, ale nie jedyna. Agencja pracy poszukuje również Pracowników, którzy są zdecydowani na wyjazd, ale nie chcą się wiązać od razu z jedną firmą. Sprawdź, kim jest Pracownik fleksyjny i jak wygląda jego codzienna praca.

Pracownik fleksyjny, czyli jaki?

Rzeczywistość holenderskich firm jest podobna do realiów działania firm na całym świecie. Wielu pracodawców poszukuje Pracowników sezonowych na okres, kiedy pracy jest najwięcej, ale niektórzy potrzebują również personelu do wykonywania niewymagających prac lub na zastępstwo, np. na czas choroby osoby, która pracuje tam na stałe. Potrzeba pracodawców na uzupełnienie załogi stała się szansą dla Pracowników z agencji READY STEADY GO.

Szansę tę wykorzystują właśnie Pracownicy fleksyjni. Kim jest Pracownik fleksyjny? Jak sama nazwa wskazuje (z ang. flexible, czyli elastyczny), to Pracownik, który pracuje w kilku firmach. Taka osoba nie wyjeżdża więc na żadną konkretną ofertę pracy, ale próbuje pracy na wielu stanowiskach u kilku pracodawców. Pracownik fleksyjny jest więc Pracownikiem elastycznym, czyli takim, który może codziennie pracować w innym miejscu.

Kto może zostać Pracownikiem fleksyjnym?

Praca w roli Pracownika fleksyjnego nie jest łatwa, jednak może się w niej sprawdzić niemal każdy. Niemal, ponieważ aby wykonywać dobrze powierzone obowiązki, trzeba się nastawić na pracę w różnych warunkach. Jedynym wymaganiem jest więc brak przeciwwskazań do wykonywania pracy, np. w obniżonej temperaturze, pracy polowej, w chłodni, szklarni, a także w przetwórstwie mięsnym lub rybnym.

Pracownik fleksyjny musi być flexible – powinna go cechować łatwość w dostosowywaniu się do zmiennych warunków pracy oraz otwartość na poszerzanie horyzontów zawodowych. W tej pracy nie sprawdzi się ten, kto szuka stabilności i lubi układać plany na wiele dni do przodu – dla Pracownika fleksyjnego zmiana jest czymś, co towarzyszy mu non stop.

Plusy bycia Pracownikiem fleksyjnym

Czy tak duże nastawienie na zmiany ma w ogóle jakieś plusy? Zdecydowanie Tak!

Poznaj specyfikę pracy w firmach z wielu branż

Chcesz spróbować pracy w ogrodnictwie, ale nie wiesz czy dasz sobie radę? A może bardziej interesuje Cię stanowisko Pracownika produkcyjnego, ale obawiasz się czy podołasz obowiązkom? Praca jako Pracownik fleksyjny pozwoli Ci sprawdzić, w których firmach i w jakiej branży czujesz się najlepiej. Z READY STEADY GO masz szansę sprawdzić się głównie w ogrodnictwie, logistyce i na produkcji, a więc w branżach, do których zwykle jest największe zapotrzebowanie na Pracowników sezonowych.

Dzięki pracy w wielu firmach, sprawdzisz na własnej skórze czym różni się bycie częścią zespołu na jednej linii produkcyjnej w firmie ogrodniczej od pracy na linii w firmie zajmującej się produkcją żywności. Jak z pewnością wiesz z własnego doświadczenia, to samo stanowisko w różnych firmach może wymagać posiadania odmiennych umiejętności, a jako Pracownik fleksyjny szybko sprawdzisz, do której pracy nadajesz się najlepiej.

Flexible job dla ludzi młodych

Zostanie Pracownikiem fleksyjnym to dobra alternatywa dla ludzi młodych, którzy do pracy za granicę do Holandii wyjeżdżają po raz pierwszy lub którzy podejmują swoją pierwszą pracę w życiu. Jeśli i Ty jesteś takim Pracownikiem, to wiesz jak trudno jest wybrać odpowiednią pracę, mając wątpliwości dotyczące własnych preferencji zawodowych. Każdy, kto nie wie, w jakiej pracy najlepiej się odnajdzie, może przekonać się o tym samodzielnie, wybierając pracę w roli Pracownika fleksyjnego. To też szansa na sprawdzenie, w jakiej branży warto szukać pracy na kolejny wyjazd sezonowy lub wakacyjny.

Elastyczna praca = wyższe zarobki

Bycie Pracownikiem fleksyjnym często wiąże się z możliwością zarobienia więcej niż podczas pracy na konkretnym stanowisku przez długi czas. Takich Pracowników poszukują pracodawcy, którzy w danym czasie muszą zapewnić sobie personel do wykonywania dużej ilości zadań. Pracownik fleksyjny może więc pracować w firmach, w których aktualnie konieczne jest wyrabianie nadgodzin. Więcej pracy to szansa na większe zarobki, a przecież właśnie po to wyjeżdżasz do pracy do Holandii, prawda?

Możliwość szybkiej zmiany pracy

Elastyczność Pracowników fleksyjnych pozwala koordynatorom z agencji pracy zaplanować dla nich pracę w sposób efektywny. Oznacza to, że takiego Pracownika łatwiej rozplanować do pracy każdego dnia w innej firmie. Szybko można więc zmienić pracę – jeśli nie odpowiada Ci zajmowane stanowisko, wystarczy, że zgłosisz to swojemu opiekunowi, a ten w krótkim czasie znajdzie dla Ciebie inne zajęcie.

W przypadku Pracowników, którzy wyjeżdżają na konkretną ofertę pracy, taka zmiana nie jest łatwa. Agencja pracy musi najpierw znaleźć Pracownika, który zastąpi osobę chcącą zmienić pracę, a dopiero później może oddelegować go do innej firmy.

Nie musisz być Pracownikiem fleksyjnym na stałe!

Jeśli swoją pracę w Holandii rozpoczniesz jako Pracownik fleksyjny, nie oznacza to, że w ten sposób będziesz pracował/a przez cały okres pobytu w tym kraju. Kiedy angażujesz się w swoją pracę, sumiennie wykonujesz obowiązki, odpowiada Ci zajmowane stanowisko, a pracodawca potrzebuje kogoś na dłuższy czas, już nawet po dwóch lub trzech tygodniach możesz znaleźć stałe zatrudnienie.

Wystarczy, że pokażesz się pracodawcy od dobrej strony i “zapunktujesz”. Większą szansę na znalezienie stałej pracy będziesz miał, jeżeli masz doświadczenie, dobrze wykonujesz swoje obowiązki oraz komunikujesz się w języku angielskim. To szansa na wyższą stawkę godzinową, a więc wyższe zarobki, które osiągniesz, pracując bez nadgodzin.

Możliwość pracy przez krótki czas

Jeśli chcesz wyjechać do pracy do Holandii na krótki czas, tzn. mniej niż trzy miesiące, praca jako Pracownik fleksyjny może być dla Ciebie jedyną opcją. Holenderscy pracodawcy często szukają Pracowników na cały sezon. Wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia szkolenia i wdrożenia, a z ekonomicznego punktu widzenia, lepiej szkolić jedną osobę na trzy miesiące pracy, niż wielu Pracowników, którzy będą pracować po kilka tygodni.

Kartka z kalendarza Pracownika fleksyjnego

Jako Pracownik fleksyjny musisz być przygotowany na to, że każdego dnia możesz pracować w innym miejscu. Twoim obowiązkiem jest więc codzienne sprawdzanie planu pracy, który znajdziesz w aplikacji agencyjnej w miejscu grafiku. Tam znajduje się informacja, gdzie będziesz pracować następnego dnia. Otrzymasz nazwę i pełny adres firmy oraz wiadomość, w którym miejscu i do kogo masz się zgłosić. Dowiesz się też, czy powinieneś/powinnaś tam dotrzeć rowerem, czy samochodem, a jeśli tym drugim, to czy będziesz kierowcą, czy jedynie pasażerem.

Na miejscu w firmie zgłaszasz się do osoby, która tego dnia jest Twoim koordynatorem. Przekaże Ci ona najważniejsze informacje dotyczące Twoich dzisiejszych zadań oraz wprowadzi w obowiązki.

Przygotuj się na wszystko

Praca w zmiennych warunkach oznacza, że musisz dobrze przygotować się do wykonywania różnych obowiązków. W niemal każdej firmie wymagane są buty robocze z metalowym noskiem, dlatego miej je zawsze przy sobie. Nigdy nie wiesz, czy danego dnia nie będziesz pracował/a w chłodni, dlatego dobrze mieć ze sobą bieliznę termoaktywną; w tej sytuacji kurtkę lub polar z pewnością otrzymasz na miejscu w firmie. Pamiętaj też, że w naszym biurze możesz zakupić gotowy zestaw powitalny.

Co oznacza, że jesteś w rezerwie?

Zajrzałeś/łaś do swojego grafiku, a tam widnieje informacja, że jesteś w rezerwie? Oznacza to, że na dany dzień nie zaplanowano dla Ciebie pracy. Nie martw się jednak, ponieważ w każdej chwili ta sytuacja może ulec zmianie. Przygotuj się więc do wyjścia – przyszykuj kanapki, coś do picia oraz ciepłe ubranie robocze, rękawiczki i czapkę. Dzięki temu, kiedy pojawi się informacja o przydziale do pracy, będziesz mógł/mogła szybko wyruszyć w drogę.

Ile zarabia Pracownik fleksyjny?

Praca w wielu firmach oznacza niemałe zamieszanie w rozliczaniu wynagrodzenia. Nie musisz się jednak obawiać. Jako Pracownik agencji pracy, otrzymasz nie mniej niż stawkę gwarantowaną, czyli 11,52 €/h. Nie oznacza to jednak, że nie możesz zarobić więcej! W wielu firmach oferowane stawki są wyższe od stawki gwarantowanej, a wtedy wynagrodzenie zostanie Ci naliczone zgodnie z obowiązującym w danej firmie układzie zbiorowym pracy, tzw. CAO. Jeśli nie masz jeszcze 21 lat, w niektórych firmach możesz spotkać się z wiekówką – to również musisz wziąć pod uwagę.

Warto czy nie warto? Oto jest pytanie!

Zdecydowanie warto! Praca jako Pracownik fleksyjny daje wiele możliwości rozwoju i znalezienia stanowiska, na którym sprawdzisz się najlepiej. To z kolei sprawi, że do pracy będziesz chodzić z przyjemnością, a do tego zarobisz więcej i zyskasz szansę na rozwój zawodowy lub zapewnisz sobie stałe miejsce pracy na kilka kolejnych sezonów.