Praca w Święta Bożego Narodzenia za granicą. Dlaczego warto?

Praca w Święta Bożego Narodzenia za granicą. Dlaczego warto?

Praca w Święta Bożego Narodzenia za granicą. Dlaczego warto? 1000 1000 ReadySteadyGo

Czas świąteczny to dla wielu Polaków okres wyjątkowy. Aromat świątecznych ciast, żywiczny zapach żywej choinki i aromat cynamonu unoszący się w całym domu. Są jednak osoby, które w czasie świąt wolałyby uciec od świątecznego zamieszania. Być może jedną z kuszących opcji byłaby praca na święta za granicą?

A gdyby tak… wyjechać do pracy w święto?

W Polsce święta Bożego Narodzenia należą najprawdopodobniej do najważniejszych świąt w całym roku. Przyjęło się, że ten czas obowiązkowo spędzamy z najbliższymi. Z rodzicami, wujostwem czy kuzynami. Presja spędzenia tego czasu z rodziną jest tak duża, że nie sposób odmówić obowiązku realizowania corocznych rytuałów w gronie rodziny. Cóż. Większość z nas przybiera konformistyczną postawę, dostosowując się do zachęt ze strony otoczenia i… obowiązującej tradycji. Jednym ze sposobów na zerwanie tego obowiązku, może być podjęcie sezonowej pracy za granicą. Brzmi absurdalnie? Okazuje się, że coraz więcej osób decyduje się na taki krok.

Opcja dla singli (i nie tylko)

Świąteczny stół słynie również z trudnych pytań ze strony rodziny. Nie każdy je lubi, a w zasadzie większość z nas ich nie lubi. Co, jeśli nasze święta niekoniecznie wyglądają jak te z amerykańskich filmów familijnych? Możemy rozważyć wyjazd za granicę. To dobra opcja, jeśli nie mamy dzieci bądź jesteśmy singlem i nie mamy najmniejszej ochoty na kolejne samotne święta. Pary również często decydują się na taki krok. Chcą spędzić święta inaczej, poznać świąteczny klimat innych europejskich miast lub po prostu… zarobić dobre pieniądze.

Gdy jedni biesiadują, drudzy zarabiają dobre pieniądze

Oczywiście większa część Polonii mieszkająca i pracująca za granicą, decyduje się na powrót do kraju w święta. Dotyczy to zarówno rodaków pracujących na stałe, jak i Pracowników tymczasowych. To moment, gdy pracy w święta za granicą jest pod dostatkiem i mocno brakuje Pracowników. Osoba, która rozważa niekonwencjonalny wyjazd “w drugą stronę” może w takiej sytuacji wiele zyskać. Nic dziwnego, że chętnych do pracy w święto czy to Bożego Narodzenia, czy w czasie świąt Wielkanocnych przybywa. Warto jeszcze dodać, że osobom podejmującym pracę w święta przysługuje dodatkowy dzień wolny i należy go wykorzystać w ciągu okresu rozliczeniowego.

Co, jeśli w ciągu okresu rozliczeniowego nie jest możliwe wykorzystanie dodatkowego, wolnego dnia? Wtedy możemy liczyć na dodatek za każdą godzinę przepracowaną w dniu świątecznym. Co ważne powinien on wynosić tyle, ile dodatek do wynagrodzenia, który jest wypłacany za pracę w godzinach nadliczbowych.

Fabryka Mikołaja pracuje na najwyższych obrotach

Okres świąt Bożego narodzenia to z jednej strony czas urlopów i wyjazdów do ojczystego kraju, a z drugiej strony – czas wzmożonej pracy w fabrykach i zakładach pracy. Święta to okres w Holandii, gdzie niemalże każda gałąź przemysłu pracuje na najwyższych obrotach. Pracę można z łatwością znaleźć niemalże w każdej branży, ponieważ zapotrzebowanie na Pracowników jest ogromne. Dużą popularnością cieszą się szeroko rozumiane usługi, łatwo jest znaleźć pracę m.in. w transporcie, rolnictwie i hodowli czy ochronie mienia.

Dzień wolny? Są branże, które nie mogą sobie na to pozwolić

Na szczególną uwagę zasługuje tak zwana praca w ruchu ciągłym. To specyficzny rodzaj pracy, który z istotnych powodów musi być wykonywany nieprzerwanie, czyli w trybie ciągłym. Oznacza to, że prace powinny być realizowane bez przerwy przez 24 godziny na dobę, uwzględniając piątki, soboty, niedziele i dni, które są ustawowo wolne od pracy. Oczywiście ten system uwzględnia również pracę w święta.

System prac w ruchu ciągłym dotyczy dwóch sytuacji:

  1. Ze względu na stosowane technologie produkcji;
  2. Ze względu na użyteczność społeczną.

Stosowanie ruchu ciągłego w zakładach jest uzasadnione, jeśli maszyny muszą pracować nieprzerwanie ze względów technologicznych bądź ekonomicznych. Również ma to swoje uzasadnienie, uwzględniając tak zwaną użyteczność społeczną.

Takie prace nie mogą być przerwane ze względu na ich użyteczność w społeczeństwie, a przerwanie prac mogłoby spowodować duże niedogodności dla sporej grupy ludzi, np. codzienne potrzeby ludności mogłyby zostać niezaspokojone. Możemy tutaj przykładowo wymienić pracę polegającą na pilnowaniu mienia, ochronę ludzi, branżę transportową czy pracę w rolnictwie i hodowli.

Mało czasu, pracy bardzo dużo i jeszcze… więcej gotówki

Pracę w święta warto podjąć z co najmniej kilku powodów. Jednym z nich są wysokie wynagrodzenia. To one w głównej mierze kuszą wyjeżdżających do Holandii w święta. Pracownik sezonowy w przeciągu zaledwie dwóch tygodni jest w stanie zarobić bardzo atrakcyjną i satysfakcjonującą kwotę. To niezwykle istotny aspekt, zwłaszcza w dobie galopującej inflacji i wszechobecnej drożyzny. Co ważne, ceny w holenderskich sklepach są porównywalne do cen w Polsce. Możemy zatem po świętach wrócić do kraju z dużym zastrzykiem gotówki.

Liczą się również dodatki

Podejmując pracę w święta, możemy również liczyć na liczne bonusy. Pracy jest bardzo dużo, a zatem obowiązywać Cię będą lepsze stawki za pracę w godzinach nadliczbowych, a także dodatek do pracy w święto czy dni wolnych od pracy. Ponadto dobra agencja pośrednictwa pracy może zapewnić Ci dobrze wyposażone lokum, a Ty nie musisz przywozić ze sobą dodatkowej pościeli, sztućców czy naczyń.

W ramach współpracy z biurem pośrednictwa pracy nie musisz martwić się również o transport do pracy, a dojeżdżając powyżej 15 kilometrów, przysługuje Ci dojazd autem służbowym.

Gdzie mogę znaleźć pracę w święta w Holandii?

Pracę w okresie świątecznym znaleźć jest bardzo łatwo, a zapotrzebowanie na Pracowników jest ogromne. Bardzo łatwo znaleźć jest pracę na produkcji i to bez znajomości języka holenderskiego (zazwyczaj wystarczą podstawy języka angielskiego).

Dlaczego jeszcze warto rozważyć pracę w święta?

Wyjazd do Holandii w czasie świąt Bożego Narodzenia to możliwość zwiedzania pięknie wystrojonych holenderskich ulic i zapoznania się z tradycjami, które obowiązują w innym kraju. Holendrzy ogromną wagę przywiązują do choinek. Możesz je zobaczyć niemalże przed każdym domem. Kerstboomverbranding to świąteczna, holenderska tradycja, która nie jest znana Polakom. Polega ona na paleniu nieco przyschniętych już choinek w wyznaczonych przez gminę miejscach. Warto dodać, że w tym rytuale bierze udział wielu mieszkańców. Święta wyglądają w Holandii nieco skromniej niż w Polsce. Holandia słynie z umiaru, a święta Bożego Narodzenia traktowane są bardziej jako święto rodzinne, a nie religijne.