Wyjeżdżając do pracy do Holandii, zapewne nie planujesz, że zachorujesz. Jedziesz tam po to, żeby pracować, jednak sytuacje losowe zdarzają się często i mogą się zdarzyć również Tobie. Co zrobić, jeśli z powodu choroby nie możesz iść do pracy? Czy musisz mieć zwolnienie lekarskie?
Zwolnienie lekarskie po holendersku
Choroba może się przytrafić każdemu, niezależnie od tego, czy dana osoba pracuje u swojego pracodawcy już rok, czy dopiero przyjechała i rozpoczęła pracę. W tym przypadku holenderskie przepisy są liberalne, ponieważ kiedy czujesz się źle i nie możesz pójść do pracy z powodu choroby, nie musisz przedstawiać pracodawcy zwolnienia lekarskiego. To jedna z rzeczy, którymi życie w Holandii różni się od życia w Polsce.
Polskie realia
W Polsce, aby chory Pracownik mógł usprawiedliwić swoją nieobecność w pracy z powodu choroby, musi otrzymać od lekarza zwolnienie lekarskie ZUS ZLA, popularnie nazywane L4. Obecnie lekarz wystawia je elektronicznie, a druk trafia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych; jest również widoczne na profilu PUE ZUS Twojego pracodawcy. Jeśli pracodawca lub zleceniodawca opłaca za Ciebie składkę chorobową, na wniosek Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub bezpośrednio pracodawca wypłaci Ci zasiłek chorobowy lub wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% wynagrodzenia.
Jak to wygląda w Holandii?
Pracując w Holandii, nie masz obowiązku iść do lekarza, jeśli czujesz się źle. Wystarczy, że zgłosisz swoją nieobecność pracodawcy, koordynatorowi lub wyznaczonej osobie z agencji pracy. W sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy z powodu choroby możesz skontaktować się z opiekunem i zapytać, komu i jak zgłosić chorobę.
W naszej agencji, aby zgłosić chorobę, musisz z samego rana poinformować o swojej niedyspozycyjności dział planowania pracy – telefonicznie lub przez aplikację agencyjną. Jeżeli potrzebujesz porady medycznej, skontaktuj się telefonicznie z biurem holenderskim i wybierz dział medyczny.
Fakt, że nie musisz iść do lekarza oznacza również, że nie otrzymasz zwolnienia lekarskiego. Nie masz zatem oficjalnego dokumentu, który przedstawisz pracodawcy, nie oznacza to jednak, że ten nie ma możliwości skontrolowania Twojego stanu zdrowia. Jak pisaliśmy w artykule Jak udowodnić mobbing w pracy, lekarz ma obowiązek prowadzenia dokumentacji lekarskiej, a pracodawca może wezwać Cię do kontroli do lekarza zakładowego.
Jednak jeśli chcesz pójść do lekarza, masz taką możliwość, ponieważ jako Pracownik agencji READY STEADY GO jesteś objęty holenderskim ubezpieczeniem zdrowotnym. Jeżeli tego potrzebujesz, nasi Pracownicy socjalni pomogą Ci w umówieniu wizyty u lekarza, będą towarzyszyć podczas wizyty i tłumaczyć rozmowę z lekarzem. Mogą też ułatwić dojazd na wizytę. Weź to pod uwagę, myśląc o tym, przez jaką agencję pracy najlepiej wyjechać do Holandii.
Praca na zwolnieniu lekarskim
Choroba i brak możliwości wykonywania swoich codziennych obowiązków zawodowych nie powoduje tego, że musisz pozostać w domu. Jeśli Twój stan zdrowia na to pozwoli, w czasie zwolnienia lekarskiego pracodawca może zaproponować Ci tymczasowo inne stanowisko pracy lub wykonywanie zadań w domu na zasadzie pracy zdalnej.
Jak pracodawcy kontrolują chorych Pracowników?
Zwolnienie lekarskie w pracy w Holandii nie jest praktykowane, ale pracodawcy mają szereg możliwości sprawdzenia, czy pracownik nie wykorzystuje ich zaufania.
Zakres informacji
Nie musisz informować pracodawcy na co jesteś chory/a oraz jakie masz objawy. Pracodawca może jednak zapytać Cię o to, jak długo nie będzie Cię w pracy oraz czy posiadasz jakieś dodatkowe ubezpieczenie. Jesteś też zobowiązany/a przekazać pracodawcy swoje dane kontaktowe na czas choroby oraz udzielić informacji, czy nieobecność jest spowodowana pracą lub wypadkiem drogowym.
Kontrola u lekarza zakładowego
Aby skontrolować informacje o chorobie, pracodawca ma prawo wezwać Cię na wizytę u lekarza zakładowego. Po badaniu potwierdzi on lub zaneguje stan niezdolności do pracy oraz zaproponuje sposób leczenia. Również w tym przypadku lekarz nie wyda zaświadczenia lekarskiego. Lekarz musi dochować tajemnicy, a więc nie może rozmawiać o Twojej chorobie z pracodawcą, Twoimi współpracownikami lub Pracownikami działu HR.
Kontrola w mieszkaniu Pracownika
Pracodawca może również zarządzić kontrolę Pracownika w jego miejscu zamieszkania. Przeprowadza ją wyznaczony organ, a sama wizyta jest niezapowiedziana. Z tego powodu, jeśli jesteś chory, zadbaj o to, aby pracodawca miał Twój aktualny adres zamieszkania oraz telefon kontaktowy.
Możliwość otrzymania zasiłku chorobowego
Jako Pracownik pracujący w Holandii, możesz ubiegać się o zasiłek z ubezpieczenia społecznego, w którego skład wchodzi odpowiednik polskiego ubezpieczenia chorobowego. Warunkiem jest jednak to, aby pracodawca obniżał Twoje zarobki w Holandii o wysokość ubezpieczenia społecznego i opłacał za Ciebie niezbędne składki do właściwego ubezpieczyciela. W przypadku zatrudnienia przez agencję pracy, czyli w Twojej sytuacji, składki te powinna opłacać agencja holenderska.
Aby otrzymać zasiłek chorobowy, niepotrzebne jest zaświadczenie lekarskie, ale wniosek do urzędu pracy – UWV. Taki wniosek składa pracodawca, a urząd sprawdza, czy należy Ci się zasiłek chorobowy oraz decyduje o przyznanych świadczeniach pieniężnych. Zasiłek wynosi co najmniej 70% dziennej stawki określonej w aktualnie należnym wynagrodzeniu.
W trakcie pobierania zasiłku chorobowego, podstawowym obowiązkiem Pracownika jest podanie aktualnych informacji o sobie oraz informowanie o wszelkich zmianach, np. wyjeździe na urlop lub możliwości powrotu do wykonywania pracy.
A może chcesz poznać realia pracy w Holandii
bezpośrednio od pracowników?
Wcześniejsze rozwiązanie umowy z powodu zwolnienia lekarskiego
Wyjeżdżając do pracy do Holandii zakładasz, że będziesz pracować przez kilka tygodni lub miesięcy i nic nie zakłóci Twojego planu. W tym czasie może jednak coś się zmienić. Jeśli pracujesz uczciwie, pracodawca ma do Ciebie zaufanie, a holenderska agencja jest rzetelnym pracodawcą (READY STEADY GO współpracuje tylko z takimi agencjami), nie musisz obawiać się zwolnienia z pracy.
Może się jednak okazać, że choroba uniemożliwi Ci dalsze wykonywanie kontraktu. Wówczas masz możliwość zakończenia go wcześniej, np. ze skutkiem natychmiastowym. Agencja pracy może Cię jednak poprosić o przedstawienie zaświadczenia lekarskiego, które będzie potwierdzeniem niezdolności do wykonywania swoich obowiązków lub podjęcia pracy w innej firmie.
Zwolnienie lekarskie bez udzielania Pracownikom zwolnień
W Holandii nie praktykuje się wystawiania zwolnień lekarskich. Pracodawca może potwierdzić chorobę Pracownika u lekarza zakładowego lub podczas kontroli, jednak samo zgłoszenie choroby ma charakter nieformalny.
Nie musisz więc obawiać się skorzystania z możliwości odpoczynku w trakcie choroby. Jednak jeśli cierpisz na jakieś przewlekłe dolegliwości, które ograniczają możliwość pracy na niektórych stanowiskach, poinformuj o tym pracodawcę – zgodnie ze wskazówkami z artykułu Nie daj się zaskoczyć – na co zwracać uwagę w ofertach pracy.
Gdy jest się po wypadku samochodowym że złamanymi żebrami czy samemu trzeba zgłosić chorobę czy to robi pracodawca .co mam dalej robić gdzie to wszystko zgłosić.