Praca w Holandii z zakwaterowaniem. Jakie warunki mieszkaniowe oferuje agencja pracy?

Praca w Holandii z zakwaterowaniem. Jakie warunki mieszkaniowe oferuje agencja pracy?

Praca w Holandii z zakwaterowaniem. Jakie warunki mieszkaniowe oferuje agencja pracy? 1000 1000 ReadySteadyGo

Jednym z plusów korzystania z usług agencji pracy w Holandii jest możliwość zamieszkania w kwaterze pracowniczej. To rozwiązanie ma swoje plusy i minusy – poznaj je wszystkie, zanim wyjedziesz do Holandii.

Rynek nieruchomości w Holandii

Organizacja wyjazdu do Holandii w celach zarobkowych nie polega jedynie na znalezieniu odpowiedniej oferty pracy (o tym, jak to zrobić, przeczytasz w artykule Nie daj się zaskoczyć – na co zwracać uwagę w ofertach pracy?). Trzeba zadbać również o zakwaterowanie. Najlepsze będzie to zlokalizowane w niedalekiej odległości od miejsca pracy oraz sklepów, w których można kupić najpotrzebniejsze produkty.

Życzenia to jedno, a rzeczywistość drugie. Rynek nieruchomości w Holandii nie pozostawia najemcom wielkiego wyboru. Z powodu dużej gęstości zaludnienia i ogromnego zainteresowania nieruchomościami na wynajem, zarówno mieszkania, jak i domy, znikają z rynku w błyskawicznym tempie, a ceny najmu niejednokrotnie przekraczają możliwości osób, które dopiero przyjechały do pracy do Holandii.

Szukasz pracy bez wykształcenia i znajomości języka?

A może chcesz poznać realia pracy w Holandii
bezpośrednio od pracowników?

Dołącz do naszej grupy na FB!

Zakwaterowanie na własną rękę

Chcąc wynająć kwaterę na własną rękę, trzeba poświęcić wiele czasu i energii na znalezienie odpowiedniego lokum, a także dogadanie się z jego właścicielem – to trudne bez znajomości języka niderlandzkiego lub angielskiego w stopniu komunikatywnym. Niezbędna będzie również kaucja, a więc jako najemca musisz mieć odłożone pieniądze, aby ją zapłacić. Nie możesz zapomnieć o wyposażeniu – wiele kwater jest umeblowanych, ale nie we wszystkich znajdziesz kubki, talerze, sztućce czy chociażby kołdrę i poduszkę. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule Jak wynająć prywatne mieszkanie w Holandii? Możesz również sprawdzić listę holenderskich stron z ogłoszeniami najmu.

Jeśli interesuje Cię praca na wakacje na granicą lub planujesz zostać w Holandii jedynie na kilka miesięcy, musisz się liczyć z ograniczonymi możliwościami wynajmu prywatnego. Wielu właścicieli nie chce wynajmować mieszkań na jedynie kilka tygodni – wolą lokatorów, którzy zostają w kraju na dłużej.

Kwatery z agencji pracy w Holandii

Wybierając oferty pracy z agencji READY STEADY GO, masz możliwość skorzystania również z mieszkania w kwaterach pracowniczych. Agencja zapewnia Ci w pełni wyposażone lokum, dzięki czemu nie musisz przywozić ze sobą pościeli, szklanek czy sztućców. Zaoszczędzisz więc miejsce w bagażu, które możesz wykorzystać na zabranie ze sobą potrzebniejszych rzeczy.

Internet i lodówka

W kwaterach dostępny jest też bezprzewodowy internet, nie musisz więc organizować go we własnym zakresie i ponosić dodatkowych opłat. Jako lokator masz możliwość korzystania ze wspólnej lodówki. Pamiętaj jednak, że miejsce w niej dla każdego mieszkańca jest ograniczone, dlatego stawiaj na suchy prowiant, który nie wymaga przechowywania w niskiej temperaturze. Pisaliśmy o tym w artykule Co zabrać na wyjazd za granicę do pracy?

Certyfikat SNF

Plusem jest to, że wszystkie kwatery oferowane przez agencję READY STEADY GO posiadają certyfikat SNF, wydawany przez Stowarzyszenie Regulacji Zakwaterowania Pracowników Tymczasowych. Certyfikat ten jest potwierdzeniem, że warunki panujące w lokacjach są zgodne z normami BHP i ppoż., a mieszkania są odpowiednio wyposażone oraz spełniają normy dotyczące zaplecza sanitarnego, przestrzeni prywatnej i mieszkalnej.

Zakwaterowanie pod czujnym okiem opiekuna

Aby wszyscy lokatorzy mogli mieszkać wygodnie i nie musieli stresować się awariami lub innymi problemami, nad codziennym funkcjonowaniem lokacji czuwa jej opiekun. Odpowiada on za porządek, pomoc w trudnych sytuacjach oraz bezpośredni kontakt z mieszkańcami. Z opiekunem możesz skontaktować się telefonicznie – numer znajdziesz na tablicy ogłoszeń w swojej lokacji.

To odpowiednia osoba, z którą powinieneś/powinnaś porozmawiać, jeśli po przyjeździe do miejsca zakwaterowania zastaniesz bałagan lub braki w wyposażeniu. Zgłoś to, a opiekun zajmie się wynajęciem firmy sprzątającej na koszt poprzedniego lokatora lub agencji, a także uzupełnieniem niezbędnych rzeczy.

Kod QR lokacji

W przypadku awarii lub nagłej sytuacji, możesz szybko skontaktować się z opiekunem lokacji. W każdej kwaterze, na tablicy ogłoszeń, znajduje się kod QR, który wystarczy zeskanować przy pomocy telefonu komórkowego, aby szybko przesłać zgłoszenie awarii do działu technicznego. Możesz również napisać maila, a w nagłej sytuacji zadzwonić do opiekuna.

Opłaty pobierane z wynagrodzenia

Z zakwaterowaniem w mieszkaniu agencyjnym wiąże się oczywiście konieczność opłaty. Będzie ona co tydzień pobierana z Twojego wynagrodzenia, a jej wysokość jest stała i wynosi 99,50€ tygodniowo. Nie musisz więc martwić się, czy wystarczy Ci pieniędzy na opłacenie czynszu – agencja zadba, abyś zarobił/a tyle, żeby móc spokojnie zapłacić za mieszkanie i utrzymać się.

Praca Holandia zakwaterowanie – o czym warto pamiętać?

Tak jak oferty pracy, również kwatery pracownicze mogą okazać się niedopasowane do wymagań. Aby uniknąć rozczarowania, musisz pamiętać, że agencje pracy zatrudniają wielu Pracowników, dlatego nie wszystkie lokacje mogą być takie same.

Dodatkowo, agencja pracy zwykle nie ma zbyt dużego wyboru i wynajmuje wszystko, co może. Co więcej, właściciele lokacji, sąsiedzi, a nawet władze gmin, nie chcą wynajmować nieruchomości agencjom, które będą tam lokować Pracowników tymczasowych. Obawiają się zwiększonej ilości kradzieży, hałasu, zakłócania ciszy nocnej i bałaganu.

Kłopot z sąsiadami

Jeśli sąsiedzi sprawiają Ci problemy, możesz spróbować załagodzić sytuację samodzielnie – do tego przydaje się znajomość języka angielskiego. Jednak czasami lepiej poprosić o pomoc opiekuna oraz pomyśleć, co możesz zrobić, aby poprawić stosunki z sąsiadami. Może wystarczy ciszej puszczać muzykę?

Mile widziane konstruktywne opinie

Pamiętaj, że zawsze możesz przekazać opiekunowi lokacji swoją opinię na temat zakwaterowania. To cenna informacja dla Pracowników agencji, którzy zbierają zgłoszenia o tym, jak standard lokali odbierają ich lokatorzy.

Praca w Holandii z zakwaterowaniem – czy to dobre rozwiązanie?

To zależy od Twoich oczekiwań. Wielu Pracowników rezygnuje z możliwości mieszkania w kwaterze pracowniczej, licząc, że samodzielnie znajdzie lepsze mieszkanie za mniejszą stawkę. W praktyce, znalezienie lokum we własnym zakresie nie jest łatwe, dlatego, przynajmniej na początku, korzystanie z mieszkania z agencji jest atrakcyjnym rozwiązaniem.

Pamiętaj, że wyjazd do Niderlandów do pracy wiąże się z wieloma formalnościami, np. wyrobieniem numeru BSN, założeniem konta walutowego w banku, nauką korzystania z konta Revolut lub zgromadzeniem wymaganych dokumentów. Czy warto dokładać sobie pracy i szukać mieszkania samodzielnie? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam/a.