Jak otrzymać zaświadczenie o niekaralności?

Jak otrzymać zaświadczenie o niekaralności?

Jak otrzymać zaświadczenie o niekaralności? 1000 1000 ReadySteadyGo

Ubiegając się o pracę za granicą w Holandii, trzeba się liczyć z koniecznością dostarczenia pracodawcy konkretnych dokumentów. Jednym z nich jest zaświadczenie o niekaralności. Sprawdź, jak je zdobyć!

Czym jest zaświadczenie o niekaralności?

Dopuszczenie do pracy na niektórych stanowiskach wymaga przedstawienia dokumentu, który zaświadcza, m.in. że

 • nigdy nie zostałeś/łaś skazany/a prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
 • nie była prowadzona wobec Ciebie sprawa sądowa, która została umorzona,
 • nie zastosowano w Twoim przypadku środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania,
 • nie jesteś poszukiwany/a listem gończym.

Dokumentem tym jest właśnie zaświadczenie o niekaralności. Oficjalna definicja mówi o tym, że jest to odpis z Krajowego rejestru Karnego stanowiący informację o aktualnej sytuacji karnej osoby, której ten odpis dotyczy.

Takie zaświadczenie potrzebne jest najczęściej osobom, które pracują w branży finansowej, otwierają działalność gospodarczą w tej branży lub w pracy mają styczność z metalami szlachetnymi. Dokument ten będzie Ci również przydatny, jeśli wybierasz się do pracy do Holandii na jedną z ofert pracy z naszej agencji.

Jak zdobyć zaświadczenie o niekaralności?

Wbrew pozorom, nie jest to takie trudne. Dokument wydaje Ministerstwo Sprawiedliwości na podstawie danych z Krajowego Rejestru Sądowego. Można go uzyskać na trzy sposoby:

 1. przez internet,
 2. w punkcie informacyjnym KRS,
 3. listownie.

Możesz więc wybrać sposób, który będzie dla Ciebie najlepszy.

Zaświadczenie o niekaralności przez internet w formie elektronicznej

Przeczytałeś/łaś już artykuł Opinie o pracy w Holandii. 5 powodów, dla których warto pracować w tym kraju i wiesz wszystko o tym, dlaczego praca za granicą w Holandii to atrakcyjna opcja zarobkowania. Zatem, jeśli chcesz rozpocząć z nami współpracę, będzie Ci potrzebne zaświadczenie o niekaralności. Możesz je zdobyć bez wychodzenia z domu, składając odpowiedni wniosek przez internet.

Profil Zaufany

Aby to zrobić, potrzebny Ci jest Profil Zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny. Ten pierwszy możesz wyrobić bezpłatnie – instrukcję znajdziesz tutaj, natomiast drugi trzeba kupić u jednego z certyfikowanych dostawców. Jeśli nie chcesz wydawać dodatkowych pieniędzy, wystarczy Ci Profil Zaufany.

Jak złożyć wniosek?

Na początku musisz założyć konto na stronie Krajowego rejestru Sądowego. Później wystarczy wypełnić krótki wniosek o udzielenie informacji o osobie oraz wnieść opłatę w wysokości 20 zł – w tym wypadku zapłacić możesz, korzystając jedynie z wewnętrznego systemu e-KRK. Gotowy wniosek wraz z potwierdzeniem wpłaty należy wysłać, a później czekać już tylko na odpowiedź.

Zaświadczenie o niekaralności wydawane jest zwykle szybko. Trwa to maksymalnie 10 dni kalendarzowych, licząc od dnia następującego po złożeniu wniosku. Najczęściej jednak odpowiedź przychodzi dużo szybciej.

Otrzymane zaświadczenie będzie miało formę pliku xml. Pamiętaj, że nie należy go drukować, ponieważ taki dokument będzie nieważny. Możesz go nam przekazać w formie elektronicznej i tylko w takiej wersji będzie miał ważność.

Jak osobiście zdobyć zaświadczenie o niekaralności?

Jeśli chcesz uzyskać zaświadczenie o niekaralności w formie papierowego dokumentu, możesz wystąpić o nie osobiście lub przez pełnomocnika w Biurze Informacyjnym Krajowego Rejestru Sądowego lub w jednym z punktów informacyjnych KRS. Takie punkty znajdują się w wielu większych miastach w całej Polsce i najczęściej działają przy sądach, dlatego nie będziesz miał/a trudności ze znalezieniem właściwego miejsca.

Jak wygląda procedura składania wniosku?

Aby otrzymać zaświadczenie, musisz wypełnić wniosek oraz dołączyć do niego potwierdzenie zapłaty. W tym wypadku opłata wynosi 30 zł i możesz ją wnieść na kilka sposobów:

 • gotówką w kasie Ministerstwa Sprawiedliwości, jeśli składasz wniosek w Biurze Informacyjnym KRK w Warszawie,
 • gotówką w kasie punktu informacyjnego, w którym składasz wniosek,
 • kupując znaki sądowe dostępne w kasie sądu,
 • robiąc przelew na konto Ministerstwa Finansów. W tytule przelewu należy wpisać imię i nazwisko osoby, której dotyczy wniosek (w tym wypadku Twoje), oraz datę, jaka widnieje na wniosku.

Jeśli chcesz zapłacić przelewem, wydrukuj potwierdzenie zapłaty i dołącz je do wniosku. W pozostałych przypadkach stosowny dokument otrzymasz w kasie, w której dokonujesz zakupu.

Wnioskując o zaświadczenie o niekaralności w Biurze Informacyjnym KRK lub w jednym z punktów przy sądzie, dokument otrzymasz najczęściej od razu po złożeniu wniosku. W wyjątkowych sytuacjach sprawa może się przeciągnąć, jednak cała procedura nie potrwa dłużej niż 7 dni, licząc od dnia złożenia wniosku.

Szukasz pracy bez wykształcenia i znajomości języka?

A może chcesz poznać realia pracy w Holandii
bezpośrednio od pracowników?

Dołącz do naszej grupy na FB!

Zaświadczenie o niekaralności uzyskasz również za pośrednictwem poczty

Nie chcesz składać wniosku przez internet ani jechać do sądu? Pozostaje Ci wysłać pocztą wniosek o wydanie zaświadczenia o niekaralności. W tym wypadku musisz pobrać i wypełnić wniosek o uzyskanie informacji o osobie, zapłacić przelewem kwotę 30 zł i wydrukować potwierdzenie zapłaty. Opłatę można uiścić również gotówką w kasie dowolnego sądu lub kupić tam znaki sądowe.

Te dwa dokumenty należy wysłać, najlepiej listem poleconym z potwierdzeniem odbioru, do Biura Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego, które mieści się przy ul. Czerniakowskiej 100 w Warszawie, 00-454, lub do dowolnego punktu informacyjnego KRS. Na wydanie zaświadczenia będziesz musiał/a poczekać – urząd wystawie je i wyśle w ciągu 7 dni od dnia otrzymania wniosku.

Masz zaświadczenie. I co dalej?

Jak widzisz, uzyskanie zaświadczenia o niekaralności nie jest trudnym zadaniem. Otrzymany dokument jest dla Ciebie i dla nas bardzo ważny, dlatego trzymaj go z innymi równie istotnymi dokumentami potrzebnymi do pracy w Holandii – ich listę znajdziesz w artykule Co zabrać na wyjazd za granicę do pracy? Lista niezbędnych rzeczy.

Pamiętaj, że każda praca jest inna. Przed podjęciem decyzji o pracy w konkretnej branży dowiedz się jak szukać pracy w Holandii, jakie są zarobki w Holandii i dlaczego warto wiedzieć czym jest Revolut.