Holandia jest zwana krajem tulipanów. To jednak nie jedyne kwiaty, które uprawia się tam w dużej ilości. Ogrodnictwo to jedna z najbardziej perspektywicznych i najlepiej rozwijających się branż w Niderlandach, dlatego w katalogu ofert agencji pracy coraz częściej znajduje się praca przy kwiatach.
Na jakie oferty pracy przy kwiatach możesz trafić?
Praca w ogrodnictwie czeka zarówno na kobiety, jak i mężczyzn. Nie ogranicza się bowiem tylko do układania bukietów z kwiatów ciętych, ale obejmuje szereg innych prac, począwszy od pracy przy cebulkach, przez sadzenie, pielęgnację, aż po prace porządkowe.
Obok ofert pracy związanych z zatrudnieniem przy uprawie i zbiorach owoców lub warzyw, nie brakuje również pracy przy kwiatach. W tym wypadku wyróżnia się stanowiska na giełdach kwiatowych, pracę mieszaną – na hali i w polu, a także pracę w szklarni.
Praca przy kwiatach ciętych na giełdzie
Myśląc o pracy przy kwiatach ciętych w Holandii wiele osób ma przed oczami zrywanie kwiatów i układanie ich w bukiety. To dobre skojarzenie, ponieważ m.in. tym zajmują się Pracownicy pracujący przy kwiatach ciętych na giełdach kwiatowych.
Do ich obowiązków należy kompletowanie zamówień dla kupców giełdowych, dbanie o stan kwiatów, w tym dolewanie wody do wiaderek lub jej wylewanie, a także układanie kwiatów na tzw. kary. Karami nazywa się specjalne wózki z półkami, służące do układania i przewożenia kwiatów. Będąc w Holandii zapewne spotkasz się z inną nazwą, ponieważ ta używana jest potocznie, najczęściej przez pracujących tam Polaków.
Jak się przygotować?
Zatrudnienie w tej pracy mogą znaleźć zarówno kobiety, jak i mężczyźni, chociaż częściej są to jednak panie. Decydując się na to zajęcie, trzeba wziąć pod uwagę, że praca przebiega często w warunkach chłodniczych. Przyda się więc ciepłe ubranie i kilka innych elementów garderoby, pozwalających na zachowanie ciepłoty ciała. Pisaliśmy o tym w artykule Co zabrać na wyjazd za granicę do pracy? Lista niezbędnych rzeczy.
Organizacja pracy
Ze względu na zakres obowiązków, praca zaczyna się często bardzo wcześnie, niekiedy nawet o 4 rano! Kończy się różnie, w zależności od ilości pracy. Nie jest to więc zajęcie dla śpiochów, którzy mają problemy z porannym wstawaniem.
Tej pracy mogą się podjąć osoby bez znajomości języka obcego. Chociaż komunikowanie się po angielsku lub niderlandzku nie stanowi przeszkody, to jest mile widziane przez pracodawców. Sprawdź, jak nauczyć się angielskiego w szybkim tempie i podnieś swoje kompetencje zawodowe.
Tę pracę można wykonywać przez cały rok. Zatem chętnie zgłaszają się do niej Pracownicy z długą dostępnością.
Do pracy w Holandii na pole czy do hali?
Jeśli nie chcesz pracować w jednym miejscu i wolisz bardziej zróżnicowane stanowiska, być może przypadną Ci do gustu oferty pracy mieszanej, wykonywanej na polu oraz w hali. Tego rodzaju pracę dzieli się na dwa etapy.
Etap 1 – zrywanie i ścinanie kwiatów na polu
Zajęcia na polu ograniczają się do zrywania lub ścinania kwiatów. Każdego dnia należy zebrać wskazane kwiaty, a potem przetransportować je do hali, gdzie następuje kolejny etap pracy.
Etap 2 – przygotowanie boszków i bukietów
Zebrane na polu kwiaty trzeba teraz “obrobić”. Pracownicy zajmują się więc sortowaniem kwiatów, np. pod względem rodzaju lub wielkości, oraz przycinaniem ich na jednakową długość. W zależności od zapotrzebowania, kwiaty układa się w bukiety lub boszki – bukiety składają się z kilku rodzajów kwiatów i innych roślin, a boszki to wiązki złożone z tych samych kwiatów.
Teraz następuje pakowanie. Przygotowane wcześniej wiązanki kwiatowe owija się w ozdobną folię i przygotowuje do wysyłki.
Praca sezonowa
Tego rodzaju zajęcie jest uzależnione od cyklu rozwojowego kwiatów, dlatego sezon trwa kilka tygodni, zwykle dwa lub trzy miesiące. Okres zatrudnienia zależy więc od rodzaju kwiatów. Dzień pracy jest zwykle dłuższy niż na innych stanowiskach, można więc wyrobić dużą ilość godzin, a co za tym idzie, zarobić większą kwotę euro brutto. Często pracuje się również w soboty – wówczas stawka oferowana przez pracodawcę może wzrosnąć. Jeśli otrzymasz dodatek za pracę ponadwymiarową lub w dzień wolny od pracy, informację o dodatkach znajdziesz na swoim salaris.
Praca przy kwiatach – Holandia królestwem szklarni
Pracy w Holandii przy kwiatach nie brakuje również w szklarniach. Zatrudnieni tam Pracownicy zajmują się sadzeniem kwiatów, obrywaniem listków, pielęgnacją roślin i ścinaniem. Wykonują również prace związane z kompletowaniem zamówień i przygotowywaniem ich do wysyłki, a więc zajęcia analogiczne do tych, które należą do obowiązków Pracowników na hali.
Praca dla osób z długą dostępnością
W szklarni przy kwiatach można pracować przez cały rok. Pracodawcy poszukują więc najczęściej osób, które chcą pracować dłużej niż kilka tygodni – najchętniej zatrudniani są Pracownicy deklarujący swoją dostępność na co najmniej pół roku. Podobnie jak w przypadku pracy sezonowej, tak również tutaj można liczyć na wydłużone godziny pracy – od 40 do 45 h w tygodniu.
Warunki panujące w szklarni
Wbrew panującej opinii, praca w szklarni nie jest uciążliwa. Panuje tam temperatura pokojowa – adekwatna do tej, w której będą później hodowane kwiaty w domach prywatnych odbiorców.
Nieco cieplej może być jedynie w miejscach, gdzie przebiega sadzenie kwiatów i ich kiełkowanie. Podwyższona temperatura panuje także w szklarniach przeznaczonych do hodowli roślin i drzew egzotycznych, które wymagają cieplejszych warunków do rozwoju.
Dodatkowe wymagania
Jeśli pracodawcy stawiają kandydatom do pracy dodatkowe wymagania, zwykle są one określone w ofercie pracy za granicą na stronie agencji READY STEADY GO. Ze względu na to, że szklarnie często znajdują się poza miastem, mile widziane jest prawo jazdy i możliwość prowadzenia samochodu, co znacznie ułatwia dostanie się do pracy.
Czy to oferty pracy dla Ciebie?
Jeśli lubisz pracować przy roślinach, zdecydowanie tak! Sprawdź, jak napisać CV do pracy w Holandii i aplikuj na wybraną ofertę już dzisiaj! Fascynują Cię kwiaty? Możesz również sprawdzić kalendarz holenderskich roślin. 🙂